MAKALELER

Sekiz İşçi Kadın Tek Bir Ölüm - Tiyatro Güzelşey

2009.06.02 00:00
| | |
1475

Tiyatro Güzel Şey, Türkiye' nin yaşadığı bir büyük trajediyi sahnelere taşıyor. 09.09.2009 tarihinde İstanbul'un göbeğinde sekiz kadın işçiye mezar olan...

    Sekiz İşçi Kadın Tek Bir Ölüm!...
 
    Tiyatro Güzel Şey, Türkiye' nin yaşadığı bir büyük trajediyi sahnelere taşıyor. 09.09.2009 tarihinde İstanbul'un göbeğinde sekiz kadın işçiye mezar olan sel felaketini sahnelere aktaran grup, Türkiye' nin yaşam şartları içinde işçilerin ne denli zor koşullarda, ölüm kalım mücadelesi altında çalıştıklarını gösteriyor tiyatro seyircisine. Panelvandan bozma işçi taşıma aracına doldurulan sekiz kadının azgın suların içinde ölüme terk edilmeleri, izleyenleri derin düşüncelere sürüklüyor.
 
    Tiyatro Güzel Şey, çok genç bir topluluk… Tiyatrolarda süre gelen ülke gerçeklerinden kopma durumunun aksine, elini taşın altına sokacak kadar cesur duruş sergileyen grup, toplumun balık hafızasını insanların yüzüne çarpıyor. 2 sene önce İstanbul'un göbeğinde gerçekleşen sel felaketinin sonrasında yaşanılanlar, bir ülkenin insanına verdiği değeri tüm çıplaklığıyla ortaya koydu!
 
Türkiye'de Kadın İşçi Olmak!
 
    Oyunun geneline bakmadan önce olayı hatırlamak gerekli. 2009 yılının eylül ayında İstanbul Halkalı, İkitelli sanayi bölgelerinde aşırı yağmur ve tedbirsizlik yüzünden büyük bir sel felaketi yaşanmıştı. 20 küsür kişinin hayatının kaybettiği vahim olayda, insanların umarsızca uyarılmayışı, o gün işine gitmeye çalışan onlarca insanı canından etti. Ayamama, Tavukça, Papaz Derelerinin taşması sonucu insanlar yollarda mahsur kaldılar, herkes canının telaşı içinde çaresizce çırpındı durdu. Ve olayların ardından ortaya çıkan tablo korkunçtu. Sekiz işçi kadın, kapısı açılmayan, hayvanların bile taşınamayacağı araba yüzünden boğularak can verdi. Aradan iki sene geçti ve toplum her şeyi unutmuşa benziyor.
 
    Kadınların toplumsal statüsünü belirlemekten aciz bir ülkede, sekiz kadının göz göre göre boğularak ölmesi ne de çabuk unutuluyor. Emek gücüne katkı sunmak için çalışan, ailelerinin geleceği için umutlarının peşine düşen kadınlar, üç kuruşluk panelvanın içinde yaşama veda ettiler. Hayallerini tam olarak yaşayamayan işçi kadınların öyküleri sahnede belirdikçe insanın kalbi sızlıyor. Moda ile ilgilenenler, hemşire olmak için kurulan hayaller, çocukları için canından vazgeçenler, “Sel” oyununda birleşiyor. Mutlu ve umutlu başlayan bir gün, ölümün ortak acısıyla son buluyor.
 
    Oyunu yazan Esin Taşçı, konuyu yazamadan önce oyunun yönetmenini bulduğunu söylüyor. Ayşe Burcu Eren' in sahneye aktardığı “Sel”, Esin Taşçı' nın güzel dramatik kurgusu ile mükemmel bir metne dönüşmüş. Yönetmen Ayşe Burcu, tek perdelik oyunda insanları duygu seli içinde bırakırken, kadınların yaşam psikolojilerini harika bir şekilde ortaya çıkarmış. Kadınların sahnede yükselen duygularına şahit oluyorsunuz. Hayaller, korkular öyle iyi harmanlanmış ki, Manga' nın eşsiz müziğiyle bambaşka bir noktaya taşınmış. Her şeyden önce yazarın ve yönetmenin cesaretini kutlamak lazım! Kapitalist sistemin insan hayatını hiçe sayan yapısını sert konuyla seyirciye sunan Tiyatro Güzel Şey, duruşu ile tüm tiyatro gruplarına ders veriyor.
 
    Oyunda kadın işçilerin panelvandaki hallerini görüyorsunuz. Doğaç Sağırosmanoğlu'nun sekiz kadını ayrı bölümlerde gösteren dekor düşüncesi başarılı! Şebnem (Demet Ulus), Aycan (Melissa Milanlıoğlu), Gülenay (Makbule Tüzüner) Zeliha (Aylin Sağlam), Neriman (Yeliz Demir), Rukiye (Serpil Akkaya) Zümrüt (Neşe Mengüloğlu), Atiye (Elçim Eroğlu) arabanın içinde ölüme doğru giderken, nasıl bir dünyanın içinde mücadele ettiklerini biliyorlar. Oyuncular birbirinden iyiler. Hepsi için ortak bir eleştiri yazılabilir: konuyu baştan sona sürükleyen sekiz muhteşem kadın var sahnede!
 
    "Sel” aslında Türkiye' nin yabancısı olmadığı bir konu. Doğudan batıya göç eden mevsimlik Kürt işçileri, yıllardır insani olmayan koşullarda kamyon arkasında taşındılar. Hatta birçok kazada onlarcası hayatını kaybetti, kaybetmeye devam ediyor. Sekiz işçi kadının trajedisi ile örnekleyebileceğimiz o kadar çok olay var ki! Kapitalist sistemin çarkları böylesine hayvanlaşmaya devam ettikçe, “Sel” gibi oyunlar, konular bitmez… Oyun Garaj İstanbul'da mutlaka izleyin…

Anahtar Kelimeler: Sekiz İşçi Kadın Tek Bir Ölüm, Tiyatro Güzelşey0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir