Kişiler: Emrah Eren


|
0
|
1884

Sizce Nasıl?


Video Galeri
Kariyer Bilgisi

1979 yılında Bandırma’da doğdu. İlköğrenimini Bandırma’da, ortaöğrenimini İzmir’de tamamladı. 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul’a yerleşerek Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalışmaya başladı.

Rol aldığı oyunlardan bazıları: Dilekçe; Bahar Noktası; Cephede Piknik; Klakson, Borazanlar ve Bırtlar; Sezuan’ın İyi İnsanı; Günün Adamı; Yağmurcu; Dava; Külhanbeyi Müzikali; Sıkıyönetim; Sokak Kızı İrma (19. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri, Müzikal ya da Komedi dalında Yardımcı Rolde Yılın EnBaşarılı Erkek Oyuncusu adaylığı)... 2009 yılında konuk oyuncu olarak çalıştığı Kent Oyuncuları’nda ‘’Cimri’’ adlı oyunda rol aldı. Oyuncu olarak başladığı kariyerine Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu yapımı “Kadınlar Devleti” adlı oyunda Yücel Erten’in; BBT yapımı “Sezuan’ın İyi İnsanı” adlı oyunda Ali Taygun’un asistanlığını üstlenerek devam etti. 2003 – 2011 yılları arasında Turgay Kantürk’ün yönettiği 7 oyunda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. (Klakson, Borazanlar ve Bırtlar – BBT; FulYaprakları – İDT; Kıyamet Suları – EBBŞT; Tersine Dünya – BBT; Bavul Hikâyesi – İDT; Dava – BBT; Benim Adım Rachel Corrie - A-Z Kültür Ajansı) 2003 yılında Sanat İşliği Tiyatrosu’nda “Tüccar Kentin Melekleri” adlı müzikli oyunu; 2004 yılında BBT’de “Şimdi’den Son’a Cahit Külebi” adlı şiir gösterisini ve 2006 yılında yine BBT’de “Pırtlatan Bal” adlı çocuk oyununu yönetti. Aralık 2007de Galataperform bünyesinde gerçekleştirilen "Yeni Metin Yeni Tiyatro" projesinde "Nereye?" adlı oyunun ilk okumasını yönetti. Ocak 2009’da Talimhane Tiyatrosu’nun düzenlediği OyunYaz Festivali bünyesinde “Münafık” adlı oyunun ilk okumasını gerçekleştirdi.

Şubat 2009’da Turgay Kantürk ile birlikte kurduğu İstanbul Şiir Tiyatrosu ile şiir ve tiyatroyu aynı disiplinde buluşturdukları “Aziz İstanbul” konseptli çalışmaya imza attı. Ekim 2009da BBTde yönettiği "Sokağa Çıkma Yasağı" adlı oyun Afife Tiyatro Ödülleri 2010da "Müzikal ya da Komedi Dalında Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu" (Beyti Engin) ödülünü aldı. Ekim 2011de Diyarbakır Devlet Tiyatrosunda "Nereye?" adlı oyunu, Nisan 2012de Yeni Metin Yeni TiyatroFestivali 1 kapsamında "Tren" adlı kısa oyunu ve Mayıs 2012de Tiyatro Halde "Turnike’’ adlı oyunu yönetti. Aralık 2014te BBTde yönettiği "Hayvan Çiftliği" sezonun ses getiren yapımları arasında yer aldı. Oyun; 15. Direklerarası Seyirci Ödülleri: Canlandırmada Bütünlük-Ensemble ve Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri 2014-2015: Yılın Yönetmeni ödüllerini aldı.

Bu oyun ayrıca ; 19. Afife Tiyatro Ödülleri: En İyi Işık Tasarımı: Yakup Çartık; En İyi Kostüm Tasarımı: Sadık Kızılağaç; En İyi Dekor Tasarımı: Barış Dinçel; En İyi Prodüksiyon: Bakırköy Belediye Tiyatroları, 20. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri: Müzikal ya da Komedi dalında Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Alican Yücesoy, 3.Yeni Tiyatro Emek ve Başarı Ödülleri: Yılın Sahne Tasarımcısı: Barış Dinçel; Yılın Kostüm Tasarımcısı: Sadık Kızılağaç dallarında ödüle aday oldu.

ALDIĞI ÖDÜLLER:

- Sıkıyönetim; Sokak Kızı İrma (19. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri, Müzikal ya da Komedi dalında Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu adaylığı)

- "Hayvan Çiftliği" sezonun ses getiren yapımları arasında yer aldı. Oyun; 15. Direklerarası Seyirci Ödülleri: Canlandırmada Bütünlük-Ensemble ve Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri 2014-2015: Yılın Yönetmeni ödüllerini aldı.

-  22. Yapı Kredi Afife Tiyatro ödülleri Yılın Başarılı Yönetmeni: Emrah Eren - Bir Baba Hamlet

- 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri: Yılın Yönetmeni Adayları: Emrah Eren / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne
Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?


TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir