Haber

Mekan Artı'da Aralık Ayı

Mekan Artı'da Aralık Ayı

2016.12.13 00:00
| |
0
|
2152


Bir yönlendirme... Komutlar ve emirler... Toplum ve çevreyle bir yüzleşme ve isyan...

 

20 ARALIK 2016 SALI 19:30
26 ARALIK 2016 PAZARTESİ 19:30
27 ARALIK 2016 SALI 19:30

 

MESAFE
METİN: DİDEM KAPLAN 
YÖNETİM: UFUK TAN ALTUNKAYA 
OYUNCULAR: EVRİM ARTUT

Mekan Artı'nın yeni oyunu "Mesafe" Başlıyor! Oyun, sizi tarihi yarımadanın sokaklarına ve kapanmış bir sinemanın koridorlarına, salonlarına ve makine dairelerine çağırıyor!

Daha önce Takip, İç İçe ve O'ndan Sonra gibi projelerinde farklı mekanları oyun alanı olarak kullanan Mekan Artı, seyircilerini bu sefer tarihi yarım adaya çağırıyor.

Bir yönlendirme... Komutlar ve emirler... Toplum ve çevreyle bir yüzleşme ve isyan...

Oyun için önceden 0 212 224 57 56 numaralı hattımızdan rezervasyon yaptırınız.


19 ARALIK 2016 PAZARTESİ 20:30

 

 

BURADA.BUGÜN (SON GÖSTERİM)
METİN: IGOR BAUERSIMA 
YÖNETİM: MERT ÖNER 
OYUNCULAR: BÜŞRA DEVELİ, SERCAN BADUROyun, intihar etmeye karar veren ve bunu yaparken kendine eşlik edecek birini bulmak için internet üzerinden ilan veren Julie ve bu ilana cevap veren August’un intihara giden yolculuğunu anlatıyor. Bauersima, iletişim çağının yol açtığı iletişimsizliği, sanal dünyanın gerçekliğini sorgulayan iki genç üzerinden felsefenin temel sorularını tartışıyor; genç jenerasyonun ağzından varoluş sorusuna bir cevap arıyor.

Oyunun yazarı Igor Bauersima, metinleri kadar tiyatro ve sinemanın tekniğini harmanladığı sahne tasarımlarıyla da biliniyor. Murat Baykan’ın çevirisiyle Türkçeleştirilen oyun, Mekan Artı’nın bir sinema salonundan dönüştürülen yeni sahnesinde Mert Öner’in yönetimiyle oyunun ve gerçekliğin, sinemanın ve tiyatronun iç içe geçtiği bir anlatımla sahnelenecek. Oyunda intihar etmeyi planlayan iki genci Sercan Badur ve Büşra Develi canlandırıyor.


17 ARALIK 2016 CUMARTESİ 20:30
24 ARALIK 2016 CUMARTESİ 20:30

 

 

BALKON
METİN: JEAN GENET 
YÖNETİM: UFUK TAN ALTUNKAYA 

OYUNCULAR: Aslınur Sarıca, Bertu Yılmaz, Büşra Münevver Öztepe, Borga köprülü, Can Özmen, Cem Engin, Ceylan Dizdar, Cihan Esen, Çağla Camcıoğlu, Eray Karadeniz, Evrim Artut, Giray Has, Halit Can Ünal, Ozan Ceylan, Özge Korkmaz, Sevkan Çelik, Sezgi Mengi, Simge Ayvazoğlu, Uras Kapar

Mekan Artı yeni sezonu Türkiye'de uzun yıllardır sahnelenmeyen, Jean Genet'nin 1956 yılında yazdığı ve sıradan insanların gelip düşlerini gerçekleştirdikleri bir "yanılsamalar evi"nin konu edinen "Balkon" oyunuyla açıyor.

Islahevinde büyüyen; Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık olaylarına karışarak tam bir serseri hayatı süren ve sık sık hapse giren, 1958’de hırsızlıktan 10. kez yargılanan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Jean Genet, Balkon oyununda dünyayı kendi penceresinden yorumluyor. Sahtelik ve gerçeklik olgusunu iktidar - otorite - güç olgusu üzerinden yeniden yorumlayan "Balkon" bir başkaldırı oyunu özelliği taşıyor.

Bir yanılsamalar evi... Bir Genelev... Genelevdeki odalara bir başpiskoposu, bir generali ve bir yargıcı "oynamaya" gelen müşteriler... Dışarıda bir ayaklanma ve bir isyan ve bir balkon selamlamasına uzanan olaylar...


22 ARALIK 2016 PERŞEMBE 20:30
23 ARALIK 2016 CUMA 20:30
25 ARALIK 2016 PAZAR 20:30
28 ARALIK 2016 ÇARŞAMBA 20:30
29 ARALIK 2016 PERŞEMBE 20:30

 


ORGIA (YENİ OYUN)
METİN: PIER PAOLO PASOLINI 
YÖNETİM: UFUK TAN ALTUNKAYA 
OYUNCULAR: ARİYA TOPRAK, UFUK TAN ALTUNKAYAPier Paolo Pasolini'nin çalışmaları sınırsız jestler ve devinimlerle doludur. Çalışmaları, ailesinin kuşaklar boyunca yaşadığı kırsal Friuli bölgesinde başlar ve yavaş yavaş ölümcül bir umutsuzluğa doğru yol alır. Bu ümitsizlige doğru yolculuk Pasolini'nin 1975 yılında Ostia'da öldürülmesiyle son bulur.

Yazmaya ilk olarak Fruili dilinde şiirlerle başlayan Pasolini en çok filmleriyle bilinir. Hepsi 1966'da yazılan altı oyunu ise bugun bile yaygın olarak bilinmez. Orgia, Pasolini'nin Türkiye'de sahnelen ilk oyunu olma özelliği de taşıyor.

Orgia, bir adamın son gününe ve son geceye retrospektif olarak bakarken tüm davranışsal normları tersine cevirir. Nihilist bir dünyada bir adam ve bir kadın varoluşlarına dokunabilmek için ölümcül acılar çekerler.


Mekan Artı (Bilgi & Rezervasyon): 
0 212 224 57 56

www.mekanarti.com 
iletisim@mekanarti.com

Adres: 
Yeniçeriler Caddesi No:1 Çemberlitaş Alışveriş Merkezi / Alt Kat /Şafak Sineması İçi 
(Çemberlitaş Tramvay Durağı Yanı) 
Çemberlitaş / İstanbul

Anahtar Kelimeler: mekan artı, burada bugün, balkon, orgia, mesafe

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir