Kişiler: Gülce Uğurlu


|
0
|
2984
Kariyer Bilgisi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Sanatlar Bölümü


İstanbul doğumlu oyuncu ve oyun yazarı. 1999 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Kenter Tiyatrosu’nda “Oyunun Oyunu” ve Krek Tiyatro Topluluğu’nun “Op’la Zo’nun Dramı” oyunlarında oynadı. 

2002 yılında Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalışmaya başladı. Rol aldığı oyunlardan bazıları: Mary Mary; Bahar Noktası; Yaşasın Kavuniçi–Darılmaca Yok; Kadınlar da Savaşı Yitirdi; Sezuan’ın İyi İnsanı; Tersine Dünya; Dava; Medeni Hali: Kadın, Romeo ve Juliet. Yine BBT’de, “Karınca Kararınca” ve ‘’Üç Kuş Kardeş” adında iki çocuk oyunu yönetti.

“Üç Kuş Kardeş” oyunu, Direklerarası Seyircileri 2. Çocuk Oyunları Ödülleri’nde “En İyi Yapım” ödülü aldı. BBT’deki oyunculuk kariyerine paralel olarak, mezun olduğu yıldan itibaren genç alternatif ve bağımsız tiyatro topluluklarıyla çalıştı. 

Oyunculukla beraber, uyarlama ve yazarlık takımında yer aldığı ilk işi,İstanbul Gölge Oyuncuları’nın Nazım Hikmet’in “Sevdalı Bulut”u oldu. Bu oyun ile, ‘Hanauer Tiyatro Festivali’ve ‘Goppingen Tiyatro Festival’ine katıldı. Dahil olduğu, hem yazar hem oyuncu olarak görev aldığı diğer bir bağımsız topluluk, “Valizdeki Kayıp Şehir” oyunuyla Stüdyo Drama Oyuncuları oldu. Aynı dönemde, İngiliz Kültür’ün Mehmet Ergen’le ortaklaşa geliştirdikleri “Oyuz Yaz” projesine katıldı ve burada Lisa Goldman, Tiffany Watt Smith gibi bilinen oyun yazarı yönetmen ve dramaturgların work shoplarına katıldı. 

Galata Perform’un “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında, Gianina Carbunariu ve Maria Monolescu gibi uluslararası yazarların yanı sıra, Alman Kültür ve Kumbaracı 50 bünyesinde İstanbul’a gelen ‘Marianna Salzmann’ın yazarlık atölyesinde katılımcı oldu. 2007 senesinde “Çirkin İnsan Yavrusu” oyunlarıyla uluslararası platformda isimlerini duyuran bağımsız bir tiyatro topluluğu olan “Oyun Deposu”nun kurucu ortakları arasında yer aldı. 

Topluluğun, “Çirkin İnsan Yavrusu” ve “Aptal, Sıradan ve Suçlu” oyunlarında hem oyuncu hem de yazarlarındandı.

 “Çirkin İnsan Yavrusu” oyunu ile İsviçre’de Calturescapes Festivali(Schlachthaus Theatre – Bern, Rote Fabrik – Zurich, The Kaserne Theatre – Basel, 2008), Viyana Festivali (Brut Theatre – Viyana, 2009), İstanbul Metropolis Tiyatro Festivali (Graz - 2009), Beyond Belonging - Hebbel Tiyatrosu (Berlin - 2009), New Plays From Europe(Wiesbaden, 2010), Premieres Festivali (Strasbourg, Theatre Le-Maillon – 2010), Theater u.d. Ruhr (2010) katıldı, “Çirkin İnsan Yavrusu” metni Haziran 2010’da Almanya’da “Theaterheute” dergisinde yayımlandı ve oyun, Lions Tiyatro Ödüllerinden , “Özgün Oyun Ödülü”aldı. “Aptal, Sıradan ve Suçlu” oyunu ile katıldığı uluslararası etkinlikler ve festivaller, Thalia Theatre(Hamburg, 2011), Volks Theatre (Viyana, 2010), Stückemarkt (Heidelberg, 2011)’tır.

Aynı yıl, MSGSÜ Tiyatro Bölümü’nde tasarlamış olduğu “Oyuncular İçin Oyun Yazarlığı” dersi vermeye başladı. 2012 yılında Oyun Deposu topluluğunun dağılmasının ardından, 2014 yılında “Devised Theatre, Devising Performance” üzerine yazmış olduğu tezle MSGSÜ’de yapmakta olduğu Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Aynı yıl ortak yazarı olduğu “İstenmeyen – Persona Non Grata” oyunuyla 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde oyuncu olarak da yer aldı. Aynı zamanda bu projenin ortak girişimcisi ve yapımcısıdır. 

Direklerarası Tiyatro Ödüllerinde “Yılın Özgün Oyunu” seçilen “İstenmeyen”le, Almanya’da Offene Welt Festivali’nde ve İstanbul Tiyatro Festivali’nin desteği ile Paris’te Theatre de la Ville’in organize ettiği “Chantiers d’Europe” festivallerinde yer aldı. 

“İstenmeyen” aynı zamanda, New York Phoenix Theatre Ensembletarafından okuma tiyatrosu olarak sahnelendi. Halen hem BBT’de oyuncu ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışmakta olup, aynı zamanda da Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde “Oyuncular İçin Oyun Yazarlığı” ve Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde “Temel Oyunculuk” dersleri vermeye devam etmektedir.Ödüller

- 2011 yılında BBT “Oyun Yazım Atölyesi” kapsamında yazmış olduğu “Medeni Hali: Kadın” oyunuyla İsmet Küntay Jüri Özel Ödülü aldı. Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.


TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir