TİYATROLAR

Tiyatro Pera

BİLGİLER

Durumu: Aktif
İl/ilçe: İSTANBUL/BEYOĞLU
Adres: Sıraselviler Cd. No: 26 Taksim
Telefon: 0212 2445203
Sosyal Medya:

Etkinlik

Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerik
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
0
|
1069

Sizce Nasıl?

İlişkili Kişiler

Hakkında

“Tiyatro Pera”, 2000-2001  sezonunda,  dört yıllık bir 'Tiyatro Okulu' ön hazırlığıyla, başta oyunculuk olmak üzere, bir tiyatro oluşumu alt yapı çalışmaları yapılarak Nesrin Kazankaya tarafından kurulmuştur. Türkiye'deki sayılı (bu bağlamda belki de ilk) özel tiyatrolardan biridir. 

“Pera Güzel Sanatlar Eğitim Kurumları”nın kurucusu Sabahattin Özbakır’ın onay ve desteğiyle, Taksim-Sıraselviler'deki binanın alt katında, değişik sahneleme biçemlerine olanak sağlayan, (İtalyan ve Hacim Sahne düzenine dönüşebilen) yüz seyirci kapasiteli bir tiyatro salonu oluşturulmuştur. 2011 yılında 10. yılını kutlayan Tiyatro Pera, salonunu ve teknik alt yapısını yenilemiştir ve bugün artık modern donanımlı bir tiyatro binasına sahiptir. 

“Tiyatro Pera Sanat Yönetim Kurulu”, Nesrin Kazankaya, kuruluşundan beri tiyatro çalışmalarını birlikte yürüten dramaturg Şafak Eruyar, oyuncu ve yönetmen yardımcısı Zeynep Özden’den oluşmaktadır. 

“Tiyatro Pera”, "Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Okulu"ndan mezun olup, okul oyunlarında profesyonel donanım kazanmış ve en az iki yıl “Tiyatro Pera”da staj yapmış bazı öğrencilerden oluşan oyuncularının yanı sıra; Devlet Tiyatrosundan, Şehir Tiyatroları’ndan ve bağımsız konuk oyuncularla zenginleştirilmiş profesyonel bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Oyuncuların akademik bir eğitim geçmişine sahip olmaları istenmektedir. Tiyatronun kalıcı sabit kadrosu, kendi okulu Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Bölümü mezunu öğrencileri arasından seçilmiş oyunculardan oluşur. Kuruluşundan bu yana sayısı giderek artan oyuncularımızla, tiyatromuzda, düşünsel ve oyunculuk üslubu açısından ortak bir dilin olduğu bir ensemble oluşmuştur. 

“Sahi” olmak, sahnede “gerçekten” var olmak ve yaratıcılık konularında, tiyatro içinde, sürekli çalışmalar yapılmakta, eğitim sürdürülmektedir. 

Tiyatro Pera bir repertuvar tiyatrosudur. Kuruluşundan bu yana sahnelenen oyunların pek çoğu hâlâ oynanabilmektedir. Klasik ve modern dünya edebiyatından seçmeler ve Nesrin Kazankaya’nın yazdığı oyunlarla bir bütün oluşturulmaktadır. Sanat Yönetim Kurulu, her yıl sezonu en az bir yeni oyunla açmakta ve önündeki üç yıl için bir repertuvar taslak çalışması yapmaktadır.  
Tiyatro Pera’nın repertuvar tiyatrosu anlayışı, yalnızca oyunları ardı ardına sahnelemek ve sergilemek değil; içerik ve estetik olarak farklı oyunları bir araya getirebilmek; söylenecek “söz”ü, değişik içerik ve estetik arayışlarıyla buluşturabilmek; yaşadığımız ülkenin sorunlarını göz önünde tutarak, tiyatro ekibine uygun bir seçki yaratabilmektir. 

Tiyatro Pera’da her oyunun, yeniden ve yeni bir bakışla okunması ve yorumlanması konusunda çaba gösterilmektedir. Oyunların provaları aylarca sürmekte, yeterince olgunlaştığına inanılmadan prömiyer yapılmamaktadır. Oyunların estetik ve içerik açıdan farklı olmasına, bir öncekinin tekrarı olmamasına özen gösterilir.

Tiyatro Pera sahnesinin adı, “Eren Uluergüven Sahnesi”dir. 2004 yılında bir kaza sonucu çok genç yaşta yitirdiğimiz; “Pera Tiyatro Okulu” mezunu, oyuncu, yönetmen yardımcısı Eren Uluergüven’in adı, tiyatromuz var olduğu sürece, meslektaşlarıyla birlikte yaşayacaktır.

Bilet Fiyatları

Anahtar Kelimeler: tiyatro pera

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE