Haber

Tiyatro Keyfi 2017-18 de...

Tiyatro Keyfi 2017-18 de...

2017.08.06 00:00
| |
0
|
4601


Tiyatro Keyfi 6 eserine 2 yeni eser daha katmak için provalarda...


Tiyatro Keyfi 6 eserine 2 yeni eser daha katmak için provalarda... "Çocuk İstiyorum" ve "Gözlerin Ardında"da önemli isimler rol alıyor.
 
Ana salonu Borusan Oto Dolmabahçe Sahne olan, ülkede ilk kez sergilenen metinleri ve klasikleri sahneleyen bir repertuar tiyatrosu olan topluluk bu sezon 5. yılına giriyor. ‘Shakespeare’in Bütün Eserleri – Hafif Kısaltılmış’, ‘Öykülerden Oyunlar’, ‘Cahide Sonku’, ‘Camille – Taşın Kalbi’, ‘Ted Bundy’ , ‘Aşk ve Mucize’ adlı eserler bu sezon da devam ediyor.

ÇOCUK İSTİYORUM

İlişkilere gerçekçi ve matrak bir açıdan bakan yepyeni bir metin. Bekir Aksoy’un yazdığı komedi ilk kez sergileniyor.
Taşlardan bile özür dileyen, mutsuz ama çok zengin bir adam...  Evlenmeyi kafasına koymuş, kurnazlığıyla aman dedirten fettan bir kadın... Uzun boyu, karizması, fit ve sağlıklı görünümüyle popüler olmaya mahkum bir doktor... Zekasına olmasa da güzelliğine oldukça güvenen bir genç kadın... Herkesin hem av hem avcı olduğu bu ilişkiler yumağında hedefi kim vuracak? Evlenme tekliflerinin havada uçuştuğu sürprizlerle dolu komedide usta oyuncular rol alıyor.

Galip Erdal yönetiyor. Bekir Aksoy, Çiçek Dilligil, Kemal Başar ve Defne Bölükbaşıoğlu oynuyor.
 
GÖZLERİN ARDINDA

Down sendromlu oğlunun doğumundan sonra hayatı tamamen değişen, kendini oğluna adayan, çevresindeki herkes tarafından yalnız bırakılan bir ressam annenin öyküsü. Dünyanın neresinde sergilense ses getiren metnin yazarı ünlü çocuk romanları yazarı İsrail’li Nava Semel.

Yönetmen Kemal Başar bu metni daha önce 1997’de Romanya’da G.A. Petculescu Tiyatrosu’nda ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 2 kez yönetti. Romanya’daki eser daha sonra Timisoara Ulusal Tiyatrosu tarafından alındı ve 20. sezonunda devam ediyor.  2001’de yapılan Ankara Devlet Tiyatrosu’ndaki yapım ise 4 sezon kapalı gişe sergilendi. Down sendromuna yaratılan duyarlılık nedeniyle Başbakanlık Farkındalık Ödülü’nün sahibi oldu, ülkemizi çeşitli uluslararası festivallerde temsil etti, ödüller ve övgüler aldı.

Bu seferki yapımda ön planda Özgün, orkestrası ve tanınan, bilinen şarkılarının yanı sıra sanatçının eser için yaptığı yeni müzikler de var. Yalnızlık temalı eserde oyuncu Eda Kandulu, Özgün’e eşlik ediyor. Müzik ve tiyatronun iç içe olduğu bir sahne gösterisi...

Koreograf Hugo Wolff, Sibiu Dans Festivali'nin yöneticisi, Microbis Dans Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni. Yönetmen Kemal Başar’la daha önce Hamlet, Romeo ve Juliet, Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü (Rock müzikal) gibi eserlerde yurtiçi ve yurtdışında birlikte çalıştı. Ülkemizde tiyatro ödüllerinde en iyi koreograf ödülünü almış (Hamlet) bugüne dek tek yabancı koreograf.

Sanatsal tarafının yanı sıra bir Down Sendromu Farkındalık Projesi de olan eser yenilikçi, sahnelerimizin pek görmediği bir formda, konser – tiyatro projesi olarak sahneleniyor. Gelirin bir kısmı Down sendromu derneklerine bırakılıyor.

Anahtar Kelimeler: tiyatro keyfi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir