MAKALELER

Prof. Dr. Talat Sait Halman

2014.12.08 00:00
| | |
2926

Sizce Nasıl?
Bizler Sanatsal Öğretinin En Önemli Öğretim Üyelerinden Birini Kaybettik.

 


Prof. Dr. TALAT SAİT HALMAN

 

İLK  KÜLTÜR  BAKANI, KÜLTÜR - SANAT ve ÇEVİRİNİN  BÜYÜK USTASI HALMAN HOCAMIZ  ARAMIZDAN 05.ARALIK 2014 TARİHİNDE  AYRILDI.

‘’Nezaketi,Güzel  Ses Tonu,Türkçe’ye Mükemmel Hakimiyeti,Dostluğu ve Tevazusu ile Bir Mükemmel İnsan daha artık aramızda yok.’’
‘’Talat Halman Öğrencileri   ve Bizler Sanatsal Öğretinin En Önemli Öğretim Üyelerinden Birini Kaybettik.’’    

Prof.Dr.Talat Sait Halman  (07.07.1931-05.12.2014)
Bakan,akademisyen, çevirmen ,yazar Talat  Halman Atatürk’ün İhtiyat Filosu Komutanı  tümamiral Sait Halman’ın oğludur.Robert Kolej ‘i bitirdikten sonra Yüksek Lisansını 
Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde tamamlamış,


1953 ile 1986 yılları arasında Columbia,Princeton ,Pennsylvania Üniversitelerinde ders vermiştir.
1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi tarafından onursal doktor unvanı verilmiş,
1986 -1996 yılları arasında New York Üniversitesi Ortadoğu Dilleri ve Edebiyat Bölümü ‘nde
Bölüm başkanlığı görevini üstlenmiştir.
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı ve aynı üniversitenin İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığını yapmıştır.
Shakespeare çevirileri ile de çok özel bir yere sahip olan Halman’ın İngilizce ve Türkçe yayımlanmış elli(50) şiir kitabı tesbit edilmiştir.
Eski uygarlıkların şiirlerinden oluşan antolojisi,Shakespeare sone çevirileri,Mısır,Ortadoğu,Eskimo şiirleri ,Makaleleri ve seçilmiş makalelerinden oluşan kitapları,Faulknerçevirileri,Amerikan şairleriyle ilgili kitaplar ve Mevlana ,Yunus Emre üzerine kitapları ilk akla gelenler arasında yer almıştır.

 


Sevgi
Talat Halman hocamızın engin bilgi ve deneyimleriyle birlikte zarif kişiliğiyle yerinin doldurulamayacağı olmuştur.
Gülen yüzü,hoşgörüsü ve sohbetlerinin bile öğreti tadında olmasısevgi sözcüğünü en güzel şekilde kullanarak  yüce kişiliğinde onu hep var etmesi en önemli ayrıcalıklarından biri olarak belirlenmiştir.

Olumlu olmak ve EVET!
Sevgili Talat Halman hocamız  kendisiyle yapılması istenen  her çalışma, her proje de birlikte olmanın destek vermenin üstün çabaları içine girerek çok kısıtlı yoğun programı içinde bile  olumlu yanıt vermenin eşsiz örneği olarak akademik dünyamıza da atılmış unutulmaz bir imza olmuştur.

Beyefendi olmak
Prof.Dr.Talat Sait Halman tüm başarıları,ödülleri ve sahip olduğu kendi yaşamına özgü değerli özelliklerini kendi içinde çözümlemiş  beyefendiliğin de  en son temsilcilerinden biri olmuştur.
Aydınlık yüzü,sabrı,sevgisiyle katıldığı her toplantı,panel ,konferans ,projenin atmosferini sıcak sohbetleriyle değiştiren, taşıdığı zarif çizgilerinin de hoş etkisini bırakan müstesna bir kimliğin de sahibi olarak  onsuzluğun zorluğunu da bizlere armağan etmiştir.

Sıradışı  ve Aşk Şiirleri
Aşk Şiirleri çalışmasını ‘canlı belgesel performans’ olarak isimlendirmiş, yakın arkadaşı Yıldız Kenter ile ulusal ve uluslararası bir çok gösteride birlik de olmayı da başarmıştır.

Aşk ‘ın tarihsel süreç içinde şiirsel anlatım çalışmasını  Halmangençlerle paylaşabilmek için üniversitelerle de işbirliği yapmış ve uzun yıllar bu misyonu yerine getirebilmek için hiçbir fedakarlıktan da  kaçınmamıştır.

Mevlana
Mevlana araştırması ve Mevlana şiirlerinin en güzel anlatımcısı olarak daHalman akademik yapı da olduğu gibi sosyal yapıda da bıkmadan usanmadan hep yanımızda olmanın eşsiz tadını bizlere yaşatmıştır.

Dünya  Tiyatro( Ulusal)Bildirisi     (27 Mart 2006)
‘Asıl görev ‘,tiyatro devrimi yaratmak’tır.Gönül ister ki, bugün Türkiye ,’tiyatro devrimi’ planı hazırlamaya başlasın…Talat Halman’ın yazdığı  2006 ulusal Tiyatro  bildirisin de  bu sözlerine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalında okuduğu zaman  tanık olmak şansımızolmuştur.Yaptığımız pek  çok çalışma,proje ve panel de olduğu gibi öğrencilere , öğretim üyesi ve konuklara  da bu sözleri kendi ağzından duymak kısmet olmuştur.

Sayısız unvan , Şiir’e aşık ve….
Sayın Halman  çalışmalarının getirdiği sayısız unvan yerine Şiir’e aşık ve şiir sanatının engin sularında var olmayı  isteyen, alçak gönüllü bir sanat adamı  olmayı her zaman  tercih etmiştir..

Prof.Dr.Talat Sait Halman,Sevgili Hocamız sizsiz kalmak çok zor ! Yarın sizi Başkent Ankara’dan  son kez uğurlarken öğretilerinizi  hatırlamak, üretmek ve size layık olmanın müstesna güzelliği için çalışacağımıza ve  de hep örneğimiz olarak varlığınızı  daima  bizimle birlikte taptaze tutarak,bizden sonra ki çok sevdiğiniz gençlere  kuşaktan kuşağa  devam ettirmek için  emanet edeceğimize inanmanızı  temenni ederim….
Saygılarımla……….

Füsun AKMEN BALKAYA
ANKARA/08.12.2014

Anahtar Kelimeler:0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

Görüş Bildir