Kitap

Söyleyecek Sözü Olan Oyunlar

Söyleyecek Sözü Olan Oyunlar

2016.03.01 00:00
| |
0
|
2936


Bir deyim vardır. “Çok konuştu ama hiçbir şey söylemedi”. Şimdi herkes çok konuşuyor.

Bir deyim vardır. “Çok konuştu ama hiçbir şey söylemedi”. Şimdi herkes çok konuşuyor. Televizyonlar bangır bangır. Üzerimize doğru gelen anlamsız sözcüklerden oluşan bir kakafoni denizinin içinde boğuluyoruz. Koca bulma programları, birbirlerini öldürürcesine yarışanlar, rakibini ezmek esasına dayalı bir vahşet gösterisi. Şiddetin dozu ne kadar artarsa o kadar iyi. Paçavralar için birbirinin boğazına yapışan gencecik kızlar. Köşeyi dönmek için ekran önünde kendini paralayanlar. Bu çok renkli, bu çok konuşan ekranların dışındaysa karanlık bir dünya var. Her gün onlarca şehit haberiyle sarsılan bir ülke. Sokakları kan gölüne çeviren terör dalgası. Yağmalanan doğa. Nefes alacağımız sınırlı son yeşil alanların kirli hesaplarla yok edilme projeleri. Yanı başımızda son hız devam eden bir “iç savaş”. Kıyılarımıza vuran çocuk cesetleri. Tecavüz edilen, öldürülen genç kadınlar. Televizyonlarda ise bambaşka çok mutlu, çok renkli, çok kazançlı, çok heyecanlı, çok eğlenceli, çok ödüllü, çok dizili, çok ama çok konuşan bir dünya var. Sahi biz sizinle aynı gezegende mi yaşıyoruz? Gerçek eşiğini ne zaman aştık? Gerçeği dizi film, dizi filmleri gerçek zannetmeye başladık. Gırtlağına kadar acıya boğulmuş bir ülkede artık biraz susup düşünme vakti. Söyleyecek sözlere ihtiyaç var. Akıl ve vicdan birlikteliğinde yaşanmışlıklardan damıttıkları bilgileri paylaşan büyük ustalara kulak verme zamanı.   
       
Bu kitap son 20 yılda aklımızda ve yüreğimizde iz bırakan oyunlardan derlenen bir seçki. Hepsinin söyleyecek sözleri var. Prof. Dr. Özdemir Nutku, Yıldız Kenter, Genco Erkal, Ferhan Şensoy, Mehmet Birkiye, Bülent Arın, Ümit bakış ve Zafer Diper gibi ustalarla yapılmış söyleşilerden oyun izlenim yazılarına uzanan bir çalışma bu. Hepsinin ortak noktası yaşadıkları toplumu aydınlatmak. İnsanca yaşanacak daha iyi bir dünya yaratmak. Özdemir Nutku Macar yazar Gyula Hay’ın  yazdığı “At” oyunuyla karşımıza çıkıyor. Gerçek olaylardan yola çıkılarak kaleme alınan oyunda, Roma İmparatoru Caligula’nın atı İnkitatus’u Roma senatosuna konsül seçtirtmesiyle gelişen olaylar alaycı bir dille anlatılıyor.

 İktidar hırsıyla aklını yitiren bir diktatörün ne kadar ileri gidebileceğinin ibretlik öyküsünü gülerek izliyoruz. Yıldız Kenter “Ben Anadolu” diyor. Anadolu’nun kadim medeniyetlerden günümüze kadar uzanan süreçte insanlık adına biriktirdiği öyküleri paylaşıyor. Büyük usta Genco Erkal “Aymazoğlu ve Kundakçılar”da günümüze ışık tutuyor. Ciddi bir akıl tutulması yaşayan bir ülkenin daldığı derin uykuya ve son hız üzerimize doğru gelen felakete işaret ediyor.  Ferhan Şensoy “Beni Ben mi Delirttim?”  oyunuyla vatandaş Kelami’nin akıl sağlığını nasıl yitirdiğini anlatıyor. Kelami haklı. Gerçek eşiğinin aşıldığı bir ülkede delirmek işten bile değil. Ümit Bakış, “Halktan Biri” oyunuyla dünyanın bütün Travis Pine’larına sesleniyor. Sam Bobrick’in unutulmaz eseri “Halktan Biri”, Amerikan Başkanının ülkeyi nasıl yönettiğini anlatırken, bu yönetim şekli hakkında sade vatandaş Travis Pine’ın da söyleyecek birkaç sözü vardır elbet. 

Mehmet Birkiye her gün sokaklarında bombaların patladığı bir ülkede, İrlanda’da yaşayan insanların gözünden İnishmorelu Yüzbaşı’nın hikayesini anlatıyor ve terörün nasıl sıradanlaştığına dikkat çekiyor. Bülent Arın, bizi binlerce yıl öncesine antik Efes kentine götürüyor. Dinin paraya ve kişisel çıkarlara alet edilmesine daha fazla tahammül edemeyen Efesli Herostratus’un Artemis Tapınağını nasıl yaktığını öğreniyoruz.  Herostratus’a neden Artemis tapınağını yaktın derken hukuk ve adalet kavramları kamunun vicdanında bir kez daha sorgulanır. Zafer Diper  “Bana William Deyin” oyununda, yaşadığı toplumu bir oyuncunun gözünden sahneye yansıtıyor. Her oyun karanlıklara karşı yakılan bir ışık. Bütün mesele, yüreğimize yakılan bu ışıklarla karanlıkları aydınlığa çevirmeyi gerçekten istiyor muyuz?

  
Özdemir Nutku’dan Büyüklere  Bir “At” Masalı

“Ben Anadolu” ve Yıldız Kenter Söyleşisi 

“Aymazoğlu ve Kundakçılar” ve Genco Erkal Söyleşisi

“Beni Ben mi Delirttim?” ve Ferhan Şensoy Söyleşisi

“Travis Pine : Halktan Biri” ve Ümit Bakış Söyleşisi  

Özgür Kelebeğin Aydınlık Yüzlü "Can Çocuğu" Hadi Çaman...

Tansu Biçer ve "Bir Sait Faik Güzellemesi: Semaver Kumpanya"
                                                                                                                 
“Ademin adı, artık Tol!” ve Mahir Günşiray

“Dalga Hareketi” ve Don Kişot Tiyatro

Efesli Herostratus ve  Bülent Arın Söyleşisi 

Gülmekten Öldüren Terör : İnishmorelu Yüzbaşı ve Mehmet Birkiye Söyleşisi 

Öpülesi “Yastık Adam” Öyküleri ve Talimhane Tiyatrosu 

“Bana William Deyin”  ve Zafer Diper Söyleşisi

Anahtar Kelimeler: söyleyecek sözü olan oyunlar, kitap

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir