SAHNELER

Sahnetozu Haldun Dormen Sahnesi - İzmir

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

Sahneye Ulaşım

İlişkili Haberler




Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
|
9539

Sahne Hakkında

Sahne Tozu Tiyatrosu on iki (12) kişilik profesyonel oyuncu kadrosuna (ana kadro) sahiptir. Profesyonel anlamda ilk olarak Turgut Özakman’ın eseri olan “Bir Şehnaz Oyun” ile seyirci karşısına çıkmıştır. Sonrasında ise Osman Sınav’ında katılımı ile M. Çağlar İşgören’in yazıp yönettiği “Yıl 2033” adlı oyun büyük ses getirmiştir. Ayrıca bu oyunu 2010 yılında 300 kişilik oyuncu kadrosuyla sahneye çıkaran İşgören, böylelikle Türkiye’nin en kalabalık oyununu da gösterime sunmuştur.

Sanat danışmanlığını Haldun Dormen’in yaptığı Sahne Tozu Tiyatrosu 2008-2009 sezonunda ise, Haldun Dormen’in 1954 yılında kurmuş olduğu cep tiyatrosunu devralıp İzmir’in ilk cep tiyatrosunu kurarak tarihe geçmiştir. Sahne Tozu cep tiyatrosunun oynadığı ilk oyun, Haldun Dormen’in de kendi cep tiyatrosunda oynadığı ilk oyun olan Maitre Pierre Pathelin’dir. Oyunun yönetmenliğini Sahne Tozu Tiyatrosu kurucusu M. Çağlar İşgören yapmıştır ve Haldun Dormen oyunun prömiyerinden 4 gün önce son düzenlemeleri yapmak ve cep tiyatrosunun açılışını gerçekleştirmek üzere İzmir’e gelmiştir. Bu oyun M. Çağlar İşgören’in Haldun Dormen ile yönettiği ilk oyundur.

2009 yılında Sahne Tozu Tiyatrosu merkezini Gümrük-Konak’ta bulunan 250 kişilik sahnesine taşımış ve cep tiyatrosu kültürünü de içinde barındıran sanat merkezini kurmuştur. Her perşembe ve cumartesi günleri birbirinden farklı oyunlarla İzmir seyircisinin karşısına çıkmıştır. Verdiği tiyatro eğitimleri ile de birçok öğrenci yetiştirmiştir ve yetiştirmeye devam etmektedir.

 Sahne Tozu Tiyatrosu Kurucusu M. Çağlar İŞGÖREN 2009 – 2010 sezonunda Haldun DORMEN’İN eğitmen olduğu bir “Workshop”(atölye çalışması) çalışması organize etmiştir. Bu proje Haldun DORMEN açısından büyük bir önem taşımaktaydı. Haldun DORMEN ilk defa “Workshop” çalışmasında bulunmuştur.

Oyunlarının yanı sıra eğitimlerine de çok fazla önem veren Sahne Tozu Tiyatrosu her yaştan insana ulaşıp tiyatro paylaşımlarında bulunmayı amaçlamıştır. Farklı iş alanlarında çalışıp tiyatroya gönül vermiş olan iki (2) yıllık eğitim programını tamamlayan yetişkin öğrencileri için de “Yeni Aktörler”i kuran M. Çağlar İşgören bünyesini genişletmeye ve İzmir’de tiyatro adına yenilikler yapmaya devam etmektedir.

Yaratıcısı M. Çağlar İşgören olan, İzmir’in ilk ve tek tiyatro ödül töreni 2009-2010 sezonunda “Sahne Tozu Tiyatro Ödülleri” olarak gerçekleştirilmiştir. Dördüncü yılında ise Haldun Dormen tarafından ödül töreninin ismi “ Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri” olarak değiştirilmiştir. Jüri başkanlığını Prof. Dr. Nurettin Öztürk’ün yaptığı ödül töreninde, İzmir’de faaliyet gösteren devlet tiyatrosu, belediye tiyatroları ve özel tiyatroların sanata verdikleri emeklerinden dolayı desteklenmeleri amaçlanmaktadır. “Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri” ni, Sahne Tozu Tiyatrosu kurucusu M. Çağlar İşgören üstlendiğinden kurum ve kuruluşların tarafsız bir ödül töreni organizasyonu olduğunu görmeleri açısından 2011 – 2012 / 2012 – 2013 / 2013 – 2014 / 2014 – 2015 sezonlarında “Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri” ne genel sanat yönetmenliğini yapmış olduğu tiyatrosunu dahil etmemeyi uygun görmüştür.

M. Çağlar İşgören’in yazıp yönettiği “Efe” filmi çekimleri de 2012 yılında sona ermiştir. Kendi tiyatrosunun imkanları ile film çekimlerini tamamlayan M. Çağlar İşgören, filmde sadece tiyatrosunda yer alan oyuncularına ve öğrencilerine rol vermiştir. Filmin yakın zamanda vizyona girmesi planlanmaktadır.

2013 yılında ise yeni şubesi olarak Konak merkezinde bulunan YKM içerisindeki 550 ve 150’şer kişilik iki tiyatro salonuna sahip olmuştur. İzmir‘in sanat yaşamını daha da hareketlendirmek adına yapılan bu girişimde, söz konusu iki salon da 10 Ekim 2013 tarihinde hizmete girmiştir.

Anahtar Kelimeler: sahne tozu

0
|
9539



0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE