MAKALELER

Üçüncü Evren - Ve Diğer Şeyler Topluluğu

2008.10.19 00:00
| | |
1553

Topluluk, çizgi olarak yine kendine has üslubunu korumuş gözüküyor...

Ve Diğer Şeyler Topluluğu, Yeşim Özsoy Gülan’ın yazıp yönettiği “Üçüncü Evren” adlı oyunla tiyatro izleyicisi karşısına çıkıyor. Topluluk, çizgi olarak yine kendine has üslubunu korumuş gözüküyor. Post Modernist anlayışla bireysel insanların toplumsal duygularına eğilen grup, interaktif görsel tasarımlarla süslü sahne yapısı ile teatral dünyaya farklı bir ses olmuş gözüküyor. 

   Sürü psikolojisinin insan duyguları üzerindeki etkisini irdeleyen öyküde 3 ayrı ve birbirinden bağımsız karakter görürüz. Ayşe rolünde Ayşe Burcu Eren Türbanlı yaşamına devam ederken, türbanını açarak dansçılık yapmaya başlayan karakteri; Devrim’de Batur Belirdi, gençlik yıllarında komünist bir örgütlenmenin içinde yer alıp sonra fikirlerinden vazgeçen kişiyi; Serine’de Tülin Özen çatışmalı hayatının içinde kişiliğini arayan bayanı oynuyor. 


           Konu bir süper marketin içinde geçmektedir. Market içinde interaktif şekilde dolanan bireyler, marketin anonsu ile belli yönlere doğru ilerlemekte; bu ilerleyiş esnasında bireysel düşünceler sürü psikolojisinin içine doğru kaymaktadır. İnsanların kendilerini var etme çabaları sürerken karakterlerin hayalleri, umutları sahnede geniş biçimde yer buluyor. Avrupa modernizmi ile İstanbul’un taşra mantığı arasında kendi alanlarını belirlemeye çalışan insanların çatışmaları izleyenlerin de yaşadıkları dünyaya bakışına ayna tutuyor. 

    

   Oyunu yazan ve yöneten Yeşim Özsoy Gülan, küçük dar sahnesini oluşturduğu görsel şölen ile süper market haline getirmeye başarmış. Dört perde içinde market raflarının görselliği, kişilerin hayal ötesi dünyadaki görünüşleri, ışığın ve tasarımın büyülü çekiciliği Üçüncü Evren’i farklı kılan en önemli ayrıntılar. Ayrıca tek tip dünya modelinin eleştirilmesi de kapitalist öğretilerdeki sapmaların gösterilmesi açısından güzel bir düşünce olmuş. Fakat oyundaki karakterlerin topluma olan bakış açıları, elit laik burjuva takımının dünyaya bakış açısı ile aynı parelikte olması konunun gidişine uymamış. 


     Ayşe Burcu Eren, karakterinin değişim evrelerini çok iyi analiz etmiş. Yüzleşme sahnesinde çok başarılı. Noter’de gördüğümüz güzel temposu aynen devam ediyor. Batur Belirdi çatışmanın doğduğu noktada duruyor. Tülin Özen’ de ekibin başarısına ortak oluyor. Karakterini yerinde analiz etmiş. 
 
    İnteraktif dünyanın sinematografik tekniklerle desteklendiği öyküde, 3 bağımsız karakter yaşadığımız toplumun aynası niteliğinde. Bu gösteriyi kaçırmamanızı öneririm.

Anahtar Kelimeler: Üçüncü Evren, Ve Diğer Şeyler Topluluğu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir