İnceleme

Türk Tasarımcı'nın Bu Sıradışı Fotomanipulasyonlarına Bayılacaksınız!

Türk Tasarımcı'nın Bu Sıradışı Fotomanipulasyonlarına Bayılacaksınız!

2017.10.02 00:00
| |
0
|
9879


İnstagramda @failunfailunmefailun olarak bilinen Rönesans Dönemi resimleriyle, modern sanat figürünün yaratıcı esprili kolajları.

@failunfailunmefailun'ün içerik olarak Anakronizm olarak adlandırılan harika çalışmaları...

 Art'bey Road
 
 
 
Art Selfie
 
 
 
Eni Vici Vokke / MJ Forever
 
 
 

Ablan Rönesans Bebeğim / Kerimcan Durmaz
 
 
 
Leo The Professional 
 
 
 
 Kiss Me 
 
 
 
Minions in famous paintings - 3 Wanderer above the Sea of Fog also known
 
 
 
 

American Gothic VS American Dream
 
 
 
Lunch Art A Skyscraper 
 
 
 

The girl with the pearl earring by Picasso by 
 
 

Öncelikle, kısaca mesleğinizden ve Instagram sayfanız “failunfailunmefailun”da paylaştığınız çalışmaların başlangıç hikayesinden bahsedebilir misiniz? 

Merhabalar, uzun yıllardır reklam sektöründeyim. Grafik tasarımla başladığım bu sektörde sırasıyla, art direktörlük ardından ise fotoğrafçılık eğitimi alarak moda çekimleri gerçekleştirdim.  Daha sonra ise sinema TV sektörüne geçerek 2007’den 2013’e kadar Türkiye’nin en önemli yapım şirketlerinden MinT Prodüksiyon’da “Kreatif Direktör”lük yaptım. Yine bu dönemde Çocuklar Duymasın, Seksenler, Doksanlar ve Dersimiz Atatürk gibi bir çok sinema ve TV projesinde yer aldım.  Sonrasında ise kendi ajansımı kurarak hayatıma farklı bir yön verdim.  Hem mesleğim hem de özel ilgim nedeniyle Instagram’da uzun zamandır bir çok sanat akımını yakından takip ediyordum. Beğendiğim bir çok çalışmayı da yine hesabımda bir araya getirip yayınlıyordum. Zaman içerisinde işlerimin yoğunluğundan başımı kaldırıp kendi çalışmalarımı hazırlayacak ilk fırsatı bulduğumda ise kendi tasarımlarımı @failunfailunmefailun isimli hesabımda yayınlamaya başladım.   Bu çalışmalardaki çıkış noktam ise “İlk bakışta dikkat çeken ve ikinci kez bakma isteği uyandıran her şey özeldir.” düşüncesi. Algıda farklılık yaratmayı seviyorum. Rönesans dönemi başta olmak üzere resime ilgim var ve bunu da günümüz modern zamanı ve figürleri ile birleştirmeyi seviyorum. Ama bunun haricinde farklı hicivsel foto manipülasyon çalışmalarım ve farklı denemelerim de var.   

 

•Hangi ünlü isimleri hangi eserle birleştireceğinize nasıl karar veriyorsunuz? 

Öncelikle çalışmaya kolajını yapacağım ünlünün öne en çok çıkan özelliğini belirleyerek başlıyorum. Örneğin Cemil İpekçi gibi ünlü bir modacıyı elinde makas olan bir tablo ile kolajlarken, Kerimcan Durmaz için vücut diline uygun bir tablo seçiyorum. Burada önemli olan insanların ilk baktıkları an da kolaj ve içindeki fikri yakalayabilmeleri. Asıl önem verdiğim fikir olduğu için çalışmaları mümkün olduğunca basit kolajlarla aktarmaya çalışıyorum. 

 

 •Bir kolaj çalışması yaklaşık olarak ne kadar vaktinizi alıyor? 

Çalışmaların en zor kısmı fikri bulmak. Ne yazık ki bir kaç farklı görseli gelişi güzel bir şekilde bir araya getirmek yeterli olmuyor. kolajladığınız kişi ve resimlerin bir komposizyon ile birbirlerine bağlı olması gerekiyor. Yani doğru bir fikir ve ona uygun görsel parçaları bulmalısınız. Bunun haricinde tasarım kısmı daha zahmetli görünse de ben büyük bir keyif aldığım için beni yormuyor.   

 

•Genelde nasıl yorumlar alıyorsunuz?

Olumlu ve güzel tepkiler alıyorum. Özellikle “Artbey Road” ve “Lunch Art A Skyscraper” çalışmaları yabancı ve büyük hesaplardan güzel tepkiler aldı. Snoop Dog ve Ellen DeGeneres onlar için yaptığım çalışmaları kendi hesaplarında paylaştı. Yine bu  Şu ana kadar çalışma yaptığım yerli ünlüler içinden bana olumsuz bir dönüş olmadı. Türk ünlülere ait kolajlardan Kerimcan Durmaz için yaptığım “Ablan Rönesans Bebeğim” ve İbrahim Tatlıses’in "I kissed a girl and I liked" çalışması da oldukça sevildi. Hatta “bizim için de çalışma hazırlar mısın?” diye talepte bulunanlar bile oldu. Cemil İpekçi, Gülhan Tekin, Müfit Can Saçıntı, Deniz Akkaya gibi çok sevdiğim ünlüler kendileri için hazırladığım çalışmaları hem beğendi hem de kendi hesaplarında yayınlama nezaketini gösterdiler. 

 

 •Özellikle kolajda kullanmak istediğiniz bir isim ya da eser var mı?

Aslında bir çok kişi var. Onları da zaman içerisinde göreceksiniz.   •Bundan sonraki projeleriniz neler olacak? Bir yandan mevcut çalışmalarıma devam ederken çok yakında bu eserleri hareketli videolar şeklinde de hazırlayacağım. Bir nevi hareketli tablolar olacak. Bunun dışında yine bir çok ünlü eseri “ArtBey Road” ve “Lunch Art A Skyscraper” deki gibi birbirleri ile mix etmeye devam ederek modern zamana uyarlayacağım.

 

new sanat ekibi olarak kendisine başarılarının devamını diliyoruz.

 

Anahtar Kelimeler: sanat, art, fotomanipulasyon, anakornizm

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir