MAKALELER

Nereye Gidiyoruz? Dostlar Tiyatrosu

2009.02.01 00:00
| | |
1800

Genco Erkal, Aziz Nesin'in ölümünün 15. yılında kolektif bir çalışma ile seyircisi karşısına geçiyor...

    Genco Erkal ile Nereye Gidiyoruz?
 
    Genco Erkal, Aziz Nesin'in ölümünün 15. yılında kolektif bir çalışma ile seyircisi karşısına geçiyor. Türkiye'nin en önemli yazarlarından Aziz Nesin'in yapıtlarından harmanlaştırdığı "Nereye Gidiyoruz", Türkiye' nin içinden geçtiği karanlık günleri mizahi bir dille eleştiriyor. Dostlar Tiyatrosu' nun "sol" adına önemli projelere imza atması; bunu yaparken ülke gerçeklerini gözardı etmemesi tiyatro adına önemli bir durum. Değerlerini yitirmiş tiyatro ortamı karanlık günlerin habercisi konumunda. Fakat tüm bu söylediklerimizin yanında bazı kavramların fazlaca sorgulandığı ve bu kavramlar üzerinden acıtasyon yapıldığı görülüyor. Oyunun konusunu söylediklerimiz üzerinden irdelememiz lazım.
 
   Ülkenin Resmini Çizen Bir Gösteri!
 
    Oyunda Aziz Nesin'in öykü, şiir ve oyunlarından seçmeler bulunuyor. Ne Dersin Azizim'den tutun da bilindik öykülerine varana dek sahnede Aziz Nesin ironileri boy gösteriyor. Genco Erkal, Nesin'in bizlere çizdiği karanlık ülke gündeminin 2011 yılında da devam ettiğini anlatıyor. Uzun yıllardır süre gelen karanlıklaştırma adımlarının artık eylemsel harekete dönüştüğü aleni ortada. Usta oyuncu örneklerle resmettiği gösterisini usta yazarın hicivleriyle öyle güzel süslüyor ki, insanın her bölüm için derin düşüncelere dalması an meselesi. Günümüz Türkiye'sinde, Aziz Nesin'in yeni yetişen genç kuşaklarca bilinmesi gerekliliğini kendisine görev biçen Erkal, oyunun her anını ince ince işlemiş. Orta oyunu, meddahlık, Hacivat-Karagöz anlatıları sahnede geniş biçimde yer bulmuş. Ayrıca oyunun her anına göre şekillendirdiği sesi, bedeni, performansı izleyenleri cezp ediyor.


 
    Son dönemde artan politik baskılar, insanların özgürce fikirlerini açıklamaktan çekinmeleri, sivil birtakım sindirme operasyonları, tek adam olma hırsı, cahillik zırhı içinde halk yığınları "Nereye Gidiyoruz" oyununda kıyasıya eleştiri yağmuruna tutuluyor.
 
   Politik Tiyatro Tekrarına Düşmek!
 
    Genco Erkal, Nazım Hikmet şiirlerinden Marx'a kadar geniş yelpazede oyunlarla seyircisi karşısına geçiyor. Aziz Nesin'i de kendi yelpazesi içine katarak ilerleyen usta oyuncunun hata yaptığı bazı noktalar var. Mesela sadece kişi ve sistem eleştirisi üzerinden yürütülen konular belli noktalarda oyuncuyu tekrara düşürüyor. Evet, bu tarz oyunların var olması gerekli; ama sahnede anlatılan konuları yaşayan halka bunları defalarca göstermek beklentiyi karşılamıyor. Ki Genco Erkal'in dünya tiyatrosuna nasıl hakim olduğunu herkes biliyor. 2006'da Samuel Beckett'ın Oyun Sonu adlı yapıtını sahneye koyduğu zaman seyircinin başka bir eleştiri çeşidini görmesini sağlamıştı. Yine aynı oyunlarla sistem eleştirisini çoğaltabilir. Marks'ın Dönüşü'nü söylediklerimizin dışında tutmak lazım.


 
    "Nereye Gidiyoruz", Usta Oyuncu Genco Erkal'ın bizlere sunduğu büyük bir hazine. Aziz Nesin gibi ülke sanatına damga vurmuş ismi sahnelerde yaşatmak herkesin yapabileceği iş değil. Nesin'in anlattıklarını özümseyen Erkal, gündem eleştirilerini Aziz Nesin yapıtlarında olduğu gibi keskin ve akıcı işliyor.
 

Anahtar Kelimeler: Nereye Gidiyoruz?, Dostlar Tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir