Haber

Kanlı Düğün - Özgür Sahne

Kanlı Düğün - Özgür Sahne

2018.03.28 00:00
| |
0
|
6079


Özgür Sahne değişik zamanlar da aralıklarla üç veya dört sezon oyun oynamayıp 25 yıldır her sezon yeni bir oyunla seyirci karşısına çıkmıştır.

 Bu sezon 25. yılını kutlayan Özgür Sahne değişik zamanlar da aralıklarla üç veya dört sezon oyun oynamayıp 25 yıldır her sezon yeni bir oyunla seyirci karşısına çıkmıştır. Ankara da 25 yıldır var olan ve her sezon yeni bir oyunla seyirci karşısına çıkmış olan Özgür Sahne Ankaradaki amatör tiyatro grupları arasında üç veya beş amatör tiyatro grubundan biridir. Türkiye genelinde ise her sezon yeni bir oyunla izleyciyle buluşan amatör tiyatroların sayısı yirmiyi geçmez.


Tamamen gönüllülük ve kişisel özveriyle 25 yıldır tiyatro ve oyun çalışmalarını sürdüren Özgür Sahne grubu işçi, memur, öğrenci, emekli ve işsizlerden oluşuyor. Bu grup elemanları zaman zaman değişiyor ama uzun yıllardır değişmeyen beş kişiyle  yoluna devam ediyor. Hiç bir maddi beklentisi olmadan grup üyeleri ile birlikte 25 yıldır Özgür Sahne'yi yaşatıyorlar. 


Amatör tiyatronun özgürce gelişmesi ve yaşatılması adına Özgür Sahne'ye nice yıllara diyorum.  


Özgür Sahne bu tiyatro sezonun da Federico Garcia Lorca'nın ''Kanlı Düğün'' oyununu sahneliyor. 


İspanyol yazar Lorca'nın yazdığı ''Köy Trajedileri Üçlemesi''nden ilki olan 1932 yılında yazdığı Kanlı Düğün oyunu insanların dramını anlatan yeryüzün de yaşayan insanlar var oldukça oyundaki dramı ve benzerlerini yaşayacaklardır. Dünyanın değişik bölgelerin de yaşayan, değişik kültürleri olan ve değişik diller konuşan insanların hepsinde aşk, tutku, sevgi ve özgürlük duygusuyla toplum kurallarına ve törelerine karşı gelerek ölümü göze almışlardır. Kanlı Düğün binlerce yıldır var olan bu dramı anlatmaktadır. Bu nedenle evrenseldir. Oyunun yazıldığı yıldan bu zamana kadar dünyanın birçok ülkesinde yüzlerce tiyatro grubu tarafından binlerce kez oynanmış ama hiç eskimemiş, güncelliğini yitirmemiştir. Aynı zamanda şair olan Lorca bu oyunu şiirle harmanlayarak şiirsel bir dille yazmıştır. 


Özgür Sahne onaltı kişilik oyuncu kadrosuyla Kanlı Düğünün prömyerini TAKSAV'ın 22. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nde yapmıştır.  Yönetmenliğini Turgay ÖN'ün yaptığı oyun farklı bir rejiyle sahneye konmuştur. 


Yönetmen oyundaki bazı karakterleri değiştirmiş. Bu değişim de oyuna farklılık getirmiş bana göre güzel de olmuş yıllardır oynanan oyunu klasik sahneleme dışına çıkarmış. Oyun tekstin de ki 'oduncu' karakterleri 'cin' olmuş üç kişiden birisi çıkarılmış birisi erkek diğeri kadın iki kişi cin olmuş ve bu iki 'cin' sahnede neşe içinde kahkalarla hoplayıp, zıplayarak ve koşarak ölümün yaklaştığını izleyciye duyuruyorlar. Tragedyayı kırarlar,bu da seyircileri şaşırtıyor. Yönetmen Turgay Ön'ü kutluyorum. Yıllardır birçok ünlü tiyatro grupları tarafından oynanmış bir oyunu farklı sahnelemek önemlidir. 


Oyundaki bazı rolleri iki kişi dönüşümlü oynuyor. Ana roller olan 'Gelin', 'Güvey', 'Ana' ve 'Komşu Kadın' rolleri iki farklı oyuncu tarafından oynanıyor. Bu da oyunu iki defa izlenmesi gerekliliğini getiriyor çünkü aynı rolü iki farklı kişinin oynaması iki farklı oyunculuk demektir. Bence bu tarz oynamakta oyun için ayrı bir güzellik.


Oyundaki 'Ay' ve 'Ölüm' semboldür ve bunlar kendileriyle ve birbirleriyle konuşurlar. Onlar sahneye çıkana kadar tragedya izleriz 'Ay' ve 'Ölüm' sahneye çıktığında tragedya durur fantastik sahne başlar.


Gelinin töre ve aşkı arasında kalması ve düğünü devam ederken aşık olduğu adamla kaçması, törelerin kaçılamaz trajik sonlarını hazırlamıştır. Gelin kocası ve sevgilisinin  ölümlerini izler.


Biz de trajik sonu izleriz ama gelini suçlamayız çünkü gelin seviyordur ve yazgıdan kaçamaz.   

Özgür Sahne oyuncu kadrosu onaltı kişiden oluşuyor. Amatörler diye düşünüp burun kıvırmayın izleyin derim. Özveriyle ve büyük emekler harcayarak sahneye çıkarılmış bir oyun izlenmesi gerekli bir oyun.


Ankara da sezon boyunca değişik tarihler de Ankara Sanat Tiyatrosu'nda ve Yılmaz Güney Sahnesin de oynayacağı ve tiyatro festivallerine katılacağı duyuruluyor. 
İzleyeni ve alkışı çok olsun. 
            
Celalettin AKSOY
                                      

                                                                        

Anahtar Kelimeler: özgür sahne, kanlı düğün

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir