MAKALELER

Uçurtmanın Kuyruğu - İstanbul Yeni Sahne

2008.04.17 00:00
| | |
1513

Genç kuşağın önemli oyuncularından Caner Cindoruk ve Necip Memili’nin rol aldığı gösteri, İstanbul izleyicisinden tam not alarak yoluna devam ediyor.

 İstanbul Yeni Sahne, Savaş Dinçel'in yazdığı ve Erdal Cindoruk'un sahneye koyduğu "Uçurtmanın Kuyruğu" adlı oyunun galasını Adana’da gerçekleştirdi. Hanımın Çiftliği ve Kasaba dizilerinin ekibinin de içinde olduğu 40’a yakın sinema sanatçısının, yazarların, eleştirmenlerin katıldığı galada, 2007 aralık ayında kaybettiğimiz tiyatromuzun önemli ustası Savaş Dinçel tiyatro sahnelerinden bir kez daha anılmış oldu. Genç kuşağın önemli oyuncularından Caner Cindoruk ve Necip Memili’nin rol aldığı gösteri, İstanbul izleyicisinden tam not alarak yoluna devam ediyor. 


    Oyunda, sıkıntılı ve tek düze yaşantısından bıkmış olan karakter, intihar mektubunu yazarak hayatına son vermek üzeredir. Silahı ile intihar edeceği sırada kapısına gelen davetsiz misafir, intihara gidecek kişinin kişilik çatışması yaşadığı yansımasıdır. Yıllarca aynı elbise ile yaşayan, babanın psikolojik baskısını yaşamının her anında hisseden karakter için çıkış kapıları kapanmışken her şey bir anda değişmeye başlar. Geçmişle yüzleşir. Yaşayamadıklarını ifade ederek içindeki nefreti kusar. O güne dek yapmadıklarını deneyerek yaşayan bir birey olduğunu algılar. 
 
   Oyunda psikolojik çatışmaları bolca kullanan Savaş Dinçel, kendi hayat hikayesinden de kesitler sunmuştur. Rum meyhaneci ile olan diyaloglar, musikiye olan duyarlılık oyunun her noktasında hissediliyor. Baba / oğul çatışmasının da irdelenmesi mutlu bir aile özlemine işaret kabul edilebilir. 
 
   İstanbul Yeni Sahne, Kadıköy’de yerleşik tiyatro yaşantısına devam ederken, birbirinden yetenekli oyuncularının gücü ile Anadolu’nun dört bir yanında da gösterilerine devam etmeyi biliyor. Hanımın Çiftliği dizisinden tanıdığımız Caner Cindoruk ile Necip Memili oyunda başrolleri paylaşan iki oyuncu. 
 
   Caner Cindoruk, hayatla olan bağlarını kesmiş, pasif karakteri izleyenlere sunuyor. İntiharın eşiğinde iken bir anda kendisine gelerek tüm yaşamı ile yüzleşen karakteri yerinde tepkilerle oynuyor. Çekingen, adım atmaktan korkan silik karakter, Cindoruk’un güzel yorumu ile sahnedeki yerini alıyor. Necip Memili, istediği her şeyi yapmaya gayret eden, korkusuz, özgür bir birey olan karakteri için tüm enerjisini ortaya koymuş. Çok başarılı. Tiyatromuz için büyük bir umut kendisi. Karakter oyuncusu özelliği ile sahnelerde parıldıyor. Oyundaki dekor, ışık ve kostüm üçlemesi de oyuncuların başarılarına ortak olan önemli ayrıntı. 
 
   Oyunun son bölümündeki uçurtma tablosunun hemen altına Savaş Dinçel fotoğrafının yerleştirilmesi Yönetmen Erdal Cindoruk’un başarısını kanıtlıyor. Oyunun her karesinde kendisini hissettiren yönetmen, son bölümle izleyenleri derin bir hüzne de sokuyor. 
 
   İstanbul Yeni Sahne, Uçurtmanın Kuyruğu adlı gösterisi ile Kadıköy / Moda’ da tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor. Savaş Dinçel ustanın şahane eserini, muhteşem bir kadrodan izlemek isteyenler bu gösteriyi kaçırmamalılar.

Anahtar Kelimeler: İstanbul Yeni Sahne, Uçurtmanın Kuyruğu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir