MAKALELER

Özlem Tekin

2009.04.18 00:00
| | |
4835

Sizce Nasıl?
Gençler onu pop rock sanatçısı olarak tanıyorlar. Ayrıca, Cem Yılmaz ile oynadığı "Hokkabaz" filminin dışında Şener Şen ile oynadığı


 

    Oyunculuğu şarkıcılığının önüne geçen, şarkıcı Özlem Tekin'e benzetilen, tiyatro sahnesinde de kendini ispatladıktan sonra tekrar müziğe dönen: ÖZLEM TEKİN…
 
    Sizleri, bundan önceki söyleşimizde İstanbul’un Beyoğlu yakasındaki Tiyatro Pera’da misafir etmiş, Mehmet Ali Kaptanlar ile yaptığım söyleşiyi aktarmıştım. Şimdi ise sizlerle Kadıköy yakasına geçip, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sergilenen Tiyatro Kare prodüksiyonu olan, Nedim Saban’ın yönettiği “KİM O?” adlı oyuna misafir oluyoruz.

 


 
Oynayanlar Metin Serezli ve Özlem Tekin.
Keyifle izlediğim bu komediden önce, her iki oyuncuyla da kuliste söyleşi yaptım.
Bu oyunuyla 77. oyununu oynayan usta oyuncu Metin Serezli'yi daha seneler öncesinden, Çevre Tiyatrosu'ndan tanıyorum.

 


 
     Fakat Özlem Tekin...
 
    Gençler onu pop rock sanatçısı olarak tanıyorlar. Ayrıca, Cem Yılmaz ile oynadığı "Hokkabaz" filminin dışında Şener Şen ile oynadığı "Mucizeler Komedisi"nden. Oradaki gösterdiği oyun performansından kendisine hayran olmuştum. Ve onu Şener Şen ile beraber seyrederken "işte Türk Tiyatrosu'na yeni bir taze kan" diye düşünmüştüm. Oynarken Şener Şen ile adeta yarışıyordu. Bu müzikaldeki oyunundan sonra adından en çok bahsedilen oldu. Tiyatro eleştirmenlerinden tam not aldı:

 


 
“... Nasıl olduysa oldu, Özlem Tekin “Mucizeler Komedisi” müzikaliyle “tahtaya” ayak bastı. Onu o müzikalde alkışlarken, içimden; “Yahu bu çocuğu birileri bir de tiyatro sahnesine çıkartsa” diye yüksek sesle düşündüğümü anımsıyorum. “Vay, dahi(!) eleştirmen amca, nasıl vardın bu kanıya” diye sorarsanız, onda komedinin olmazsa olmazını yakalamıştım. Olayları ciddiyetle algılayıp, ciddi yönlere mizahi açıdan eğilebilecek yetenek vardı onda. “Kim O?”dan çıkarken Nedim Saban’ın Özlem Tekin’i tiyatro sahnesine kazandırmış olmasıyla ayrıca gururlandım... İçimden; “Haydi be Özlem kız, tak ikinci altın bileziğini koluna, at kendini tiyatronun kutsal yoluna” dedim...” Üstün Akmen-Evrensel Gazetesi
 
   “... Daha önce Şener Şen’le müzikalde oynayan; sonra Cem Yılmaz ile ‘Hokkabaz’ filminde harika bir performans gösteren Sevgili Özlem Tekin, bu oyun ile sahnelerin vazgeçilmez oyuncusu olacağını ortaya koyuyor. Şarkıcı kimliğinin önüne geçen bu yeni yetenek olgusu, o’nun aslında çok kaliteli bir oyuncu olduğunun göstergesidir. Sevgili Özlem için yazılacaklardan öte; oyunculuk adına ortaya koyduğu gayret alkışa değer. O profesyonelliğe bu oyun ile adım attı. Hamile bir kızı canlandırırken uçuk tavırlarının yanına bir yandan da yaşama tutunmak için aradığı sevgi özlemini kolaylıkla ekleyebiliyor. Özlemini duyduğu sıcak bir yuva özlemini girdiği evde buluyor. Bunu bulurken geçmişi ile hesaplaşmalarını net ifade ediyor. Metin Serezli ile yaşadığı kültür çatışmalarında da başarılı... “ Yaşam Kaya.

 
Evet, ben bu yerinde yapılmış övgülere daha ne ekleyebilirim; Özlem Tekin, “Mucizeler Komedisi”nde Şener Şen’le nasıl yarışarak oynadı ise; “Kim O?” oyununda da yılların usta tiyatrocusu Metin Serezli ile de yarışır gibi oynadı... Tek kelimeyle Bravo!.. Bravo!..
 
    Fakat sohbetimiz esnasında:
 
    “.. Son üç yıldır ağırlık oyunculukta idi. Öyle bir yere geldim ki; oyunculuğum müzik çalışmalarımın önüne geçti. Beni tiyatro seyircisi oyuncu olarak tanıyor. Hatta beni “şarkıcı Özlem Tekin”e benzetenler oluyor. Yani oyunculuğum şarkıcılığımın önüne geçti. Müziği iyice ihmal ettim. Başka tiyatro projem yok; müziğe döneceğim!..”
 
dediğinde;
 
“ah sen bir kere tiyatronun tozunu yuttun, iflah olmazsın, tiyatroyu bırakamazsın!”
 
diye düşündüm. Fakat hakikaten dediğini yaptı ve tiyatroyu bıraktı(!). Ben şahsen Türk tiyatrosu adına üzgünüm böyle karar verdiğine. Ne diyelim, umarım en kısa zamanda yine tiyatro sahnesine döner...

 


 
     Amerika doğumlu... Ankara eğitimli...
 
    1S971 Amerika Californiya doğumlu olan Özlem Tekin, babası Prof. Dr. Talat Tekin’in Berkeley Üniversitesi’nde görevli olması nedeniyle bir süre Amerika’da kalmış, ilk öğretime başlayacağı zaman da Ankara’ya dönmüş.
İlk öğretimi Fransızca eğitim veren Tevfik Fikret Lisesi’nde okumuş. Beş yaşından itibaren de piyano dersleri almaya başlayan Özlem, müzik eğitimine Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klarnet Bölümü’de devam etmiş. Eğitimi sırasında sahnede klarnet çalmak yerine şarkı söylemiş. Konservatuar eğitimi sırasında Ankara’da sahneye çıkmış. Tatillerde ise pop, rock,punk gibi tarzlarda çeşitli mekanlarda şarkı söylemiş. Konservatuarı 1991-1992 yılında bitirmiş.
 
    Ve İstanbul... ilk albüm...
 
    İstanbul’daki Lokomotif grubundan aldığı teklif üzerine İstanbul’a gelip bir süre bu grupla çalışır. Ardından Volvox adlı bayanlardan oluşan gruba katılır. İki yıl bu grupla çalışan Özlem, gruptan ayrılarak solo çalışmalarına başlar. İlk albümü “Kime Ne”yi yapar. Yaptığı Alternatif Pop müziği ile pop müziğe kendine has değişik bir yorum getirir Özlem Tekin. Tamamen elektronik müzik kullanarak yaptığı ikinci albüm “ÖZ”le ilke imza atar. Ve sevgilisini öldürüp, ormanda gömmeye giden kadını canlandırdığı “Bahar” adlı klip Türkiye’de yankı yapar. Ardından üçüncü albümü “Laubali”yi 1999’da yapar.
 
    Televizyon çalışması...
 
    2000 yılında Kanal D’de “Yaz Rüzgarı” adlı programda sunuculuk yapar ve skeçlerde oynayarak oyunculuğa ilk adımını atar. 2 yıl müziğe ara verir. Bir süre için Amerika’ya gider. Orada ikinci klibi “Hep Yek”i çeker. Tekrar Türkiye’ye gelerek Kanal D için mitolojik dizi “Karaoğlan”da ve Mustafa Altıoklar’ın çektiği “O Şimdi Asker”de rol alır. 2004 yılında da “Neredesin Firuze” filminde Fuat Saka’nın Kara Sevda türküsünü seslendirir.
 
     Ve ŞENER ŞEN ile “MUCİZELER KOMEDİSİ...
 
     Bende küçük yaşımdan beri “ya oyuncu ya da müzikçi olacağım!” düşüncesi vardı.
    Müzik daha ağır bastı ve müzik eğitimi aldım. Kariyerimi de müzik üzerine yaptım. Müzik dalında istediğim hedefe ulaştım, istediklerimi yaptım. Konserlerim boş geçmez; albümlerim de satıyor; çok şükür!. Farklı bir tür yaratabildiğime inanıyorum. Hiç beklemediğim bir anda “Mucizeler Komedisi” için teklif gelince severek kabul ettim. Çalışmalara başladık. Ancak o ara Şener Şen rahatsızlanınca oyunu sahneleyemedik. Bir süre için ertelendi.
 
    Televizyon dizilerinde oynamamın sebebi...
 
    O ara bana bir dizi teklifi geldi. 2004 sezonunda Ceyda Düvenci ve Hale Soygazi’nin oynadığı “Sil Baştan”da hapisten çıkmış bir kadını oynadım. Bu diziden başka pek soluklu olmayan “Fesupanallah” ve “Maçolar” gibi dizilerde de oynadım. Bu dizilerde oynamamın sebebi oyunculuk tecrübemi artırmak içindi. Fazla incelemeden gelen teklifleri kabul etmiştim. Benim tiyatro eğitimim olmadığı için, nerden ne kaparsam diye düşünüp tecrübe edinmeye çalışıyorum. Bu rolleri yaparken, çalıştığım setler ve tecrübeli oyuncular bana okul gibi oluyor.
 
    Şener Şen iyileşiyor...
 
    2004’ün sonuna doğru Şener Şen’in iyileşmesiyle “Mucizeler Komedisi”ne tekrar başlandı. Kadroda bazı değişiklikler olmuştu. Örneğin Beyaz’ın yerine Mirkalam alındı. Şener Şen ve “Kim O?”da oynadığım usta oyuncu Metin Serezli gibi tiyatronun duayenleriyle çalışmaktan daha iyi bir eğitim ve okul olur mu?..
 
    Hep ciddi projelerde ve ustalarla oynadım...
 
    Tiyatro konusunda hiç bir deneyimim olmamasına karşın, hep ciddi projelerde ve usta oyuncuların yanında çalışmam benim için bulunmaz bir şans idi. “Hokkabaz”da örneğin, ilk sinema filmimdi ve Cem Yılmaz’la başrol oynadım. Tabii bunda müzik piyasasında olmasına rağmen ismimin duyulması benim için avantajdı. Yani, ben oyunculuğu oynarken öğrendim. Fakat, kabiliyet konusunu da unutmamak gerekiyor; kiminle oynadıysam bana hep doğal bir kabiliyetim olduğunu söylediler. Ben çok gözlemciyim. Oyunculukta bu çok önemli. Bir de bana söyleneni ben hemen uygulayabiliyorum. Hızlı bir öğrenme yeteneğim var. Eh buna bir de; ustalarımın dediği gibi “doğal kabiliyet” eklenince, beğenilecek bir rol sergiliyorum.
 
“Kim O?” daki rolümde çok farklı bir çalışma oldu benim için.
 
     Müzik mi, tiyatro mu?.. diye sorulduğunda..,
 
tabiki ağırlık müzik çalışmalarım. Müzik benim ilkgözağrım. Düşünce olarak değil de, vakitle ilgili çok büyük sorun var. Dizide oynadığınız zaman eve bile gidemiyorsunuz. Tiyatro çalışmaları da ona keza. Turne yaptık; 7 ay sürdü. Edirne’den Antakya’ya kadar gitmediğimiz yer kalmadı. Dönünce de İstanbul’da devam ediyoruz oynamaya. Hem çok yoruluyoruz, hem de başka bir şeye konsantre olmaya vakit kalmıyor. Tiyatro da uzun vade de yorucu ve ağır bir çalışma. Televizyonlardaki dizi çalışmaları da aynı şekilde. Sabah altıda sete gidiyorsunuz, ertesi günü altıya kadar çalışma. Sonu olmayan yorucu, yıpratıcı; oradan oraya hep bir koşuşturma!..
 
    Oyunculuğum müzik çalışmalarımın önüne geçti...
 
    Tekrar müzik çalışmalarıma dönmek istiyorum. Çünkü müziksever hayranlarım isyan ediyorlar. Oyunculuğu ben ek gelir olarak yapmadım. Bir kariyer olarak yaptım. Ve de istediğim ve hayal ettiğim, hedeflediğim yere oyunculuk dalında da geldim; bu dalda da başarılı olabileceğimi ispatladım. Bunun için de çok ciddi olarak oyunculuğa vakit ayırdım. Yani, hem müzik hem de oyunculuğu bir arada götürmeye çalışmadım. Son üç yıldır ağırlık oyunculukta idi. Öyle bir yere geldim ki, oyunculuğum müzik çalışmalarımın önüne geçti. Beni tiyatro kitlesi oyuncu olarak tanıyorlar. Hatta beni “şarkıcı Özlem Tekin”e benzetenler oldu. Yani oyunculuğum şarkıcılığımın önüne geçti.
 
    Yeni proje(lerim) ve müzik-tiyatro...
 
    Tiyatro ile ilgili yeni bir proje düşünmüyorum. Tiyatro çalışmalarım çok yorucu oldu. Müziği iyice ihmal ettim. Müzik çalışmalarımın yanında iki sinema film görüşmem var. İkisi de red edemiyeceğim iyi projeler...
 
    Evet, ben bir tiyotrosever olarak yine de Özlem Tekin’in arada da olsa tiyatro sahnesine dönmesinden yanayım. Oyun gücünden bizleri mahrum etmesin...
 

 
ADEM DURSUN
Nisan 2009
adem-dursun@versanet.de

Anahtar Kelimeler: özlem tekin0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir