Haber

Prof. Dr. Hasan Anamur vefat etti.

Prof. Dr. Hasan Anamur vefat etti.

2017.11.27 00:00
| |
0
|
3432


Birliğimizin değerli üyesi, TEB Oyun Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, akademisyen..

Birliğimizin değerli üyesi, TEB Oyun Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, akademisyen, çeviribilimci Prof. Dr. Hasan Anamur’un vefatının derin üzüntüsü içindeyiz.
Kederli ailesine, dostlarına, tiyatro dünyasına ve öğrencilerine baş sağlığı dileriz.

Taziye için iletişim numarası ev: 0212 230 61 08

Prof. Anamur’un cenazesi 27 Kasım 2017 Pazartesi günü (yarın) ikindi namazını müteakip Teşvikiye Camii'nden kaldırılacaktır.

Prof. Dr. Hasan  Anamur hakkında

14 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Prof. Dr. Hasan Anamur, 1959 yılında Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde tamamlayan Anamur, 1966-1971 yılları arasında aynı fakültede Fransız Dili ve Edebiyatı Kürsüsünde asistan olarak görev yaptı.

Nisan 1974 yılında Jean Giraudoux’nun Tiyatrosunda Savaş ve Barış Sorunu başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. 1980 yılında Zulfu de Maurice Bedel et Les Quatre Dames d’Angora de Claude Farrère başlıklı teziyle doçent ünvanı aldı. 1989 yılında Profesör olan Anamur, o tarihten itibaren Ankara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde akademisyen ve öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1992 yılından 2003 yılına kadar Yıldız Teknik Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü Başkanlığı görevini yürüten Anamur, FIT üyesi olmasının yanı sıra, 1999 yılında kurulan Çeviri derneğinin Kurucu Başkanı olarak meslekleşme, akademi ve çeviri alanının işbirliği konusunda yoğun çalışmalar yaptı.

Akademik çalışmalarının yanı sıra tiyatro alanında Samuel Beckett, Jean Giraudoux ve Ionesco’dan oyun çevirileri de yaptı.

TEB Yönetim Kurulu
 

Anahtar Kelimeler: hasan anamur, teb

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir