MAKALELER

Mehmet Barış’ı Seviyor - Çıplak Ayaklar Kumpanyası

2009.01.04 00:00
| | |
1464

Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Garajİstanbul sahnesinde Mehmet Barış’ı Seviyor adlı dans tiyatrosunu sanatseverlere sunuyor.

Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Garajİstanbul sahnesinde Mehmet Barış’ı Seviyor adlı dans tiyatrosunu sanatseverlere sunuyor. Dans alanında kolektif çalışmalar üreten grubun siyasi düzlemde ürettikleri dikkat çekici. Eşcinsel ve Kürt Mehmet Tahran isminden yola çıkılarak hazırlanan gösteri, askerlik başta olmak üzere yaşanan savaşların da ironisini yapıyor. 
 

   Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Mihran Tomasyan’ın tasarladığı Mehmet Barış’ı Seviyor gösterisini daha önce hazırladıkları ve sundukları gösterilerinden ayrı tutarak, siyasi olayların ışığında farklı yorumlamışlar. Dansın ve koreografinin biraz eksik kaldığı gösteride birbirinden ilginç denemeler de geniş yer buluyor. Mehmet Tarhan adlı vicdani retçinin hayat öyküsünün imgelerle irdelenmesi, savaş olgusundan yola çıkılarak toplumların eleştirilmesi sahne felsefesi açısından başarılı olmuş. 
 
   Türkiye’de dans üzerine üretilen çalışmaların sığ kalması, yapılan çalışmaların önemini kat be kat arttırıyor.
 
   Şule Ateş’in tasarladığı Vakit Tamam Beyler adlı gösteriden sonra, siyasi mesajların bolca kullanıldığı ikinci dans gösterisi Mehmet Barış’ı Seviyor politik söylemlerin ışığında anlatmak istediğini net biçimde seyirciye ulaştıramıyor. Sadece karşıtlık olgusundan yola çıkarak ve ezilmiş bir azınlığın üzerinden gösteri tasarlamak sanatsal kaygıyı en alt düzeye indirgiyor. Politik söylemi seyirciye ulaştırma adına gösteri içinde Mehmet Tarhan’ın kısa konuşmalarının kullanılması, seyirci de duygusal anlar yaşatma adına iyi ama yaşlı bir kadının sahnede yürümesi konuyu dağıtıyor. Kürt sorunu, cinsel kimlik problemi ve toplum kuralları baskısı tek başlık altında irdelenirken, yoğunluk bakımından her konu biraz eksik sunuluyor izleyenlere. 
 
   Candaş Baş, Duygu Güngör, Maral Ceranoğlu, Mihran Tomasyan, Tansu Biçer ve Bedirhan Dehmen gösteri boyunca tüm gayretlerini ortaya koyuyorlar. Asker elbiseli bebeklerle oluşturulan kolaj, grubun tempo olarak en üst seviyeye çıktığı bölümler. Birtakım askerî kuralların sahnede gösterimi ve bedensel şekillerle bu kuralların eleştirilmesi de güzel bir düşünce. El kamerası ifadelerin seyirciye ulaşmasında büyük rol oynamış. Sert müzik kullanımı ve bedensel hareketler savaşa ve askerliğe karşı isyanı anlatmak adına başarılı. 
 
   Türkiye’de ilk kez askere gitmeyi reddeden bir isim üzerinden bu denli cesur bir gösteri ortaya konulması dikkat çekici. Fakat birtakım sorunlara dikkat çekme adına düzenlenen gösterilerde sanatsal ifadeler gözardı edilmemeli. Sistemleri ve kuralları anarşist bir bakış açısıyla eleştirmek güzel olmasına güzel, ama sadece eleştirmek için sahneye çıkmak ne derece doğru düşünmek lazım. 
 
   Gösterinin güçlü felsefesi, başarılı oyuncuları ve birbirinden ilginç denemeleri sanat severleri bekliyor. 

Anahtar Kelimeler: Mehmet Barış’ı Seviyor, Çıplak Ayaklar Kumpanyası0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir