Festival

Kanadalı

Kanadalı "Hamlet" iksv festivalinde

2018.07.03 00:00
| |
0
|
5362


Sahneye getirdiği yeniliklerle dünya çapında saygınlığa sahip olan Kanadalı yönetmen Robert Lepage, 22-23 Kasım'da 'Hamlet' yorumuyla İstanbul Tiyatro Festivali'nde


Hamlet/Collage (Sergey_Petrov)
Sahneye getirdiği yeniliklerle dünya çapında saygınlığa sahip olan Kanadalı yönetmen Robert Lepage, 22-23 Kasım'da 'Hamlet' yorumuyla İstanbul Tiyatro Festivali'nde olacak.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından önümüzdeki kasım ayında 22’ncisi düzenlenecek İstanbul Tiyatro Festivali, sahneye getirdiği yeniliklerle dünya çapında saygınlığa sahip olan Kanadalı yönetmen Robert Lepage’ı ağırlayacak. Hem tiyatro hem de sinema alanındaki işleriyle tanınan Lepage, festivale yeniden kurguladığı ‘Hamlet’ ile konuk oluyor. Shakespeare’in dev tragedyası ‘Hamlet | Collage’ ismiyle ve Robert Lepage imzasıyla 22 ve 23 Kasım’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Tiyatro’da olacak. 


Sahnede kullandığı en ileri teknolojiyi yalın hikâye anlatıcılığı ile harmanlayan, büyülü dünyalar yaratmakta usta Kanadalı yönetmen Robert Lepage’ın Moskova’da, Theatre of Nations ile ilk işbirliği olan ‘Hamlet | Collage’, yönetmenin çok ses getiren yapımlarından biri. Lepage, oyununda daha önce Needles and Opium’da denediği Carl Fillion tasarımı, küp şeklindeki dekorun olanaklarını daha da ileriye taşıyor ve ‘video art’ yöntemlerinden de faydalanarak büyülü bir dünya yaratıyor. 
Oyundaki 11 Hamlet karakteri, Rusya’nın ünlü oyuncusu Yevgeny Mironov tarafından canlandırılıyor. Aynı zamanda Theatre of Nations’ın sanat direktörü olan Mironov, karakterlerin her birine adeta nefes veriyor ve onları Hamlet’in bilincinde yeniden yaratıyor. Rus sinemasının sevilen yüzlerinden olan Mironov, 1991 yapımı Todorovski filmi ‘Love’ ve Rus televizyonlarının ‘Budala’ uyarlamasındaki rolleriyle de tanınıyor.


Kanadalı Hamlet festivalde


Adalet duygusunun tüm bilinci etkilediği ve biçimlendirdiği bir karakter olarak Hamlet, ‘boşluğa’ konumlandırılmış bir küpün içinde ve Shakespeare’in oyunundaki diğer karakterlerin hayaletiyle birlikte Mironov tarafından ustalıkla yorumlanıyor. Mironov, özellikle Hamlet’in ölümle kurduğu diyalogun, ölümde kendi varoluşunu anlatım biçiminin, oyunun başından sonuna kadar “çürümenin” nüfuz ettiği bir bilincin yansımasını oldukça berrak bir biçimde ortaya koyuyor.
Kanadalı Hamlet festivalde


‘Hamlet | Collage’, ENKA’nın Gösteri Sponsorluğu ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin Yüksek Katkıda Bulunan Mekân Sponsorluğunda; İstanbul Tiyatro Festivali ve Moskova Golden Mask Festivali’nin işbirliği ile sahnelenecek. Festival Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenleniyor.


Robert Lepage 
Robert Lepage, 22. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenecek 'Hamlet | Collage' ile tiyatroseverlerin uzun bekleyişinin ardından ilk defa bir tiyatro eseri ile İstanbul seyircisinin karşısına çıkıyor. Tiyatronun yanı sıra sinema yönetmenliği de yapan Lepage, daha önce filmleri ile İstanbul Film Festivali’ne konuk olmuş ve festival izleyicisinin büyük beğenisini kazanmıştı. Lepage, topluluğu Ex Machina ile Quebec şehrinin 400. yıl kutlamaları için 2008 yılında, bugüne kadar dünyada gerçekleştirilmiş olan en büyük mimari projeksiyon The Image Mill’i gerçekleştirdi. Tiyatro ve sinema çalışmalarının yanı sıra Cirque du Soleil’in KA ve TOTEM gösterilerinin de tasarımına imza atıp, yönetmenliğini üstlenen Lepage, sahne üzerinde yarattığı görsel yanılsamalar ile çağdaş sahne sanatlarının en çok ses getiren isimlerinden biri oldu. Uluslararası tiyatroya katkılarından dolayı aldığı Stanislavski Ödülü ve daha önce diğer sahne devleri Ariane Mnouchkine ile Robert Wilson’a verilmiş Prix Europe yönetmenin aldığı ödüllerden sadece birkaçı. Lepage’ın aynı zamanda Légion d’honneur unvanı da buluyor.

Yevgeny Mironov
Rusya’nın Saratov kentinde dünyaya gelen Yevgeny Mironov, 1986 yılında Saratov Tiyatro Akademisi’nden mezun oldu. 1990 yılında Moskova Sanat Tiyatrosu Akademisi’ni bitirdi ve Oleg Tabakov’un Stüdyo Tiyatrosu’na katıldı. Bu toplulukla birlikte, The Passions of Bumbarash ve Bir Başka Van Gogh gibi çok sayıda yapımda rol aldı. Misafir oyuncu olarak davet edildiği Moskova Sanat Tiyatrosu’nda Martı oyununda Treplev rolünde sahneye çıktı. No. 13’te Goerge Pigden rolünde ve Ray Cooney’nin Out of Order oyununda yer aldı. Yevgeny Mironov, Peter Stein’ın Oresteia ve Hamlet’i, Declan Donnellan’ın Boris Godunov’u ve Eimuntas Nekrosius’un Vişne Bahçesi gibi önemli Avrupalı yönetmenlerin sahnelediği çok sayıda efsanevi oyunda da seyirciyle buluştu. Aralık 2009’dan bu yana Moskova’daki Theatre of Nations’da sanat yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda Alvis Hermanis’in yönettiği Shukshin’s Stories ve Figaro; Kirill Serebrennikov’un yönettiği The Events of One Day; Thomas Ostermeier’in yönettiği Miss Julie; Robert Wilson’ın yönettiği Pushkin’s Fairy Tales ve Timofey Kulyabin’in yönettiği Ivanov’un başrol oyuncusudur. Mironov ayrıca Rusya’nın önde gelen sinema yıldızlarından... Bugüne kadar iki kez Rusya Devlet Ödülü, üç kez Golden Mask Ödülü, dört kez Crystal Turandot Ulusal Ödülü (“En İyi Oyuncu”), Uluslararası Stanislavski Ödülü, Uluslararası Cenova Film Festivali Büyük Ödülü ve daha birçok ödülle onurlandırılmıştır. Artists Support Foundation’ın (Sanatçıları Destekleme Vakfı) kurucu ortaklarından olan Mironov, TERRITORI Uluslararası Tiyatro Festivali ve Third Rome Film Stüdyosu’nun sanat yönetmeni, ayrıca Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Kültür ve Sanat Konseyi’nin üyesidir.

Anahtar Kelimeler: hamlet, kanada

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir