Haber

Kuvayi Milliye Destanı Bilkent Tiyatrosunda

Kuvayi Milliye Destanı Bilkent Tiyatrosunda

2019.05.07 00:00
| |
0
|
4245


Nâzım Hikmet'in ölümsüz eseri “Kuvâyi Milliye Destanı”, Ayşe Emel Mesci'nin yönetmenliği ve koreografisiyle Kurtuluş Savaşı'nın 100.

“KUVÂYİ MİLLİYE DESTANI”  KURTULUŞ SAVAŞI’NIN 100. YILINDA  BİLKENT TİYATROSU’NDA

Türk edebiyatının en önemli şairlerinden Nâzım Hikmet'in ölümsüz eseri “Kuvâyi Milliye Destanı”, Ayşe Emel Mesci'nin yönetmenliği ve koreografisiyle Kurtuluş Savaşı'nın 100. yılında mayıs ayında Bilkent Tiyatrosu'nda sahneleniyor. Prömiyerini 9 Mayısta yapacak olan oyun, Bilkent Tiyatro Bölümü mezuniyet projesi olarak 10, 13, 14, 16, 17 Mayıs’ta saat 20.00’de Ankaralı izleyicilerin karşısına çıkacak. 

Nâzım Hikmet'in Kurtuluş Savaşı'nı baplar halinde anlattığı bir destan olan “Kuvâyi Milliye”, şair tarafından 1939-1941 yılları arasında yazıldı. Ali Berktay tarafından oyunlaştırılan, Ayşe Emel Mesci'nin koreografisini ve yönetmenliğini üstlendiği oyun,  Milli Mücadele'nin başladığı 19 Mayıs 1919'un 100. yılında Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nün mezuniyet oyunu olarak sahneye konuyor.

Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor., Beril Pozam, Burçak Kaya, Burak Günaydın, Ecem Aydın, Ege Kesmeci, Selim Galip, Orkun Can İzan, Turgay Korkmaz, Yağmur Uzunoğlu ve Yeliz Balım’ın rol aldığı oyunun set tasarımı Selim Cinisli, kostüm tasarımı Gökçe Şener ve ışık tasarımı Yılmaz Ertekin tarafından gerçekleştiriliyor. 9 Mayıs’ta perdelerini açan oyun, 10, 13, 14, 16 ve 17 Mayıs’ta saat 20.00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro salonunda izlenebilir. Oyunun biletleri bilet.bilkent.edu.tr’den 15 TL’ye temin edilebiliyor.  
Ayrıntılı bilgi için www.bilkenttiyatro.com

 

Anahtar Kelimeler: kuvayi milliye destanı, bilkent tiyatrosu, bilkent

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir