MAKALELER

Koca Bir Aşk Çığlığı - Aysa Organizasyon

2011.05.15 00:00
| | |
1465

Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu, Türk Tiyatrosu'nun önemli isimlerini bir araya getirerek başarılı bir işe daha imza atmış oldu...

    Kaliteli Dörtlüden Şahane Gösteri 

    Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu, Türk Tiyatrosu'nun önemli isimlerini bir araya getirerek başarılı bir işe daha imza atmış oldu. Tilbe Saran, Selçuk Yöntem, Hazım Körmükçü, Bekir Aksoy 'Koca Bir Aşk Çığlığı” adlı oyunda Işıl Kasapoğlu yönetiminde harika performans gösteriyorlar. Bu denli kaliteli oyuncuları bir araya getiren “Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu”, değerli oyunları sahnelerimize taşımaya devam ediyor. “Koca Bir Aşk Çığlığı” Sabah Gazetesi tarafından yılın en iyi oyunları arasında da gösterilmişti.
 
    Oyunun Yugoslav asıllı Fransız yazarı Joisane Balasko, daha çok film senaryoları ile edebiyat tarihinde yer almıştır. Aslında bu oyunda film tadında yazılmış. Sahnede yaşanılanlar klasik bir Amerikan filmi tadı havasında izleyenle bütünleşmiş. Sahne geçişlerinin oyun esnasında yapılması Işıl Kasapoğlu' nun büyük yeteneğini gözler önüne getiriyor tekrar. Teatral boyuttan biraz uzak olan eseri sahneyle özdeşleştiriyor. 
 
    Konu 

    Ünlü oyuncu Hugo Martial (Selçuk Yöntem) yıllar sonra iki kişilik bir oyunla sahnelere dönmeye hazırlanmaktadır. Heyecanlı ve endişelidir. Ama provanın ilk gününde diğer oyuncunun oyunu bıraktığını öğrenir. Menajer (Hazım Körmükçü) ve yönetmen (Bekir Aksoy) duruma bir çare ararlar. Hugo Martial ya on yıl önce ayrıldığı umutsuzca hatırlanmayı bekleyen alkol tedavisinden yeni çıkmış eski eşi Gigi Ortega (Tilbe Saran) ile oynamaya razı olacak ya da hem unutulmuşluğa geri dönecek hem de bütün ekibi işsiz bırakacaktır. Mecburen son bir kez bir araya gelirler ve komedi başlar. 
 
    Işıl Kasapoğlu oyunu yönetirken basit dekorların yapısını sahneye zekice yerleştirmiş. Sahneyi bütün halinde düşünmüş. Sahne girişlerini her yerden kullanmış. Seyirci konu örgüsünde ilerlerken o oyunun “ters açıda” kalan bölümlerinde diğer bölümlere hummalı hazırlık yapmayı başarmış. Bunu yaparken de seyircinin seyir keyfini bozmamış. Valla ne demeli bilmem ki… Değerli Kasapoğlu, yine zekasıyla büyülüyor izleyenleri. Oyuncuların önünü açıyor. Türk Tiyatrosu' nun arkadaki en büyük kahramanı kendisi… 
 
    Oyunda 'Gigi Ortega' rolünde oynayan Tilbe Saran için ayrı bir parantez açmak lazım. 'Natalie' oyununda daha önce muhteşem bir performans sergilemişti Zuhal Olcay ile. Kısa süreli bir ayrılıktan sonra yeni bir oyunla sahnelere dönmesi çok mutluluk verici. Rolünü fazlasıyla iyi yapıyor. Öncelikle kendisinden her şeyi katıyor rolüne. Özellikle de 'Hugo Martiel' Selçuk Yöntem ile çekişmelerindeki 'arsız' lafları ve tutumları; karakterinin eski kocasına olan kinini alanade ortaya çıkarıyor. Sevgili Tilbe Saran, sahnelerdeki ender 'karakter' oyunculardan. Selçuk Yöntem 'Hugo Martiel' in o büyük oyuncu kimliğini özümsemiş. Yılların verdiği birikimle sahnelere tekrar dönmeyi amaçlayan karakterinin çelişkilerini iyi aktarıyor. Tilbe Saran ile çatışmalarında değil ama tekrar aşık oldukları bölümlerde ortaya çıkan komik diyaloglarda performansı zirve yapıyor. Oyun içinde gerçekleşen oyunu tadında aktarıyor. 
 
    'Menajer' rolü Hazım Körmükçü'ye tam oturmuş. Konuşmaları, tavırları, sahnedeki duruşu, işbitirir yalanları ve iki eski sevgiliyi bir araya getirme gayreti tek kelime ile mükemmel. Sadece Tilbe Saran'a sahneye giriş-çıkışlarında “merdivene dikkat et…” diye yineleme yapması olmuyor. Bu sözcükleri söylememesi daha güzel olur. 
 
    Ve Bekir Aksoy. 'Eş Cinsel Yönetmen' rolünde her zamanki gibi çok çok iyi. Abartıya kaçmayan bedensel hareketleri, olaylara uzakta kalan karakterinin şaşkınlığını çok güzel yorumlamış. Oyundan eksiksiz çıktı. Ortada dönen yalanlara gösterdiği şaşkınlık 'komedi' unsurunun doğduğu yerler olarak belirdi. Çok iyi oyuncu Bekir Aksoy…
 
    Oyunda, başka bir oyunun -ki bu oyunda 'koca bir aşk çığlığı' dır- provasında olan Selçuk Yöntem ve Tilbe Saran oyun içinde oyun durumunu başarılı oynuyorlar. Işıl Kasapoğlu' nun sahne içine başka bir sahne yerleştirmesi; oyun için yapılacak her şeyi yaptığını gösteriyor. Sahne ve Kostüm Tasarımı'nda Hakan Dündar tek kelime ile mükemmel. Oyunun ışıklarının biraz daha düzeltilmesi lazım. Fakat Cem Yılmazer'in gayteri de taktire değer. 
 
    Sabah Gazetesi tarafından benim de içinde bulunduğum jüri tarafından sezonun başarılı oyunlarından biri gösterilen 'Koca Bir Aşk Çığlığı' nı mutlaka izleyin. Keyifle eğlenmek isteyenlerin kaçırmaması gerekir bu gösterimi. Ve bu muhteşem dörtlüyü izlemek büyük bir ayrıcalık. Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu'nun çalışmaları gelişerek ilerliyor…
 

Anahtar Kelimeler: Koca Bir Aşk Çığlığı, aysa prodüksiyon tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir