Haber

Tiyatro 1112 Garaj Nisan Ayı Programı

Tiyatro 1112 Garaj Nisan Ayı Programı

2017.04.12 00:00
| |
0
|
2184

Sizce Nasıl?

Tiyatro 1112 Garaj, yıllardır söylemek istediklerini kendi sahnesinde, kendine has diliyle söylemeye karar vermiş bir grubun ürünüdür...

Bir Şair Bir Evlenme


Tiyatro 1112 Garaj, yıllardır söylemek istediklerini kendi sahnesinde, kendine has diliyle söylemeye karar vermiş bir grubun ürünüdür. Nefes almak, yaşamak estetik ve sanatsal bir kaygıdır diyerek; yeni şeyler denemek, şaşırmak, unutmak ve tekrar hatırlamak üzere varlığını sürdürmektedir.

Türk tiyatrosunun Batılı üsluptaki ilk tiyatro eseri olan Şair Evlenmesi’ne 166 sonra yeniden bakmak, bugünden düne şöyle bir göz atıp değişene dikkat çekmek istedik. Bunu yaparken de İbrahim Şinasi’ye varan yolu elbette unutmadık. 21.yüzyılın meddahları olarak Şinasi Ustamızın koluna girdik ve sorduk:

166 yıldır köprülerin altından ne sular geçti ne sular…Peki saman altından su yürütenler? Onlar yürüttükleri sularda boğuldular mı yoksa hala yürütmeye devam ediyorlar mı? Sahiden ne değişti ya da soruyu şöyle düzeltelim: Ya hiçbir şey değişmediyse?

Varsayalım ki devir, Sultan Abdülmecid devridir de bir Bab-ı Ali gediklisi olan şair Müştak Bey evlilik vaktinin gelip de geçmekte olduğunu anlamıştır. Yuvasını kuracak dişi kuşun peşine faytonla düşse ayrı, kayıkla düşse ayrı dert olan Müştak Bey, yani yine varsayalım ki, dişi kuşu avlayayım derken onun geçkin tavuk namzeti ablasını kancayı takarsa neler olur? Neler mi olur? Dallar kırılabilir. Zira dişi kuşun dalına faytonla da kayıkla da çıkılmaz. Peki, varsayalım ki aradan geçen 166 yılda Müştak Bey ve onun gibiler hala yuva kurma peşindeyse, azıcık olsun yol yordam öğrenmişler midir dersiniz? 

Yüzü Batı’ya dönük ilk tiyatro eserimizi sizlere sunarken sırtımızı geleneksel tiyatromuzun sağlam temellerine dayadık; böylece sizlere sadece bugünü değil, geleceğimizi de sorgulatacak bir efendi seyirlik hazırladık. 

Yazan: İbrahim Şinasi
Yönetmen: Hakan Salınmış
Ön Metin:Hakan Salınmış
Yönetmen Yardımcısı:Berçin Memiş
Işık-Ses Tasarım:Şeyda Salınmış
Müzik Düzenleme:Fatih Veli Ölmez
Resimler:Aslı Kutluay
Dekor&Kostüm:Garaj Ekip
Oyuncular:
Hakan Salınmış
Aylin Saraç
Altan Alkan
Elif Gizem Aykul
Burçin Yalçın
Özge Yıldırım
Adem Doğar

Adres:
Tiyatro 1112 Garaj
ATB İş Merkezi K Blok No: 271 Yenimahalle / ANKARA
REZ.TEL:05351039828

Anahtar Kelimeler: tiyatro 1112 garaj

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir