Haber

Reha Özcan İngilizce Performansı ile Fringe Festivali'nde

Reha Özcan İngilizce Performansı ile Fringe Festivali'nde

2018.05.24 00:00
| |
0
|
15116


Boksör Rukelie Trollmann’ın hayat hikayesini konu alan tek kişilik oyunu RUKI ile çok özel bir performansa hazırlanıyor.

Tiyatro sanatçısı Reha Özcan, Boksör Rukelie Trollmann’ın hayat hikayesini konu alan tek kişilik oyunu RUKI ile çok özel bir performansa hazırlanıyor. Özcan, ‘RUKI’ ile dünyanın en önemli sanat festivalleri arasında yer alan Edinburgh Fringe Festivali’nde sahne performansını İngilizce olarak gerçekleştirecek. 

Reha Özcan, çok önemli bir festival için çok özel bir performansa hazırlanıyor. İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da gerçekleştirilen ve dünyanın en önemli sanat festivalleri arasında yer alan Fringe’e "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz" oyunu ile daha önce iki kez katılan Özcan bu sefer ‘RUKI’ ile İngilizce performans sergileyecek. Bu yıl 3-27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek festivalde Reha Özcan RUKI ile 2-14 Ağustos tarihleri arasında C Venues C Cubed’da seyircisiyle buluşacak. Özcan ve RUKI, festival sonrası yolculuğuna dünya çapında planlanan gösterimlerine devam edecek. 

RUKI Orta Sıklet Alman Şampiyonu boksör Johann Rukeli Trollmann’nın gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. Kurgusal dostu Hans’ın gözünden anlatılan Ruki’nin yaşam hikayesini anlatıyor. 1907 Hannover doğumlu, 1933 orta siklet Almanya Şampiyonu Trollmann, 1944 yılında Wittenberg’deki toplama kampı Neuengamme’de öldürülüyor. Eser, Nazi dönemi Almanya’sında azınlıkların yaşadıkları dramatik değişikliklere ve tarihi sürece de ışık tutuyor. 

REHA ÖZCAN BİYOGRAFİ
Biricik çocukları Rüya ve Rüzgar'ın babası olan Ragıp Reha Özcan, 5 Temmuz 1965 tarihinde doğdu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden1987 yılında mezun oldu. Profesyonel tiyatro hayatına aynı yıl Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda başladı.
1990-1991 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda
1992-1993 sezonunda Antalya Devlet Tiyatrosu'nda görev aldı.
2010-2011 sezonunda "Bedensiz Kadın" oyunu ile tekrar İstanbul Devlet Tiyatrosu'na döndü. 
1987 yılından beri oyuncu ve yönetmen olarak bilfiil çalıştığı Devlet Tiyatroları'ndan 2016-2017 sezonunun başında emekli oldu.
Devlet Tiyatroları'ndaki çalışmalarının yanında çeşitli özel tiyatrolarda da oyunculuk yaptı.
Dan Gordon'ın "Rain Man" adlı eserinde rol alarak 2013 yılında Tiyatro Keyfi'nde, Boris Vian'ın "İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz" adlı oyununda rol alarak 2014 yılında da Tiyatro Hayal Perdesi ile çalışmaya başladı.
Şu anda, Tiyatro Hayal Perdesi'nin 3 sezondur devam etmekte olan "İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz" oyununun yanı sıra Tiyatro Keyfi'nin 2016-2017 sezonunda sahnelemiş olduğu "Ted Bundy" adlı oyunda oynadı.
Tiyatro oyunculuğu ve yönetmenliğinin yanı sıra eğitimcilik de yapmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında oyunculuk üzerine birçok workshop ve yaratıcı drama dersleri vermiştir.
Mezun olduğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde 2012-2015 yılları arasında eğitmenlik yapmıştır.
2016-2017 sezonu itibariyle Ustaların Sahnesi'nin açmış olduğu tiyatro kursunda eğitmenlik yapmaya devam etmektedir.


Ödülleri:
• 2014-2015 Rotary Tiyatro Ödülleri: "Yılın Erkek Oyuncusu"- Güneş Batarken Bile Büyük (İstanbul Devlet Tiyatrosu)
• 2014 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri: "Yılın Erkek Oyuncusu"- Rain Man (Tiyatro Keyfi)
• 16. Sadri Alışık Ödülleri: "Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu"- Bedensiz Kadın (İstanbul Devlet Tiyatrosu- 2011)
• 15. Afife Tiyatro Ödülleri: "Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu"- Bedensiz Kadın (İstanbul Devlet Tiyatrosu- 2011)
• 8. Lions Ödülleri: "Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu"- Gergedan (Antalya Devlet Tiyatrosu- 2008)
• 4. Uluslararası İpekyolu Film Festivali: "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"- Bahtı Kara
20011 yılı Direklerarası en iyi yönetmen ödülü, Ateş ve İhanet

Anahtar Kelimeler: reha özcan, Edinburgh Fringe Festivali, ruki

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir