MAKALELER

Kontrabas - İstanbul Devlet Tiyatrosu

2015.03.29 00:00
| | |
3374

27 Mart Dünya Tiyatro Günü için Beyoğlu Atlas Pasajında Küçük Sahne’deyiz.Seyircilerimiz bir ayine gider gibi bakımlı giyinmiş gelmişler.


“KONTRABAS” OYUNU İSTANBUL DEVLET TİYATROSUNDA


 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için Beyoğlu Atlas Pasajında Küçük Sahne’deyiz.Seyircilerimiz bir ayine gider gibi bakımlı giyinmiş gelmişler.Herkesin yüzü gülüyor.Herkes umutlu , coşku dolu.Bahar geldiği , sıcaklar başladığı için mi , tiyatro bayramı olduğu için mi , yoksa her ikisi için mi bilmiyorum ama  o küçücük salon dolup taşıyor...

  
Okunma Sayısı: 582 16:09
 

   “KONTRABAS” OYUNU İSTANBUL DEVLET TİYATROSUNDA; ÇEYREK ASIRDIR  METİN BELGİN İLE HAYATA , SANATA , İNSANA , TOPLUMA  OLAN EZBERE “KONTRA BASIYOR”

27 MARTI KÜÇÜK SAHNEDE KUTLADIK

27 Mart Dünya Tiyatro Günü için Beyoğlu Atlas Pasajında Küçük Sahne’deyiz.Seyircilerimiz bir ayine gider gibi bakımlı giyinmiş gelmişler.Herkesin yüzü gülüyor.Herkes umutlu , coşku dolu.Bahar geldiği , sıcaklar başladığı için mi , tiyatro bayramı olduğu için mi , yoksa her ikisi için mi bilmiyorum ama  o küçücük salon dolup taşıyor.

27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜBİLDİRİSİNİ BUYIL DEMET TANER KALEME ALDI

Oyun öncesi İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Ayşen İnci çıkıyor sahneye ve bu yılki Dünya Tiyatro Günü Türkiye Bildirisi’ni okuyor. Bu yıl bu bildiriyi Haldun Taner Yılı olması nedeniyle olmalı ; Haldun Taner’in eşi Demet Taner hazırlamış.Eşler gitgide birbirine benzermiş,doğruymuş,eşini dinlerken sanki   Haldun Taner’in o eşsiz tiyatro ve insan  birikimini ve bilgeliğini duyumsuyoruz.

MODERNİZMİ SORGULAYAN  BİR YAZAR  OLARAK PATRİCK SUSKİND
Patrick Suskind ,eserlerinde modern insanı ve modern hayatın (modernizmin) doğaya , doğasına yabancılaşmasını , yalnızlaşmasını ve iletişim bozuklukları gibi konuları tercih eden bir yazar. Kontbas   oyununda da ,bütün bu konuları ayrıntılarıyla ve ustalıklı bir örgüyle ördüğüne şahit oluyoruz.

HAYATA “KONTRA BASMIŞ “BİR MÜZİSYENİN HAYATLA VE SANATLA YÜZLEŞMESİ

Kontrabas , bir müzisyenin kontrabası üzerinden hayatla sanatla ve kendine tuttuğu aynayla yüzleşmesinin hikayesi. Modern hayatın “mutlu olmak için başarı şart” ilkesini yerine getirmekte zorlanan , hatta düpedüz başarısız olan veya kendini öyle gören bu yüzden de son derece mutsuz , huzursuz  ve huysuz olan ama sanattan ve mesleğinden söz açıldığında bülbül gibi şakıyan , orkestrada aşık olduğu kadını uzaktan ve karşılıksız  (platonik ) seven  , içi sanat , müzik ve insan sevgisi ile dolup taşan utangaç bir müzik adamının öyküsü.

İşine ve müzik aleti kontrabasına aşık bir sanat adamı her gün en az sekiz saat çalmak ; prova yapmak ve konser vermek   zorunda  kalırsa geriye nasıl bir sosyal yaşam kalır ? Bir gün ara verse “kendisine ihanet eden” bu “dişi” ve “kıskanç” enstirümanı  ile   karı koca gibi olan bir sanatçının karı koca gibi didişmesi , çakişmesi , yüzleşmesi…

Kontrabas , deyim yerinde ise hayatta da “kontra  basan” / sıra dışı düşünen ,ezber bozan bir oyun. Bir sanatçının , bir bireyin toplum orkestrası içindeki  yerini  sorgulaması , orkestranın (toplumun) önyargıları , birey üstündeki mutlak baskısı ve otoritesi ve yaratıcılık üzerinden özgürleşmek ve aşkınlaşmak…

KONTRABAS YARIM ASIRDIR REKORA KOŞUYOR 
Metin Belgin , işte bu tek kişilik oyunun yönetmeni ve virtüöz oyuncusu.Yirmi dört sezondur.Neredeyse çeyrek asırdır ! İlk oyunu oynadığı yıl doğanlar bugün yirmi beş yaşında ! Ülkemiz için de , belki dünya için de bir rekor.
 
METİN BELGİN ; “KONTRABAS BENİM OYUNCULUK LABORATUVARIM”

“Kontrabas oyunu  benim oyunculuk laboratuarım. Yaşayan canlı bir organizma gibi bu oyun da  benimle birlikte yaş aldı , olgunlaştı. Aynı metni her seferinde  küçük dokunuşlarla , tıpkı müzikte olduğu gibi , hızlanarak,yavaşlayarak ve duraklarını her seyirciye göre farklı akord ederek oynamak bir oyuncu için paha biçilmez bir deneyim.”,diyor usta oyuncu Metin Belgin.

OYUN BİR RÜZGAR GİBİ GEÇİYOR METİN BELGİN İSE FIRTINA GİBİ ESİYORGerçekten de oyun ne zaman başladı ne zaman bitti , bir saat yirmi dakika nasıl geçti anlayamadan Metin Belgin kan ter içinde , sahnede bir an bile düşmeyen ritmiyle , mükemmel oyunculuğu ve oyunu sunumuyla sahnede firtına gibi esti.

VİRTİÖZ OYUNCUDAN OYUNCULUK DERSİBir müzisyenin (genelde hemen tüm sanatçılar böyle galiba)   hassas , zaman zaman kırılgan ,naif , medcezirli  ruh durumlarını  canlandırmada ,  bir insan olarak rol kahramanının  hayatla ve sanatla ilgili korkularını , kaygılarını , endişelerini  ve umutlarını seyirciye iletmede sıra dışı   bir işe imza atıyor oyuncumuz.

ÇEVİRMEN HALE KUNTAY’A PLAKETOyun sonrası da yapılan mini bir törenle Ayşan İnci , Metin Belgin’e 24.sezon anısına hazırladıkları “Fotoğraflarla Metin Belgin” albümünü sunuyor. Metin Belgin de oyunun çevirmeni (çeviride bir duayen olan ve Kontrabas’ta da eli öpülesi bir işe imzasını atan) Hale Kuntay’a bir plaket hediye ediliyor.

İyi ki varsın TİYATRO.Nice sezonlara inşallah Kontrabas , nice nice oyunlara ve alkışlara Metin Belgin.
              
Yazan : Patrick Suskind
Çeviren:Hale Kuntay
Yönetmen :Metin Belgin
Dekor Tasarımı : Ethem İzzet Özbora
Giysi Tasarımı : Serpil Tezcan
Işık Tasarımı : Yakup Çartık
Oyuncu : Metin Belgin
Müzik Danışmanı : Kerim Soysal
Sahne Amiri : Şafak Doğan Yalçın

Anahtar Kelimeler: kontrabas, istdt, istanbul devlet tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir