MAKALELER

Münasebetsizler - DonKişot Prodüksiyon

2011.05.01 00:00
| | |
1669

Donkişot Tiyatro, birkaç senedir tiyatro sahnelerinde eksikliğini hissettiren sağlam tiyatro gruplarından...

   DonKişot Tiyatro’dan Mükemmel Bir Fars! 

  Donkişot Tiyatro, birkaç senedir tiyatro sahnelerinde eksikliğini hissettiren sağlam tiyatro gruplarından. Tarık Güvenç’ in ”yeni projeleri değerlendirdiği geçiş” olarak adlandırdığı aranın ardından grup; sağlam oyun ve oyuncu kadrosuyla fırtınalar estirmeye başladı. Fransız yazar Francis Veber’ in yazdığı “Münasebetsiz”, Çetin Akcan tarafından sahneye konuluyor. Zafer Algöz, Hidayet Erdinç, Melih Ekener, Kerem Fırtına, Seda Akman ve Erkan Pekpay güzel oyunda görev alan isimler. 

  Francis Veber’in “Münasebetsiz” ismiyle yazdığı vodvil aslında Türkiye’de bizlere hiçte yabancı olmayan bir konu. Seneler evvel Zeki Alasya – Metin Akpınar ikilisi tarafından beyazperdeye “Baş Belası” adıyla aktarılan oyun, sinema izleyicisi tarafından çok sevilmişti. Konu, bir kiralık katilin Fransız Başbakanı’nı öldürmek üzere tuttuğu otel odasında yaşadıklarını anlatır. Hemen yan odada karısının kendisini aldatmasından dolayı intihar etmek isteyen adama yardım eden kiralık katil, başına büyük belalar alacaktır. 
Oyunun konusu basit bir örgü olarak tasarlanmış olsa da, oyunculara yüklediği komedi olgusu olayların önünü açıyor. Mesela kiralık katilin sıradan görevi olan adam öldürmek, otelde oluşan kargaşa yüzünden bir türlü gerçekleşmiyor. İntihar etmek isteyen adamın karısı; karısının doktor sevgilisi; odalara servis yapan kişinin nahoş tavırları; polisin olaya müdahale edemeyişi konudaki büyük çatışmaları doğurmuş. Özellikle, hiç hesapta olmayan olayların bir anda sahnede yer alması ve fars türünün her noktada görülüyor oluşu komediyi iyice belirginleştiriyor. 

   Kaliteli Bir Kadro Sahnelerde! 

   Devlet Tiyatroları’ndan tanıdığım ve bugüne kadar hiçbir özel tiyatroda izlemediğim Zafer Algöz kiralık katilin bütün ruh halini mükemmel bir yorumla oynuyor. Oyun boyunca bitmek bilmeyen performansı insanı cezp ediyor. Komedinin oluşumunda karakterine düşen büyük görevi çok iyi algılamış. Melih Ekener, intihara meyilli obsesif rolde üzerine düşen ne varsa yapmış. Zafer Algöz ve Melih Ekener sahnede çatışma yaratarak iyi ikili oluşturduklarını kanıtlıyorlar. Hidayet Erdinç, Seda Akman, Kerem Fırtına, Erkan Pekpay oyunun genelinde başarılılar. Seda Akman’ ın tiyatro deneyimi hiçte fena sayılmaz. 

  Donkişot Tiyatro, uzun zaman sonra aramıza tadında bir farsla, harika bir vodville dönüş yaptı. “Münasebetsiz” komedi oyunları arasında çok iyi noktada duruyor. Sezon yolculuğuna İstanbul DT Cevahir Salonu’nda başlayan oyun İstanbul’un değişik sahnelerinde oynamaya devam edecek. Bu şahane kadroyu mutlaka izleyin. 

Anahtar Kelimeler: Münasebetsizler, DonKişot Prodüksiyon0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir