Haber

Kontrol 1 – 2’ye Tam Not

Kontrol 1 – 2’ye Tam Not

2019.02.26 00:00
| |
0
|
2064

Sizce Nasıl?

Pamukkale Üniversitesi Batı Edebiyatları ve Sanat Topluluğu üyelerinden Arda BİÇEN'in yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendiği oyun izleyiciden tam not aldı

7 Nisan 2010 tarihinde kurulan ve kurulduğundan beri aktif olarak her sene sahne gösterileri ve sosyal sorumluluk projeleri yürüten, danışmanlığını Doç. Dr. Şeyda SİVRİOĞLU’nun yapmakta olduğu Batı Edebiyatları ve Sanat Topluluğu tarafından sergilenen Kontrol 1-2 isimli oyunun konusu şöyle: Babasının intiharı üzerine annesini suçlayarak tüm kadınlardan intikam almayı planlayan bir adam, bu adamın kirli işlerini gün yüzüne çıkarmaya çalışan bir gazeteci ve bu gazeteciye yardımcı olan bir film yönetmeni arasında geçen olaylardan oluşan oyunun türü psikolojik dramadır, süresi 90 dakikadır. Oyunun yazarı ve yönetmeni Batı Edebiyatları ve Sanat Topluluğu üyelerinden Arda BİÇEN’dir.

“Kontrol 1-2” toplumsal güç kavramını sorgulamayı, ve sorgulatmayı hedefler, ve bu açıdan simgesel bir oyundur. Oyunun belki de en baskın karakteri gibi gözüken ve yüksek hitabet yeteneğiyle ön plana çıkan “Kare” karakterinin ortaya koyduğu güç gösterisi ve bu gösteriyi temellendirdiği hikayeyle kontrolü tek başına elinde tutma çabasına karşılık, aynı güç arzusunu hisseden ancak iradesine sahip çıkmaya çalışan “X” karakterinin kontrolü paylaşma isteği, kontrolü 1 değil 2 yapma isteği, ve hayata karşı duyduğu saygı anlayışı, bu oyunun merkezi çatışmasını oluşturur.

Son olarak oyun seyirciye şunu sorar, “Neden güçlü bir adamın yaptığı yanlışları savunmasını dinlemek isteriz?” Bu pencereden baktığımızda kontrol gerçekten bizde mi?

Anahtar Kelimeler: Kontrol 1-2, Batı Edebiyatları ve Sanat Topluluğu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir