SAHNELER

Şermola Performans

SAHNELER: Şermola Performans

Sahnedeki Oyunlar

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

Sahneye Ulaşım

İlişkili Haberler
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
|
1715

Sahne Hakkında

Şermola Performans

Özgün tiyatro metinleri yazmayı ve yazılmasına olanak sağlamayı, oyunculuk ve sahneleme araştırmaları yaparak atölyeler gerçekleştirmeyi önemseyen Destar, oyun repertuarını sahnesi Şermola’da ve birçok yurtiçi ve yurtdışı turne mekanında oynamaya devam etmektedir. Yaptığı ve yapacağı deneysel çalışmalar ve üretimlerle kendine has bir “sahne dili” yaratmayı hedefleyen grup “dil ve kültür” ile ilgili duyarlılıklarının da çağdaş bir “sahne dili” olmaksızın taşınamayacağı fikrindedir ve önceliklerini bu fikre göre kurar.  

Destar, sahneleme denemeleri yapmayı ve teatral sınamalar yaşamayı önemser. Uzun vadede oyunculuk araştırmaları yapabileceği süreçler deneyimlemek için hazırlıklar yapar.

Kürtçe tiyatro alanına görünürlük kazandıracak ve politik ön yargıları ortadan kaldıracak çalışmalar yapar.  Şermola Performans diğer gruplardan farkı Kürtçe tiyatro yapmasıdır ve ayrıca bütün oyunlarında, Türkiye’de Türkçe ve İngilizce, yurtdışı turnelerinde ise gittiği ülkelerin dilinde üst yazı kullanır.

 

Hikayemiz

Destar Tiyatro, bugünkü adıyla Şermola Performans, 2008 yılının Ekim ayında Mîrza Metîn ve Berfin Zenderlioğlu’nun öncülüğünde İstanbul’da kuruldu. 2008’in Aralık ayında “Qeşmerên Apoletî” (Apoletli Soytarılar) adlı kısa oyunla ilk kez seyirci karşısına çıktı. Nisan 2009’da Destar’ın ilk tek perdelik oyunu olan “Reşê Şevê” (Karabasan) oyununu sahneye taşındı. Ocak 2010’da diyalogsuz-deneysel bir çalışma olan “Cerb” (Deney) sahnelenmeye başlandı. Şubat 2010’da Destar kendi çalışmalarını daha fazla disipline etmek, düzenli gösteriler yapmak hedefleriyle İstanbul Beyoğlu’nda “Şermola Performans” adını verdiği bir sahne açtı. Şermola Performans, Destar ekibinin ve destekçilerinin çabalarıyla kurulmuş alternatif bir performans sahnesidir. Ekim 2010’da “Palyaço’nun Maceraları” adlı çocuk oyunu sahnelenmeye başlandı. Nisan 2011’de sahnelenmeye başlayan Bûka Lekî” (Plastik Gelin) Şermola Performans’ta ya

pılan ilk oyundur. Kasım 2012’de “Dîsko 5 No’lu” sahnelenmeye başlandı. Mayıs 2012’de “Antigone2012” sahnelenmeye başlandı. Ekim 2013’de “GOR” oyunu sahnelenmeye başlandı.

 

Anahtar Kelimeler: şermola performans

0
|
17150 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE