OYUNLAR

Şahane Züğürtler

Şahane Züğürtler

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: Atölye Tiyatro
 • Oyun Durumu: Gösterim dışı oyun
 • İlk Oynama Tarihi: 2016
 • Süre:
 • Gösterim Sayısı: 0
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:

  YAZAN: JACQUES DEVAL
  YÖNETMEN: SAVAŞ MUTLU
 • Oyuncular:

  NURSEL ERGİN
  TUNCAY TARHAN
  ERASLAN SAĞLAM
  YELDA SERBESYETER
  ERDEM TOPUZ
  ADİLCAN DEMİREL
  İBRAHİM TÜL
  AYNUR TOKLUOĞLU
  TUĞBA SAĞLAM
  SİMGE ALTAYLI

İlişkili Kişiler


Konu

Tiyatro oyununda olaylar 1920’li yılların Paris’inde geçer. Rus aristokratlar Prens Mikhaïl Ouratieff ve eşi Grandüşes Tatiana Ouratieff Bolşevik Devrimi’nden sonra Rusya’dan kaçarak Paris’e yerleşmişlerdir. Prens Çar’ın kendisine emanet ettiği 4 milyar frankı Fransa Merkez Bankası’nda kendi adıyla muhafaza etmektedir. İhtilalden kaçırılmış bu büyük servetin kuruşuna dokunmaları mümkün değildir, zira günün birinde çar idareyi tekrar ele geçirirse bu para ülkenin kalkınmasında ve asillerin yeniden ülkeye dönüşü için kullanılacaktır. Ancak Rusya’da bekledikleri karşı devrim bir türlü gerçekleşmeyince aristokrat çift otel borçlarını dahi ödeyemez duruma gelir. Satacak bir şeyleri kalmayınca başvurdukları ufak tefek hırsızlıklar da onların karınlarını doyurmaya yetmez. Sonunda hiç alışık olmadıkları bir şeyi yapmaya karar verirler: Çalışmak!

Bir gazete ilânından buldukları işe başvururlar. İlânı veren Fransız sosyalist milletvekillerinden birinin konağında takma isimlerle uşak ve hizmetçi olarak çalışmaya başlarlar. Sonradan görme işverenlerine kendilerini sevdiren çift önceleri geçmişleriyle ilgili pek renk vermezler ama burada karşılaştıkları Lady Carrigan’la olan temasları asıl kimliklerini ortaya çıkartır. Verilen başka bir davette İhtilâl hükümetinin temsilcisi Sovyet petrol bakanı Gorotchenko da onları tanır. Rusyadayken de onlara çok çektirmiş olan Gorotchenko, prensten 4 milyar frankı geri ister. Prensi ikna etmek için de onun yurtseverlik duygularına hitap eder. Bu parayı vermezse yabancılara borçlanmış olan İhtilâl hükümeti Bakü petrollerinin işletim hakkını uzun bir süreliğine yabancılara devretmek zorunda kalacaktır.

Ailenin çocukları Georges ve Augustine bir süre sonra Prens’le karısına âşık olurlar. Bir dizi karmaşık ve gülünç olaydan sonra yurtsever bir insan olan prens, banka hesabındaki çara ait parayı komünist Rusya’nın Petrol Bakanı Gorotchenko’ya vermeyi kabul eder. Prens Ouratieff ve karısı Grandüşes Tatiana yaşamlarının geri kalanını fakir ama mutlu olarak geçirmeye karar verirler.

 

Anahtar Kelimeler: şahane züğürtler

0
|
439

Sizce Nasıl?

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE