Kitap

Sanatçı Konuşması ve Kitap Tanıtımı

KİTAPLAR: Sanatçı Konuşması ve Kitap Tanıtımı
0
|
2574


 

Nancy Atakan

04 Şubat 2016 / 18:30

 

Pera Müzesi “Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi” sergisi kapsamında, 4 Şubat Perşembe günü saat 18:30’da sanatçı Nancy Atakan’ı ağırlıyor. Nancy Atakan videolarının gösteriminin ardından “Passing On” adlı kitabı ve pratiği hakkında konuşacak.

 

Çalışmalarında ağırlıklı olarak anı, tarih, toplumsal cinsiyet, kimlik ve ulus aidiyeti gibi konuların kadın bedeniyle olan ilişkisini vurgulayan sanatçı Nancy Atakan, “Passing On” başlıklı kitabında Osmanlı döneminde doğup, Cumhuriyet döneminde çalışma hayatına atılan kadınları konu ediniyor. Sanatçının son on yılda gerçekleştirdiği üretiminden bir seçki sunan kitap, gerçek ile kurguyu sanatçının kişisel hikayesiyle de birleştirerek, hatırlayan, ilham veren ve gelecek kuşaklara şiirsel bir güç ve değer ileten bir kadın neslinin izini sürüyor.

 

Nancy Atakan hakkında

ABD’de doğan sanatçı ve sanat tarihçisi Nancy Atakan, 1969 yılından beri İstanbul’da yaşıyor. Doktorasını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tamamladı. 2006 yılında Kanada’daki The Banff Center adlı sanat merkezinin ‘Residence’ programına katıldı. 2008 yılında Volkan Aslan ile beraber bağımsız sanat mekanı ‘5533’ü kurdu. 2003 yılında Rotterdam’da ‘Between the Waterfronts’, 2009 yılında Berlin’de ‘Kunstraum Kreuzberg/Bethanien-Off Space İstanbul’, Akademie der Künste’de ‘İstanbul Next Wave’, 2011’de Kiel-Almanya’da ‘Public Ideas’ ve Hamburg’da ‘Floating Volumes’ gibi birçok sergi açtı, 2005 yılında da Selanik’teki ‘Cosmopolis 1.Balkan Bienali’ne katıldı. İstanbul Modern müzesinde açılan “Hayal ve Hakikat: Türkiye’den Modern ve Çağdaş Kadın Sanatçılar” sergisinde işleri sergilendi. Çalışmaları Pi Artworks tarafından temsil edilen sanatçının çok sayıda video işi bulunuyor. İşlerinde dijital baskı ve neon teknikler kullanıyor, dil ve imgenin arasındaki ilişkiyi irdeleyerek toplumsal cinsiyet ve toplumsal psikoloji konularına yer açıyor.

 

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinliğin dili Türkçe ve İngilizcedir, ardıl çeviri yapılacaktır.


Anahtar Kelimeler: pera müzesi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir