Haber

Neil Simon hayata veda etti

Neil Simon hayata veda etti

2018.08.27 00:00
| |
0
|
1999

Sizce Nasıl?

Pulitzer ve Tony Ödülleri sahibi olan Simon’un yazdığı dizi ve tiyatrolardaki tüm karakterler orta sınıf New York ailelerinin üyeleridir.

 

Televizyon için komedi dizileri yazarak kariyerine başlayan Simon, zamanın ünlü isimleri Mel Brooks, Carl Reiner ve  Larry Gelbart için çalışmış, Amerikan televizyon dünyasının ünlü komedi dizileri  ‘Your Show of Shows’, ‘The Phil Silvers Show’un senaryolarını yazmıştı.

Pulitzer  ve Tony Ödülleri sahibi olan Simon’un yazdığı dizi ve tiyatrolardaki  tüm karakterler orta sınıf  New York ailelerinin üyeleridir.

1966 yılında Broadway’de aynı anda dört tiyatroda  eserleri  sergilenen Simon’un tiyatro eserleri arasında, 1978'de Altın Küre Ödülü alan ‘The Goodbye Girl filmi’, 1991'de Drama dalında Pulitzer ödülü alan 'Lost in Yonkers' (Müziksiz Evin Konukları) oyunu, 'The Odd Couple' (Tuhaf İkili), ‘They're Playing Our Song’ (Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar), ‘Rumors’ (Söylentiler), ‘Jake's Women’ (Aklımdaki Kadınlar) bulunuyor.

30’dan fazla tiyatro eseri yazmış olan Simon’un eserlerindeki Yahudi karakterler her zaman aile sorunları ile bunalıma girmekte, hikaye ailenin özel sorunları ile geniş toplum ile olan ilişkileri arasında dönmektedir. Hikayelerde romantizm, aldatma, boşanma, kardeş kavgaları, kanser ve yaşlanma korkusu temaları  yer alır.

Anahtar Kelimeler: neil simon

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir