OYUNLAR

Zamora Binası Soruşturması

Zamora Binası Soruşturması

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: Tiyatro Terminal
 • Oyun Durumu: Gösterim dışı oyun
 • İlk Oynama Tarihi: 2012
 • Süre:
 • Gösterim Sayısı: -1
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:

  YAZAN: ÖZLEM LALE
  YÖNETEN: İBRAHİM GÜNGÖR
  DEKOR-KOSTÜM: EMRAH KÜREKÇİ
  IŞIK: ERDEM ACAN
  MÜZİK KUMANDA: ESRA TARHAN
  SAHNE AMİRİ: HAKAN İSMAİL ŞİRİNER
  GRAFİK TASARIM: ALPGİRAY KELEM
 • Oyuncular:

  JULİDE DERYA,
  BATUHAN KÖKSAL,
  HÜRKAN ÜNAL

İlişkili Kişiler


Konu

Tina Modotti, kız kardeşim, uyumuyorsun, hayır, uyumuyorsun, belki duyuyor yüreğin dünkü gülün büyüdüğünü, günün son gülünü, o yeni gülü. Kız kardeşim, rahat uyu. (Pablo Neruda)

"Bir Amerikalı sanat tarihçisi şu küçümseyici soruyu sormuştu: ‘Eğer Tina Modotti’nin Edward Weston tarafından çekilmiş fotoğrafları olmasaydı, biz bugün Modotti ile ilgileniyor olur muyduk?’ Sorunun kendisi anlamlı olmakla birlikte, cevabı kesinlikle ‘evet’tir.

Tina Modotti 21. Yüzyılın en önemli fotoğrafçılarından biri olduğu kadar en önemli kadınlarından biridir. İtalya’da dünyaya gelen Modotti küçük yaşta ailesiyle birlikte Amerika’ya göçmüştür. Burada fabrika işçiliği, mankenlik, oyunculuk yapan Modotti kısa sürede sanat çevrelerinin içine girmiştir. Yaşamı Edward Weston’la birlikte değişen Modotti, Weston’a yardımcı olarak fotoğraf sanatına başlamış ve kısa sürede kendi çalışmalarıyla sanat dünyasında yer edinmiştir. Özellikle kültür sanat yaşamının en aktif olduğu dönemde Meksika’da, dönemin en ünlü sanatçılarıyla çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Meksika’da bulunduğu süre içinde sanat çalışmalarının yanında devrimci mücadeleye de dahil olmuş, bu mücadelede dönemin önemli isimlerinden Julio Antonio Mella’yla birlikte olmuştur.

Zamora Binası Soruşturması Julio Antonio Mella’nın öldürülmesinin ardından, Modotti’nin suçlanması ev hapsinde tutulduğu süreci anlatır. Meksika Devleti cinayetten Modotti’yi sorumlu tutmaktadır. Cinayet soruşturması amacından sapar ve memurlar Tina Modotti’nin bütün yaşamını sorgularlar. Bu sorgu sürecinde Modotti’nin bütün kimlikleri, ilişkileri, geçmişi, ailesi ve mesleği dönemin egemen anlayışının zihninde sorgulanır. Bu çerçevede sanat, devlet, yaşam, aşk, evlilik, aile kavramları sorgulanmaktadır.

 

 

Anahtar Kelimeler: Zamora Binası Soruşturması

0
|
367


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE