OYUNLAR

Nathalie

Nathalie

Oynadığı Sahneler

Henüz sahneler ilişkilendirilmemiş.

Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu
 • Oyun Durumu: Gösterim dışı oyun
 • İlk Oynama Tarihi: 09.Şubat.2006
 • Süre: 2 Perde
 • Gösterim Sayısı: -1
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:
  -
  YAZAR: PHİLİPPE BLASBAND
  ÇEVİRMEN: ZEYNEP AVCI
  YÖNETMEN: IŞIL KASAPOĞLU
  SAHNE TASARIM: HAKAN DÜNDAR
  KOSTÜM TASARIM: CANAN GÖKNİL
  MÜZİK: JOEL SİMSON
 • Oyuncular:
  -
  ZUHAL OLCAY
  TİLBE SARAN

İlişkili Kişiler


Konu

İki kadının erkekler konusunda bir araya gelmeleri bildik bir şeydir belki; ama bu kez durum hiç de tanıık değil. Kadınlardan biri olan Sonia eşinden ayrı yasayan bir opera sanatçısıdır, esi (Jean-Lue) ise viyolonsel sanatçısı. Sonia boşanmaya doğru giden ayrılıklarından eşini sorumlu tutar, durumun altından kalkmak için de kendine bir çare arar.

Bulduğu çare birçok kadının aklına gelecek gibi değildir: Esini bastan çıkarması için bir kadın kiralar. Kiralık kadın Nancy’den eşini ayartmasını, onunla bir aşk yaşamasını, sonra da gelip kendisine adamla ne yaptıklarını ayrıntıları ile anlatmasını ister. Verdiği para öyle büyüktür ki, Nancy profesyonel işlerinden biri olmasa da, görevi kabul eder. Böylece iki kadın anlaşırlar. Kurbanları olan adam ise oyunun bir parçası haline gelmeye baslar.

Oyuna ve Nancy’ye adini verse de, bu macerada hiçbir işlevi olmayan Nathalie Ribout ise bir başka kadındır. Yine sahnede olmayan, ama Sonia’nin yaşamında tuhaf bir yeri bulunan biri. Blasband bu piyesinde iki kadını ve onların bir erkekle ilişkili maceralarını bize erkek kaleminden aktarıyor. İki kadın böyle bir işin altından nasıl kalkarlar? Adam ne yapabilir? Bir kadın eski eşini bir başka kadın ile niye paylaşır? Terk edilmenin intikamı mıdır bu, yoksa başka bir şey mi? Sonia ile eşinin (kadınla erkeğin) ayrılık sürecinde kimin rolü büyüktür? Erkeğin mi kadının mı? Bir erkek karısından ne ister? gibi soruların üstünde Blasband asil büyük soruyu oyunun her yanına döşemiş: Hangi kadınlar erkekleri daha mutlu ederler? Blasband bu konuda kesin bir fikir sahibi ve oyun ilerledikçe görmediğimiz erkeğin bir kadında nelerden hoşlandıgını öğreniyor, sorunun yanıtını almış gibi oluyoruz.

Nathalie Ribout yazar tarafından sinemaya da uyarlandı. Blasband’in yazdiığı senaryo 2003’ de Fanny Ardant, Emmanuele Beart, Gerard Depardieu gibi ünlü oyuncular tarafından oynandı.


 

 

Anahtar Kelimeler: Nathalie

0
|
243


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE