MAKALELER

Üç Yönetmen Üç Oyun - Dönemeç - Philipp Hotz'un Büyük Öfkesi - Bekleyiş

2009.03.04 00:00
| | |
2553

Sizce Nasıl?
İngiltere'den başlayarak tüm Avrupa kıtasına sıçrayan; tiyatro yapılarını, konularını, oyuncularını sil baştan değiştiren İn Your Face akımının ülkemize...

Üç Yönetmen Üç Oyun!
 

Devlet Tiyatrosu'nda "İn Your Face" Devrimi! ...
 
    Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Lemi Bilgin'in gayretleriyle yeni bir proje hayata geçirildi. Ankara'da başlayan bu yeni proje bugüne dek oyun sahneleme şansına erişmemiş genç yönetmenlere Devlet Tiyatroları'nın kapılarını açıyor. Ankara Devlet Tiyatrosu' nun Stüdyo Sahnesi'nde projeye uygun oluşturulan ortam, genç yönetmenlerin kalıplaşmış oyun sistemleri dışında yeniyi ortaya koymalarını amaçlayan bir yer haline dönüşmüş. "Üç Yönetmen Üç Oyun" başlığı altında Tankred Dorst (Dönemeç), Max Frisch (Philipp Hotz'un Büyük Öfkesi), Ethan Coen (Bekleyiş) tiyatro seyircisine sunuluyor. Ayrıca projede yer alan yönetmenler Devlet Tiyatrosu'nda artık yenilik zamanı geldiğine işaret ediyorlar.
 
    DT' nin Ankara - Macunköy Sosyal Tesisleri'nde prova salonunun yeniden düzenlenmesi ile oluşturulan Stüdyo Sahne, günümüz oda tiyatrosunun (black box) mantığına göre şekillendirilmiş. Oyunlara göre oluşturulan seyirci ortamı, sahnenin her şekle bürünebilmesi tiyatroyu klasik İtalyan sahne mantığından kurtarıyor. Olayları birebir göz teması içinde, İngilizlerin söylediği üzere "İn Your Face - Yüzüne Karşı" izleyen tiyatro izleyicisi oyunun birer parçası haline dönüşüyor. Ayrıca Devlet Tiyatrosu' nun iki binli yılların tiyatro mantığını sahnelerine koyması büyük bir olayın başlangıcı. Artık seyirci ikinci dünya savaşından kalma konularla değil, günümüz dünyasının gerçek problemleriyle yüzyüze gelecek.
 
    İngiltere'den başlayarak tüm Avrupa kıtasına sıçrayan; tiyatro yapılarını, konularını, oyuncularını sil baştan değiştiren İn Your Face akımının ülkemize gelişi çokta eski değil. 2004 senesi ile beraber Tiyatro Dot' un bizlere sunduğu, daha sonra büyüklü küçüklü birçok grubun gayretiyle sahnelerimizde boy gösteren İn Your Face Tiyatro, İngiliz eleştirmen ve Boston Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Aleks Sierz tarafından dünyaya sunulmuş bir hazinedir. Sadece sahnede oynanılan oyun mantığı ile değil, tiyatro sahne yapılarının değişimine neden olan akımın etkilerini artık tüm sahnelerde görebiliriz.
 
3 Oyun 3 Harika Yönetmen!
 
    Tankred Dorst'un Dönemeç adlı oyunu 2005 yılında ilk kez Van Devlet Tiyatrosu'nda sahneye konulmuştu. Avangard tarzda yazılan, Anton ile Rudolf adlı iki kardeşin bir dönemeçte kaza yapan insanların hayatları üzerinden para kazanmalarını anlatan yapıt, çarpıcı dünyaları yan yana getiriyor. Dönemeçteki kazaları araştırmak için oraya giden Müsteşar Dr. Kriegbaum kendisi de aynı yerde kaza geçirir ve aykırı dünyanın kahramanları sahneye çıkar. Merve Taşkan'ın yönettiği gösteride Tolga Çiftçi, Yavuz Sepetçi, Sanlı Baykent sahnede görev alan isimler. İlk oyunun çarpıcı konusu mükemmel oyuncularla doruk noktasına ulaşmış. Tolga Çiftçi ile Sanlı Baykent oyun boyunca iki kardeş arasında gelişen sistem eleştirilerinde çok iyiler. Yavuz Sepetçi' nin felsefesi derin konuya katkısı olağanüstü. Merve Taşkan'ın sahneyi boğmadan sadece olayları, günümüz dünya sorunlarını ön plana çıkaran rejisi bir ders niteliğinde.
 
    Max Frisch' ın Philipp Hotz'un Büyük Öfkesi oyununu Doğu Yaşar Akal sahneye koyuyor. Oyun, kadın-erkek ilişkilerinde asla değişmeyen, kültürel anlamda insanlar arası farklılık yaratmayan, evrensel niteliği olan olayları, alışıla gelmişi eleştiriyor. Yüksek tempolu gösteride görev alan Tunç Yıldırım, Elvin Beşikçioğlu, Ferhat Büküş, Nalan Güneş, Tamer Yurtbaşı, Velican Demirel iyi grup olmuşlar. Philip Hotz'u oynayan Tunç Yıldırım harika performans ortaya koyuyor. Elivin Beşikçioğlu' nun güzel oyunculuğunu da unutmamak lazım. Doğu Yaşar Akal, konuyu iyi kavramış, seyirciye anlatılması gerek ney varsa başarıyla sunmuş.
 
    Amerikalı sinema yazarı Ethan Coen' in Bekleyiş adlı oyunu Bahar Kerimoğlu yönetiminde sahnede. Tolga Tekin, Hüseyin Baylan, Mert Kurdal oyunda sahneye çıkan isimler. Ayrıca video gösterisinde Serhat Nalbantoğlu, Meltem Keskin Bayur görülüyor. Bekleyiş, yazarın üç kısa oyundan oluşan "Eksik Kalmış Bir Akşam" adlı yapıtındaki oyunlarından biridir. Konuda Nelson ölmüştür ve durmaksızın daktiloda yazan orta yaşlı, sekreter kadınla on dakika konuşma süresi vardır. Ardından, cennete gitmek için bilinmez bir süre orada bekleyecektir. Cennet-Cehennem kavramları üzerinden sisteme dokunan karamsar bir oyun "Bekleyiş". Yönetmen ve oyuncular -ki özellikle Tolga Tekin- son noktayı harika koymuşlar.
 
    "3 Yönetmen 3 Oyun" Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Lemi Bilgin'in mükemmel projesi. Genç yönetmenler, usta oyuncularla harika iş çıkarmışlar. Projede Harun Tekin'in iyi müziklerini de yazmadan geçemeyeceğim. Sezon içinde izlediğim 3 muhteşem oyun var sahnede. Proje mutlaka ama mutlaka İstanbul sahnelerine de gelmeli.
 

Anahtar Kelimeler: üç yönetmen üç oyun, Bekleyiş, Philipp Hotz un Büyük Öfkesi0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir