Haber

Ölümün kıyısında 3 kardeş İntifada

Ölümün kıyısında 3 kardeş İntifada

2017.04.04 00:00
| |
0
|
2159

Sizce Nasıl?

Ilan Hatsor'un yazdığı, Nebi Tarhan'ın çevirdiği, yönetmenliğini Rıza Gedikoğlu'nun oyunculuğunu ise...

Oyun, Filistinli kardeşlerin, savaşın onları ne hâle getirdiklerine atıf yaparken, beri yandan da Filistinlilerin ne denli İsraillilere muhtaç olduğunu göstermekte. Ve yazar, bunu Hişam aracılığıyla bizlere aktarmaktadır. Zira Hişam, ailesine bakabilmek ve yaşayabilmek için(!) Yahudilerin yanında çalışmak zorundadır. Bunun bedeli olarak da, İsrail gizli polisine muhbirlik yapmaktadır. Yazar, bu girift yapıdaki Filistinlilerin yaşamlarını/yaşadıklarını yansıtmaya çalışmıştır. Dışarıda kıyamet koparken, dört duvar arasında da üç kardeşin psikolojik savaşını görüyoruz. Dış kuvvetlerin gücü, öz kardeşleri birbirine düşman edebiliyor…

 Ilan Hatsor, İntifada’yı 1990'de, öğrencilik döneminde kaleme almıştır. Tabii o dönemde cereyan eden durum (İsrail’in Filistin’i işgali), yazarı bu oyunu yazmaya sürüklemiştir. Oyunun genelinde İsrail’in yapmış olduklarını değil; kardeşlerin direniş, ihanet ve tutunma çabalarını görmekteyiz. Yazar, üstü kapalı da olsa İsrail’in işgaline, tutumuna ilişkin hiçbir noktayı metnine taşımamıştır.

 Oyunun adı da İsrail’in, Aralık 1987’den 1993 Oslo Anlaşmasının imzalanmasına kadar süren, Filistin topraklarını ele geçirmesine karşı, Filistinlilerin ayaklanmasından gelmektedir. İntifada Arapça bir kelime olup Türkçe karşılığı ayaklanmadır. Uluslararası Tiyatro Enstitüsü tarafından Maskin ödülüne layık görülen oyun, İngiltere, Almanya, ABD, İtalya dâhil birçok ülkede sergilenmiş ve büyük ses getirmiştir.  

Oyunun yönetmeni Rıza Gedikoğlu, hem Denizli hem de Denizli dışında oyuna ilginin büyük olduğunu, Mart ayı içerisinde İzmir’in Karşıyaka, Ödemiş ve Urla ilçelerinde ve Uşak Belediyesi’nin bu yıl ilk defa düzenlemiş olduğu Uşak Belediyesi Tiyatro Festivali’nde sergileme fırsatı yakaladıklarını, Nisan ayında da Ankara Polatlı Belediyesi’nin bu yıl ilk defa düzenleyeceği Kral Midas Uluslar arası Tiyatro Günleri’nde ve son olarak da Mayıs ayının ilk haftası Hatay’da sahne alacaklarını  belirtti.

Anahtar Kelimeler: Ilan Hatsor, intifada, tiyatro cezve

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir