Ödül

Tiyatro Emek Ödülü 16. Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü

Tiyatro Emek Ödülü 16. Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü

2016.03.26 00:00
| |
0
|
1847


Ödül, 1976 yılından bu yana, ülkemizde Oyunculuk, Dramatik Yazarlık - Dramatugri ve sahne tasarımı alanında hizmet vererek...

DEÜ Sahne Sanatları Bölümü Genel Kurulu, ülkemizde tiyatro sanatının çağdaş anlamda var olması için tüm yaşamı boyunca hizmet vermiş olan, fakültemizin fahri doktoru Sayın Muhsin Ertuğrul anısına her yıl bir akademik ödül verilmektedir.

1999 yılından başlayarak yürütülmekte olan bu gelenek yaşamı boyunca ülkemizde tiyatro sanatının gelişimi yolunda üstün hizmet vermiş sanatçı ve bilim adamlarımız arasından her yıl sahne sanatları Akademik Kurulu tarafından belirlenen kişiye verilmektedir.


Ödül, 1976 yılından bu yana, ülkemizde Oyunculuk, Dramatik Yazarlık - Dramatugri ve sahne tasarımı alanında hizmet vererek genç sanatçıları yetiştirmekte olan Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğretim üye kadrosu ve öğrencilerinin, yaşamını tiyatro sanatına adamış, bu yolda ülkemiz tiyatrosuna verdiği emekle üst düzeyde başarılı olmuş sanatçılara sunmak istedikleri şükran duygularının bir ifadesi olarak her yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle düzenlenen Geleneksel İzmir Tiyatro Günleri açılış töreninde takdim edilmektedir.

 

1999 Oyunculuk dalında Soyın Münir Özkul'a,
2000 Sahne tasarımı dalında Sayın Duygu Sağıroğlu'na,
2001 Tiyatro bilimi dalında Sayın Prof. Dr. Özdemir Nutku'ya,
2002 Oyun yazarlığı dalında Sayın Melih Cevdet Anday'a,
2003 Oyunculuk dalında Sayın Suna Pekuysal'a,
2004 Sahne tasarımı dalında Sayın Nur Uzmen'e,
2005 Tiyatro bilimi dalında Sayın Prof. Dr. Sevda Şener'e,
2006 Oyun yazarlığı dalında Sayın Güngör Dilmen'e,
2007 Sahne tasarımı dalında Sayın Osman Şengezer'e,
2008 Sanatçı Sayın Erol Keskin'e,
2009 Araştırmacı yazar Sayın Turgut Özakman'a,
2010 Araştırmacı ve eleştirmen Sayın Prof. Dr. Ayşegül Yüksel'e,
2011 Oyunculuk dalında Sayın Rüştü Asyalı'ya,
2012 Sahne tasarımı dalında Sayın Hale Eren'e,
2013 Oyun yazarlığı dalında Sayın Hidayet Sayın'a,
2014 Tiyatro bilimi dalında Sayın Prof. Dr. Nurhan Karadağ'a,
2015 Oyunculuk dalında Sayın Zihni Göktay'a verilmiştir.
Bu yıl Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü'nün, Sayın Bilgesu Erenus'a verilmesi
kararlaştırılmıştır.

Ödül töreni; 27 Mart Pazar günü saat: 13.00'te Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Özdemir Nutku Sahnesi'nde gerçkleşiyor.
 

BİLGESU ERENUS
Babasının kaymakam olarak görev yaptığı Bilecik Gölpazarı’nda, 1943 yılında doğdu. Kadıköy Kız Koleji sonrası, bir süre hukuk ve konservatuar eğitimi görüp, günümüzde Halkla İlişkiler Fakültesi olarak anılan, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. 1965-73 yıllarısarasında TRT’de çalıştı. İlk oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelendiğinde, TRT’den ayrılsa da; TRT’yi, AST’ la birlikte asıl okulları arasında sayar. 1977-79’ da Aziz Nesin Başkanlığındaki Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu’nda  görev aldı. 1984 yılında ise Kenan Evren diktasına karşı oluşturulan Aydınlar Bildirgesi’ni Çankaya’ya taşıyanlar arasındaydı.

Yalçın Küçük ve arkadaşlarının Toplumsal Kurtuluş Dergisi çalışmalarına da katılan Bilgesu Erenus, bir süre aynı derginin sahipliğini yaptı. 1987 yılında, darbe sonrası ilk 1 Mayıs toplantısının düzenleyicilerinden biri olarak toplantının sunuculuğunu da üstlendi.Politik anlamda sahne bulamayan oyunlar yazmaktan hiç vazgeçmedi.İki binli yıllarda ayrıca, gitarı ve  Türk Tiyatrosu’nun geleneksel figürü İbiş’le birlikte, kimi kitle toplantılarında ve özellikle üniversitelerin tiyatro ve sahne sanatları bölümlerinde, Pandora’nın Kutusu adını verdiği bir gösteriyle, yazdığı oyunlardan kimi anımsatmalar yaparak bu yolla ülkenin ve dünyanın yakın tarihini irdeledi.Bilgesu Erenus günümüzde de, yüzü, tüm dünya çocuklarına,  doğaya, emekçilere ve özellikle emekçilerin mücadelesine dönük bir şekilde yazdıklarını, düşündüklerini ve söylediklerini onlara siper etme çabasıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bilgesu Erenus’un 1973’den günümüze, oyun, roman, senaryo, müzik dalında dört koldan verdiği ürünler ile yaşadığı dünya'ya emeğe ve barışa hizmet etmeye devam etmektedir.

Anahtar Kelimeler: bilgesu erenus, drama

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir