MAKALELER

Müslüm ve Gerçekleşen Rüya!

2018.12.15 00:00
| | |
3279

Müslüm Gürses gerçekten bizim yaşam alanımızda çok yakın günlere kadar olması olamazlardan olmuştur.

Annem Güneş Sezai Akmen anısına…


‘MÜSLÜM’  ve GERÇEKLEŞEN  RÜYA ! 
Müslüm Gürses gerçekten bizim yaşam alanımızda çok yakın günlere kadar olması olamazlardan olmuştur.
Paramparça(Teoman),Sensiz Olmaz (Bülent Ortaçgil), Murathan Mungan ile olan çalışması ve diğer konserleri arasında öne çıkan Harbiye Açık Hava Konseri, bize yansıyan zaman içinde  Müslüm Gürses  sıcaklığının farklı  akan fotoğrafı olarak isimlendirebileceğimiz reklam çalışması ile belirginleşmiştir.
Sonuç ise bizleri  hayatının son yıllarında gerçekten şaşırtan ,efsane adamın  sıcacık yüreği ile çok dışarılardan hemen yanı başımıza, bizlere gelebilmesinin  ve   sessiz güzelliğinin portresi olarak Müslüm Baba figürünün inanılmaz başarılı hikayesinin kahramanını yine  Müslüm Gürses yaratmıştır. 

MÜSLÜM BABA VE ÇOCUKLARI
Kendi çocuklarının öncelikli  efsanesi  olan Müslüm Gürses ‘e ait güzellikler bizler tarafından  çok geç fark edilebilmiş ,Arabesk ise ilgili yıllarda çoğumuzun küçümsediği dilimizi ve kulağımızı  alıştırmaktan bile sakındığımız bu türe yakıştırdığımız dokunun fanatik hayranları ile kesişemeyecek yaşam hikayemizi kesinlikle ayırdığımız çizgiler ise çok uzun yıllar bizler için  hep önemli olmuş. Muhterem Nur’un o çok sevdiği beyaz kostümü içinde Müslüm Baba    gerçekten anlayamadığımız belki de anlamak istemediğimiz an’ların kahramanı  olarak bizler tarafından da zamanında  hep farklı işaretlenmiştir.  

MÜSLÜM  VE ARABESK TARİHİ 
Konserlerinde çoğunlukla uzaklaştığımız ve  jiletçi yığınlarının varlığını olumsuz anlamda dilimize acımasızca doladığımız yine ağır ağabey Müslüm Gürses ‘ten başkası olmamış,Baba’nın mirasçıları ise hep farklı algı alanımıza mahkum edilmiş olduklarını belki de bilmeden,Babalarının ölümü ile  03.03.2013 tarihinde tamamen sessizliğe gömülmüş,bilinmezliğe doğru çıktıkları yolculuklarında  sızıları ile birlikte uzun yıllar ,baş kaldıramadan yine sessiz yalnızlıklarına bırakılmışlardır.
Bu acıların hikayesi, yaşamda ve  hem  de gelecekte  Müslümcülerin hikayesi olarak tarihe geçecek olacağından o günlerde  yine onların olduğu gibi   kahramanlarının da  haberi olmamıştır. Film bu anlamda belgesel özelliğini yitirmeden en çok hayat tarzlarını tartıştığımız , yığınlar olarak tanımladığımız insanların yani  onların babası Müslüm Gürses’in aslında bilinmeyen anlaşılamayan  hikayesinin de  tam beş yıl sonra  hak ettiği  görsel sanatlar alanında yani sinema da  gerçek anlatımı olmuştur.Sosyolojik anlamda incelenmesi gereken bu değişik  yukarıda bahsettiğimiz  yığınların çözümü bir çok uzman gibi  Müslüm Baba tarafından bile tam olarak yapılamamıştır.Gecikmiş yıldızlaşmanın ,kabul görmenin ,yeni hayranlar kazanmanın son beş yılına ölümü ile de özenilecek bir sevgiye  imzasını atmaya  Müslüm aynı tevazusu ile sessizce başarmıştır. 

YILIN EN ÇOK İZLENEN FİLMİ
Türk Sinema Tarihinin en çok izlenen filmler listesinde yerini alan ‘Müslüm’ başarısında Timuçin Esen katkısı göz ardı edilemeyecek önem de  olmuştur. Günümüzde her şeyin çabuk eskidiği, vazgeçildiği ve unutulduğu gerçeğinin belirleyeceği  ilkesine rağmen bu film de Timuçin Esen başarısının Müslüm filmine katkısı da tam  olarak  sağlanmış  ve unutulmazlar arasına şimdiden girmiştir. Başarılı sanatçı Timuçin Esen’in  özenli emeği filmin her karesinde  birbirini aşan başarısı belirleyici olmuştur.  
Esen rolü kabul edişinden itibaren çekimlere kadar geçen süre de Amerika daki  çalışma günlerine sanatçının Greta  Seacat adlı oyuncu koçunun da eşlik ettiği kendi anlatımıyla bildiğimiz  çağdaş anlayışa yakışan sürecin ortaya çıkışı yine sinemamızda   ilklere girerek başarılı  örnekler arasında yerini almıştır. 
 Müslüm Baba’ya yoğun sempatisinin ise sanatçının öne çıkmış arabesk kimliğinin ardında kalmış ,asıl türkücü kimliğinin önemi yine sanatçı tarafından ortak  nokta olarak benimsenmiş, Müslüm Baba rolünün tüm zorluğunun bilincin de olan sanatçı, hazırlanma döneminde  hem Müslüm –Muhterem çiftinin özelliklerine hem de Babanın hayranlarının varlığını unutmadan karaktere hazırlanmıştır.. Müslüm Baba ile sanatçı Esen’in   rüyasal görüşmeleri ise  film sürecinde  kendisine olumlu etki olarak yine kendisinin  yansıttığı  röportajlarında sıkça ilgili çalışmaya etkili  olmuştur.

BAŞARIYI DOĞRU  YORUM  GETİRMİŞ..
Timuçin Esen bu zor projeyi  gerçekçi yapısını  kaybetmeden   Müslüm karakterinin içine iyi bir masa çalışmasını takip eden oyunculuk performansı ile ulaşması kendisine öncelikle karakter  çözümünün anahtarını vermiştir.Babanın zorluklarla dolu hayatı ve hayatının tüm dönemlerinde önemli olan hareket,tavır ve müziğinin yorumsal anlamda doğru çözümü filmin başarı grafiğinde de  önemli olmuştur. Film de taklit yerine gelen doğru yorum anlayışı  belgeselliğini hatta daha sıcak yakınlığını sağlayan  biyografik yapısını  kaybetmeden çalışmanın özde Timuçin Esen’in sanatçı kimliği ile de güzelleştirilmiş, biçimde de  istenilen renklere Müslüm karakterini  Timuçin Esen başarısının filmde   buluşturduğu  da görülmüştür.. Makyaj anlamında diğer ayrıntıların doğru uygulaması ile birlikte diksiyon,beden dilinin yukarıda belirttiğimiz gibi tavırlarla beslenmesi, sinemanın  kendine özgü illizyonunun da seyircisine tam olarak  ulaştırılması film için önemli olmuştur. .Müslüm Babanın yaşanılası zor hayatı içinde kaybetmediği güzel insan figürü ,dingin yapısı,iç yapısını seslendiren müziğinin beste –güfte  formunda yarattığı fırtına ile fanatik hayranlarının çözümsüz bağlılığı ile gerçek efsane kimliğinin çarpık değil çarpıcı özelliği bu film ile günümüzde  gündeme yeniden oturmuştur. 
 Timuçin Esen Başarısı  Çok  Önemli !

Timuçin Esen oyuncu kimliği ile birlikte müzisyen kimliğini bu filmde gerçekten özenilecek nitelikte buluşturmuştur.Yaşamında önceden Arabesk tür gibi  Müslüm Gürsesle de tanışmamış olmasına rağmen içinden aslına uygun ve eşyanın kendisine  aykırı olmayan öz ve biçimde olduğu gibi seslendirdiği şarkılarla da mükemmeli büyük bir bütünsellik içinde  yakalamıştır.  Zor da tercih hakkını kullanarak  sanatçının seslendirdiği oniki (12) civarında Müslüm parçası tüm uyumun belki de en gözde çalışması olmuştur.Film bütünü içinde Müslüm Baba’nın şarkı söyleme ve duyma özleminin yeniden yaratıcı yanını da beslemesi bakımından önemini vurgulamıştır.

‘MÜSLÜM’  KATKI SAĞLAYAN OYUNCU ,YÖNETMEN VE DİĞER….
Filmin oyuncu kadrosunda Timuçin Esen’in dışında Zerrin Tekindor( Muhterem Nur),Ayça Bingöl(Emine Akbaş),Erkan Can( Limoncu Ali),Taner Ölmez(Ahmet Akbaş),Şahin Kendirici(Genç Müslüm),Turgut Tunçalp(Mehmet Akbaş)ve diğer sanatçıların başarılarına alkışlarımızı  ,Hakan Günday,Gürhan Çiftçi ‘nin temiz ve akıcı kalemlerinin mürekkebinin hiç bitmemesini ,Ender Akay-Sunay Özgür’e beste çalışmalarının başarısını  ,Hakan Kırvavaç(Ketche) ve Can Ulkay imzalı yönetmenlerin  doğru detaylarda buluştuğunu , görüntü ve kurgunun Szecsanov-Presheva çalışmasında  estetik anlamda katkılarını , Mustafa Uslu’ya da  yapım anlamında teşekkürlerimiz yürekten oluşturmuştur.
                                                       
Füsun Akmen Balkaya/Nişantaşı City’s

Anahtar Kelimeler: Müslüm Gürses, müslüm0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir