MAKALELER

Stop The Tempo - Hayal Bistro

2007.03.02 00:00
| | |
1537

Romanya’nın genç kuşak oyun yazarlarından Gianina Carbunariu’nun en beğenilen oyunu Stop the Tempo Hayal Bistro’da Özen Yula yönetiminde sahneleniyor...

Romanya’nın genç kuşak oyun yazarlarından Gianina Carbunariu’nun en beğenilen oyunu Stop the Tempo Hayal Bistro’da Özen Yula yönetiminde sahneleniyor. Üç farklı gencin hayat öyküsünün bir barda kesişmesiyle başlayan oyunda, izleyici David Fincher’ın Dövüş Kulübü/Fight Club adlı filmindekine benzer bir hikâyeyle karşı karşıya kalıyor. Sanem Öge, Selin Zafertepe ve Sezgi Mengi’nin oynadıkları oyunun müzik seçimi ve DJ’liği Gürhan Öğütücü’ye ait. Kostümler Başak Özdoğan’ın seçimi. 
 
   Yalnızlaşan Avrupa gençliği
 
   Avrupa Birliği hızla bünyesine kattığı ülkelerle büyük bir güç olmaya devam ederken oyunda, kendine ve sistemine karşı yalnızlaşan gençleri izliyoruz. Romanya’nın politik açıdan yakın dönemde büyük bir değişim içine girmesi ile kendisine bir çıkış kapısı arayan üç genç, ekonomik sıkıntıdan, aile baskısından, sevgili arayışlarından bıkmıştır. Tesadüf icabı aynı barda yalnızlıkları ile karşılaşan bu insanlar istem dışı yakınlaşma içerisine girerler. Grup seksle başlayan ilişki çemberi, yaşadıkları trafik kazası ile ayrılmaz bir bütünlüğe doğru yol alır. Sistemin getirilerine karşı isyan etmek için, gittikleri barların, sinemaların, alışveriş merkezlerinin, tiyatroların elektrik şartellerini indirmeye başlarlar. Oluşturdukları kargaşa ile yaşadıkları çıkmazı insanlara da tattırmak niyetindedirler.


 

   Avrupa’nın modern hayatına entegre olmanın dönemsel boşluğu içindeki karakterler, Romanya’daki çarpık sistem yapısından evrensel düzeye ulaşıyorlar. Anlatılan öykünün İstanbul’da, Londra’da, Paris’te geçme olasılığından dolayı, yazarın oyunu tüm Avrupa tarafından oynanmaktadır. Gençlerin yaşadığı bunalımlı yaşantılar şu an en büyük tehlike olarak Avrupa’nın kapısında durmaktadır. Sürekli artan genç nüfusun ekonomik ve psikolojik sorunları yaşlı kıtanın önünde çözmesi gereken en büyük tehlike olarak öylece bekliyor. 
 
   Oyun, 18 yaş sınırı ile sahnelerde boy gösteriyor. zaten oyunun başında, karakterlerin hayat öyküleri öyle küfürlerle anlatılıyor ki, pornografik bir oyun izlenimi arabada yaşanılan üçlü sekse dek sürüyor. İstanbul sahneleri çok cesurca işlenen metnin bir önemli özelliği de, özgürlüklerini sınırsız bir hale dönüştürmek isteyen üç gencin anarşist yapısı. Oyunu sahneye aktaran Özen Yula, yazarın eleştirdiği Romanya’nın milli duygularını ve kültürünü Türkiye’ye uyarlamış. Andımızdan tutun da diğer milletleri düşman gören anlayış gösteride acımasızca eleştiriliyor.

 
   Oyunun bir barda oynanması, metnin anarşist yapısıyla da harika uyum sağlıyor. Oyuncu kadınların seksi ve dağınık elbiseleri, erkek karakterin şaşkın halini resmeden kıyafetler çok iyi. Başak Özdoğan iyi bir iş çıkarmış. oyunda kullanılan müzikler gerilimi tırmandırıyor. 
 
   Gösteride son dönemde yetişen genç kuşak, dünyayı çok iyi algılıyor. Anıtları dikilmiş liderler, saçma milli duygular, ülkelerin bölünmez bütünlükleri müthiş bir eleştiri yağmuruna tutuluyor. İnsanların hayattan bekledikleri ekonomik çözümler metnin her karesinde hissediliyor. Sanem Öge, Selin Zafertepe ve Sezgi Mengi harika bir performans ortaya koyuyorlar. Tiyatroseverler insanların anarşist ruhunu okşayan bu cesur oyunu kaçırmasınlar

Anahtar Kelimeler: stop the tempo, hayal bistro, özen yula0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir