OYUNLAR

Zengin Mutfağı

Zengin Mutfağı

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: Altkat Sanat
 • Oyun Durumu: Gösterim dışı oyun
 • İlk Oynama Tarihi:
 • Süre:
 • Gösterim Sayısı: 0
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:
  YAZAN VASIF ÖNGÖREN
  YÖNETEN MÜGE SAUT
  YÖNETMEN YRD. SELEN ŞEŞEN -HANDE HALİLBEYOĞLU
  MÜZİK RUHİ SU
  KARİKATÜR KEMAL GÖNEN
  GÖRSEL TASARIM BÜLENT ERDOĞAN

İlişkili Kişiler

Beran Soysal
(Oyuncu)
Müge Saut
(Dramaturg, Oyuncu +2)
Nevzat Süs
(Oyuncu, Yönetmen)
Selen Şeşen
(Oyuncu, Reji Asistanı +1)
Ulaş Kotan
(Oyuncu)

Konu

“Asiye Nasıl kurtulur”, “Oyun Nasıl Oynanmalı” gibi oyunlarından tanıdığımız bu toprakların yetiştirdiği en önemli yazarlarından biri olan Vasıf Öngören’in Zengin Mutfağı oyunununu, daha önce Başar Sabuncu tarafından filmi de çekilmişti.

Zengin Mutfağı oyunu; Türk siyasi tarihinin en önemli olaylarından birini anlatarak başlıyor. 15–16 Haziran 1970 işçi eylemleriyle. İş yasalarında yapılacak olan kimi değişikliklere karşı çıkan DİSK eylem kararı almış ve işçiler iş bırakarak taleplerini dile getirmek adına yürüyüş düzenlemişlerdi. Dönemin koşullarında işçi muhalefetini durdurmak adına sıkıyönetim ilan edilmişti. Diğer taraftan Türkiye’de birçok kesimin artık kabul ettiği kontrgerilla örgütlenmesini de göstermektedir. Selim (Halil Ersan) Karakteri; temsil edilen devlet ve sermaye içerisinde yasa dışı faaliyetler yürütürken aynı zamanda Kerim Beyin köşkünde hizmetçilik yapan Kız (Müge Saut) ile nişanlıdır. Kendisine verilen görevleri yerine getirmeden Kız’la evlenmek istemez. Oyunun Ana karakterlerinden biri de Köşkte aşçı olan eski pehlivan Lütfü’dür (Nevzat Süs). Lütfü Usta; sorgusuz bir biçimde patronuna bağlı, gelişen olayları seyirciye aktarmak adına kilit bir noktada durur. Köşke getirilen terbiyeli kurt köpeğiyle Selim karakteri arasında koşutluk kurulurken, köpeğin önüne gelene saldırmasından dolayı Lütfü Ustanın onu zehirleme isteği büyük bir parodiye dönüşür.  Oyunun diğer kahramanları Ahmet (Suat Oktan) ve Şoför Seyfi (Ulaş Kotan) gelişen olaylar karşısında tutumlarıyla oyuna zenginlik katıyor.

Vasıf Öngören,  Alman Tiyatro yazarı ve kuramcısı Bertolt Brecht’in geliştirdiği “epik tiyatro” yöntemiyle oyunu yazmış, oyuncular da bu biçime sadık kalarak sahneye taşımış. Oyunun günlük hayatın bütün doğallığını taşıması izleyici ile güçlü bağlar kurmasına neden oluyor. Sıradan insanların hem kendi hayatlarını hem de başkalarının hayatlarını nasıl etkilediklerini tüm çıplaklığıyla görüyoruz oyunda.

 

 

Anahtar Kelimeler: zengin mutfağı

0
|
708


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE