OYUNLAR

Cahide Sonku

Cahide Sonku

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: Tiyatro Keyfi
 • Oyun Durumu: Gösterim dışı oyun
 • İlk Oynama Tarihi:
 • Süre:
 • Gösterim Sayısı: 2
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:
  YAZAN: GÖKHAN ERARSLAN
  YÖNETEN VE DRAMATURJİ: KEMAL BAŞAR
  MÜZİK: ORHAN ENES KUZU
  ÇEVRE VE IŞIK TASARIMI: YÜKSEL AYMAZ
  KOSTÜM TASARIMI: CANAN GÖKNİL
 • Oyuncular:
  CAHİDE SONKU: GİZEM YAĞIZ

İlişkili Kişiler


Konu

Tiyatro Keyfi bu yeni eserinde sanat ve özel yaşamı ile bir döneme damga vurmuş bir efsanenin, sinema ve tiyatro oyuncusu, Türkiye'nin ilk kadın sinema yönetmeni Cahide Sonku'nun olağanüstü ve dramatik yaşam öyküsünü çağdaş bir müzikal olarak sahneye taşıyor.

Tiyatro Keyfi bu yeni eserinde sanat ve özel yaşamı ile bir döneme damga vurmuş bir efsanenin, sinema ve tiyatro oyuncusu, Türk sinemasında Muhsin Ertuğrul’un açtığı yoldan ilerleyen ilk kadın sinema yönetmeni Cahide Sonku’nun (1919-1981) hareketli ve hüzünlü yaşam öyküsünü çağdaş bir müzikal olarak sahneye taşıyor.

Dillere destan güzelliğinin yanı sıra birçok alanda öncü olan Cahide Sonku; hiç kuşkusuz cumhuriyet döneminin en gözde isimlerinden biriydi. Şehir Tiyatrolarının parlayan yıldızı Sonku, günü geldi sinema yönetmeni olarak da ünlendi ve kendi film şirketini kurdu. Ancak yaşamı tarifsiz kederler ve talihsizliklerle doluydu.

Tiyatro Keyfi, otuz küsur yıl içinde neredeyse unutulmaya yüz tutmuş böyle bir efsaneye son yıllarda başarılı oyun metinlerine imza atmış Gökhan Eraslan’ın kalemi ile hayat veriyor. Cahide Sonku'ya sahnede enfes oyunculuğu ile Gizem Yağız hayat veriyor.
Müzikalin reji ve dramaturjisi Kemal Başar'a ait. Müzik Orhan Enes Kuzu, ışık tasarımı ve çevre düzeni Yüksel Aymaz, kostüm tasarımı Canan Göknil. Eserde Erhan Yazıcıoğlu, Hakkı Ergök ve Neslihan Yeldan da sesleriyle yer alıyor.

Eser her ay zamansız kaybettiğimiz sanat yönetmeni Arda Aydoğan’ın anısına Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde de Bakırköy’lü izleyicilerle buluşuyor. Eser 4 Aralık’ta Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ni açtı.

İstanbul'daki yoğun sergilemelerin yanı sıra eser Ekim’deki prömiyerinden bugüne istek üzerine Iğdır'dan Bandırma'ya kadar Anadolu’yu karış karış gezmektedir. Ankara, İzmir, Samsun, Adana, Hatay gibi metropollerde başarıyla, kapalı gişe olarak sergilenmiştir.


 

Anahtar Kelimeler: cahide sonku

0
|
1601


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE