MAKALELER

Takma Kirpikler - Nova Yapım

2017.02.08 00:00
| | |
1875

Sizce Nasıl?
Karşıtlıkların Zaman Yolculuğunda Dengelenmesi ve "Takma Kirpikler"...


Akatlar Kültür Merkezin de Nova Oyun Yapım’a ait ‘’Takma Kirpikler’’,  farklı özelliklerde başarılı kadınların destek verdiği karşıtlıkların her katmanda dengelendiği bir oyun olmuş...

"Mazi Kalbimde Bir Yaradır"
 
Akatlar Kültür Merkezin de Nova Oyun Yapım’a ait ‘’Takma Kirpikler’’,  farklı özelliklerde başarılı kadınların destek verdiği karşıtlıkların her katmanda dengelendiği bir oyun olmuş, Ayşen İnci, Elçin Gürler ve Nihan Tarhan isimlerini bir arada etiketlemiştir.

İki kadın üzerinden kuşak çatısması !

Oyunda iki farklı yaş ve özellikleri olan kadınların , tek ama çok önemli ortak özelliklerinde bile uzlaşmalarının imkansızlığı üzerine oyun dokusu kurulmuştur.

Osmanlı eğitiminin tüm ağırlığını üzerinde gözlemlediğimiz  yaşlı bir hanımefendi Mualla Yücesoy ile çağın her anlamda temsilciliğini yapan genç, güzel Güneş Toprak arasında geçen bu öykü, genç kız Toprak’ın  yardımcı olarak geçmişine sıkı sıkıya bağlı Yücesoy’ların iş için konaklarına gelmesi ile oyunda aksiyon başlatılmıştır.

Dün bugün, yaşlı genç, tutucu çağdaş, eski yeni gibi farklılıklar üzerinden saraylı yapısının esas alındığı bu konak da bu ikilinin  birlikte olmalarının imkansızlığına biçimsel olduğu kadar özde   de  seyircinin dikkati çekilmiştir.
Gerçeklerin ardına saklanmak isteyen ve  dün de  kalmış yaşlı   sanatçı Mualla Yücesoy  ile genç ve bu günü  temsil eden  oyuncu adayı Güneş Toprak’ın traji komik olaylarının ardından ortak tutkunun getirdiği  farklılaşım ve yenileşme oyuna toplumsal anlamda bir başka ayna tutuş anlayışını da getirebilmiştir.

Mualla Yücesoy’un üzerinde durduğu önemli bir konu da kuşaklar arası dil de ortaya çıkan sıkıntı ve değişimler üzerine olmuş ,Güneş Toprak ile bu anlamda oyunda iyi bir örnekleme yapılmış ve eleştirisel yaklaşım da sağlanmıştır.

Ayşen İnci , Başar  ve Orhan ‘dan gençlere örnek destek !

‘’Takma Kirpikler’’de öncelikle oyunculuk anlamında çok önemli bir kadın usta Ayşen İnci ‘nin yönetmen olarak  da desteğinden bahsetmemiz ,kadının  bu oyundaki önemini de göstermeyi hedeflemiştir.

Ayşen İnci ,Yücesoy rolü ile yalnız tiyatro severlerin karşısına çıkmamış ,çok genç tecrübe anlamında henüz deneyimleri fazla olmayan ama başarısına inandığı bu gençlerin projesinde gönül desteğine tecrübesini de katması   önemli olmuştur.

Kısa söyleşi ve İnci

Oyun sonrası daha teri kurumadan sorularımızı cevaplayan Ayşen İnci , yönetmenlik anlamında da ilk çalışmasını gerçekleştirdiğini bizimle paylaşmış, yazar Elçin Gürler konusunda duygusal yaklaşımı olduğunu da söyleyen İnci ‘’Gençlere güveninin tam olduğunu ve proje bazlı oyunun az zamana daha ihtiyacı olduğunu bunu da en kısa sürede gençlerin mükemmel enerjisi ile aşılacağını vurgulamaya çalışmıştır.’’

Oyunun ‘’Uygulama Prodüksiyon  ile Proje Koordinatörlüğünde de Enver Başar ve İlhan Orhan isimleri ile çalışmaların paylaşıldığını vurgulayan’’  Ayşen İnci ,  bu proje de şans ve başarısı konusunda haklı güvenimizin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Mualla Yücesoy (Ayşen İnci) Güneş Toprak (Nihan Tarhan)

Oyunun iki kadın kahramanından biri olan Mualla Yücesoy rolü ile (Ayşen İnci ), Osmanlı terbiyesini kaybetmemiş ama biraz fazlaca dün de kalmış bugüne gelememiş sanatçı bir kadının ,zamanın ondan aldığı alkış ve estetik anlamda yoksullaşmasının getirdiği duygusal ikilemi her anlamda oyunculuğu ile pekiştirerek beden dili ve güzel diksiyonu ile seyircinin hayranlığını her zaman olduğu gibi kazanmıştır.

Genç oyuncu Güneş Toprak rolü ile (Nihan Tarhan)ise çağdaş, yenilikçi ,genç, bugünü üzerinde taşıyan oyuncu adayı kimliği ile rolünü doğru algılamış,çok deneyimli bir sanatçı ile aynı sahne de olmanın  ve  bu ortamı solumanın keyfini çıkarttığı da seyircisi tarafından yine  haklı başarıya aday  oyuncunun sahne performansında gözlemlenmiştir.

Üç kadın Gürler, İnci ,Tarhan çalışması

‘’Takma Kirpikler’’ adlı oyunun yazarı Elçin Gürler yönetmen ve oyuncu  Ayşen İnci ve genç oyuncu Nihan Tarhan belki ülkemizde bu anlamda bir kadın çalışma birlikteliğini de  özendirici  duruma getirmişlerdir.

Yazar, yönetmen ve oyuncu kadın birlikteliği 

‘’ Takma Kirpikler’’ adlı oyunla kadın ,başarı , çalışma  adına da tiyatromuza etiketlenmiştir.

Tesekkürlerimizle , yeni projelere desteğiniz !

Ayşen İnci başta olmak üzere genç çalışma projelerine destek vererek ,gerçekleşmesinin sağlayan alanlarında usta isimler Enver Başar ve İlhan  Orhan’a da teşekkürlerimiz olmuştur.

Gençlere destek anlamın da  projelerde ustalar olarak bulunan  imzalar seyirci tarafından da önemsenmiştir. İnci, Başar ve Orhan için ise bu destek çalışmaların devamı temenni edilmiştir.

Füsun Akmen Balkaya 
28. 12. 2016 / Akatlar Kültür Merkezi –İst (İzlenmiştir.)
06. 02. 2017 / Washington DC-USA- (Yazılmıştır.)  

Anahtar Kelimeler: takma kirpikler, nova yapım, elçin gürler, ayşen inci0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir