Eğitim

Senaryo Atölyesi + Nadir Öperli'ye Sunum Galata Perform...

Senaryo Atölyesi + Nadir Öperli'ye Sunum Galata Perform...

2016.12.18 00:00
| |
0
|
2512


GalataPerform’da bugüne kadar 50’ye yakın öğrenci yetiştiren CEYDA AŞAR’ın temel senaryo atölyesi, kış dönemi kayıtları başladı.9 OCAK  2017 – 27 ŞUBAT 2017


GalataPerform’da bugüne kadar 50’ye yakın öğrenci yetiştiren CEYDA AŞAR’ın temel senaryo atölyesi, kış dönemi kayıtları başladı. Ceyda Aşar, “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” ve “Kıyıdakiler” (Barış Pirhasan, Erdem Tepegöz, Ramin Matin, Alphan Eşeli, Melisa Önel) gibi filmlerin senaristi. 

Eğitimin sonunda her öğrenci, kendi sinopsis  (film hikayesi özeti) ve yazar görüşünü,  sektörün önde gelen yapımcılarından NADİR ÖPERLİ’ye sunacak. Nadir Öperli, Buğday (Semih Kaplanoğlu), Abluka (Emin Alper), Hayatboyu (Aslı Özge) Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Seyfi Teoman) gibi pek çok başarılı filmin yapımcılığını gerçekleştirdi. 

Pek çok yönetmenle ortak-yazar ya da senaryo danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmekte olan Ceyda Aşar, katılımcılarla birebir çalışarak, kendi meselelerinin derinliğine inmelerine dair cesaret veriyor ve yaratmanın keyifli yanlarını keşfetmelerini sağlıyor. Karakter yaratmak, diyalog yazımı, sahne yazımı, anlatı yapıları, seyirci ve anlatı yapısı ilişkisi, filmin merkezi gibi temel bilgileri birebir çalışmalarla geliştirerek, atölye sonunda, katılımcıların elinde sunuma hazır birer sinopsis ve yazar görüşü olmasını sağlıyor. 

Ceyda Aşar, oyunculuk, öykü yazarlığı, film eleştirmenliği ve senaristlik deneyimlerinden faydalanarak hazırladığı bu farklı eğitimde, örnek filmlerden izletilen ve yorumlanan parçalar, derste oynanan interaktif oyunlar, doğaçlama yazım çalışmaları ve ev ödevleriyle, katılımcıların teorik bilgileri yazarak uygulamasını ve özgün hikayeler yaratmasını sağlıyor.

Önce dönemlerdeki Temel ve İleri Seviye Senaryo Atölyeleri’nde, Derviş Zaim, Kerem Deren, Özcan Alper, Yiğit Özşener, Erdem Tepegöz, Ayça Damgacı, Atıl İnaç, yapımcılar Yamaç Okur (Bulut Film) Ersan Çongar (Bir Film) Marsel Kalvo (Mars Film) gibi ünlü konuklar yer aldı. Bu atölyede de yeni konuklar, sektöre dair bilgi ve deneyimlerini aktaracak.   


TAKVİM: 9 Ocak 2017 – 27 Şubat 2017
GÜN/SAAT: Her Pazartesi 19.30- 22.30
ÜCRET: 900 TL. (Peşin)  
TAKSİTLİ: 1200 TL. (2 taksit)
Öğrenci indirimi: Peşin fiyata 2 taksit. 

  
YER: GALATAPERFORM.
Büyük Hendek Cad. No: 21/1
Galata Kuledibi 34420 Beyoğlu
Başvuru için özgeçmişinizi yenimetinyenitiyatro@galataperform.com adresine gönderebilir ya da 0530 260 25 24’ü arayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


NADİR ÖPERLİ 

2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin Eleştiri ve Kültür Araştırmaları programında yüksek lisansını tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Radyo‐TV‐Sinema bölümünde doktora eğitimine başladı. 2001’de, halen yayın kurulunda bulunduğu Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin kuruluşunda rol aldı. 2004’ten 2009 yılına kadar internet sitesi sinema.com’un editörlüğünü üstlenen Öperli, birkaç kısa filmin yapımında görev aldıktan sonra, 2007’de Bulut Film’in kurucu ortakları arasında yer aldı. 2014’te kendi film şirketi Liman Film’i kurdu. 

BUĞDAY – Post Prodüksiyon Aşamasında
Yönetmen - Senarist: Semih Kaplanoğlu
(Fransa), Film I Vast (İsveç), Doha Film Institute (Katar), Michigan Film Office (ABD)

ABLUKA
Yönetmen - Senarist: Emin Alper

NEFESİM KESİLENE KADAR 
Yönetmen - Senarist: Emine Emel Balcı

HAYATBOYU 
Yönetmen - Senarist: Aslı Özge

BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ 
Yönetmen: Seyfi Teoman

BAHTI KARA
Yönetmen - Senarist: Theron Patterson

İKİ DİL BİR BAVUL – Ortak Yapımcı
Yönetmen - Senarist: Orhan Eskiköy, Özgür Doğan

TATİL KİTABI
Yönetmen - Senarist: Seyfi Teoman


CEYDA AŞAR 

1975 doğumlu Ceyda Aşar, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Şahika Tekand Studio Oyuncular’ında eğitim alarak, 10 yıl kadar profesyonel olarak Studio Oyuncuları’nda ve çeşitli özel tiyatrolarda oyunculuk yaptı. İlk öykü kitabı, “Kadınlar Tuvaleti” 2006 yılında, Artemis-Alfa Yayınları tarafından basıldı. 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Yüksek Lisans
Bölümü’nden, “Between Memory & the Story/Analyzing the Narrative Style of Turkish films produced after the 2000s” başlıklı tezi ve ek olarak uzun metraj film senaryosuyla mezun oldu. Çeşitli kısa film, dizi ve belgesel senaryosu çalışmalarında yer aldı. Empire sinema dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Milliyet Sanat Dergisi’nde, Radikal Gazetesi’nde, arkapencere.com, sinemamuzik.com sitelerinde ve Uluslararası İstanbul Film Festivali için sinema yazıları ve röportajları kaleme aldı. Çeşitli ulusal film festivalinde jüri üyesi olarak yer aldı. 2015 yılında Türkiye Oscar jürisi kurulunda görev yaptı. Halen, senaryo çalışmalarının yanı sıra öykü ve roman kitabı üzerinde çalışmaktadır.

CEYDA AŞAR FİLMOGRAFİ

 “FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU”- Sinema filmi.
Senaryo: Ceyda Aşar, Çiğdem Vitrinel / Yönetmen: Çiğdem Vitrinel.

 “KIYIDAKİLER/COASTLINERS” – Sinema filmi.
Yönetmenler: Barış Pirhasan, Alphan Eşeli, Melisa Önel, Ramin Matin, Erdem Tepegöz Senaryo: Ceyda Aşar

YAPIM GELİŞTİRME AŞAMASINDA

!f Sundance Screenwriters’s Lab’e, 2014 yılında Türkiye’den seçilen üç projeden biri olan “Küçük Bir Hata” adlı senaryosu, yapımcı ve yönetmeniyle birlikte yapım için bütçe arayışı aşamasında. Kültür Bakanlığı’ndan Senaryo ve Diyalog Geliştirme Desteği alan “Küçük Misafir” adlı uzun metraj çocuk filmi senaryosu yapım için bütçe arayışı aşamasında. “Hayatımın Aşkı” isimli yol ve romantik- komedi türündeki uzun metraj film senaryosu da yapım için bütçe arayışı aşamasında.

EĞİTİM VERDİĞİ YERLER

Ankara Cermodern. Film Analizi. 8 haftalık atölye.
İstanbul Galataperform. Film Senaryosu Atölyesi.
İstanbul Akademi Jurnal. Öyküden senaryoya. 8 haftalık. 
Ankara Engelsiz Filmler Festivali. Görme, duyma engelli kişilerin de dahil olduğu senaryo atölyesi.
İstanbul Galataperform. İleri Seviye Senaryo Atölyesi.

 

Anahtar Kelimeler: galata perform, senaryo, atölye, ceyda aşar, nadir öperli

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir