MAKALELER

İzmir Tiyatro Festivali: Umudun Peşinde

2016.12.08 00:00
| | |
2303

Taksav’ ın düzenlediği 5. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali 2Aralık 2016 tarihinde muhteşem bir açılışla merhaba derken,

 

5. ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO FESTİVALİ UMUDUN PEŞİNDE!


Taksav’ ın düzenlediği 5. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali 2Aralık 2016 tarihinde muhteşem bir açılışla merhaba derken, İzmir şehrine getirdiği gruplarla inanılmaz bir teatral ivme yarattı. İstanbul’un soğuk atmosferinden İzmir’ in sımsıcak sanatsal dünyasına giriş yaptığım festivalde, şehrin tiyatro topluluklarıyla oluşturduğu bağ öylesine güçlü ki, tiyatronun kültürel dokusunu bir üst çıtaya taşıyan ivme, her anlamda harikulade işlerle kendisini kanıtlıyor.  Bu sene 30 küsür oyunla sahnelerde devam eden gösteriler içinde yabancı toplulukların katkısı  çok büyük. Almanya, Kıbrıs, Gürcistan, İran... gibi ülkelerin zengin kültürel yapıları şehrin içine dahil olunca festivalin büyüsü her yaştan her kesimi sardı. Sevinç Erbulak, Füsun Demirel ve Gülriz Sururi’ nin ‘kadın’ oyuncu olarak tiyatroya verdikleri emeklerinden dolayı aldıkları ödüller geceyi daha bir anlamlı kılarken, açılış gecesinde Gürol Tonbul’ un sanat yönetmenliğinde Tiyatro Büyü’ nün oynadığı ‘Bir Umut Aranıyor’ adlı oyun insanlara festivalin tema anlamında derinliklerini sonuna kadar hissettirdi. 

Her anlamda umuda ihtiyacımız var. Yaşamak, sağlıklı nefes almak, hayata tutunmak, sanata bağlanmak, sevgi dolu birbirimizin yüzüne bakmak... Hemen hepimizin arzuyla beklediği bu düşünceler İzmir’de düzenlenen festivalin her noktasında işlendiği için izleyicide teatral anlamda derin izler bırakmayı başarıyor. Tiyatro Büyü festivalin temasıyla birebir örtüşen oyunu ‘Bir Umut Aranıyor’ ile geceye damgasını vurup, toplumsal alanda umuda olan ihtiyacımızı suratımıza tokat atarcasına bizlere gösterdi. Kendi halinde oturmuş bir adamın kafasındaki düşüncelerle Türkiye fotoğrafı oluşturan ‘Bir Umut Aranıyor’ kuklalarla, müziğin muhteşem ritimsel tınısıyla hepimizin duygularına tercüman oldu. 

Oyunu yazan, yöneten ve oynayan Gürol Tonbul, Soner Akçay ve İsmail Başışık ile beraber sahnede neler yapmış bir bakalım. Öncelikle metnin psikolojik yapısı bu ülkede yaşayan her bireyin düşünceleriyle birebir örtüşüyor. Demokrasi anlamında günden güne içine düştüğümüz çaresizlik bizleri yavaş yavaş bir uçuruma doğru sürüklerken, insan bir cafeye oturup eline aldığı gazeteyle ruhsal olarak yıkımın eşeğine gelebiliyor. Gösteride anlatıcı unsuru oynayan Gürol Tonbul, bir yazarın kafasındakileri söyleyip, karşısında Soner Akçay’ a iyice yalnızlık çemberi içinde dolanan zavallı bireyi oynatmış. İsmail Başışık ise duyguların sözcüklerin diline göre piyanodan bize kattıklarıyla yerini alıyor. Umudunu kaybetmek üzere sığındığı cafede gazetede okuduğu haberlerle çaresizliğe düşerek topluma iyice yabancılaşan adam, iş ilanlarına geldiğinde ‘umut’ sözcüğünün gerçek değerini fark eder. Sevgiyi, aşkı, umudu ilanlarla arayan insanların çokluğunu fark eder. Bir yabancılaşma sonrası derin uykudan uyanan bireyin görüntüsü oyunun can alıcı noktası! Tiyatro Büyü ‘umut aranıyor’ şarkısının verdiği güçle kendisine yakışan bir projeye imza atmış. Gürol Tonbul’ un kuklalarla kurduğu düşsel bağ gerçeğin ta kendisi olup, içinden geçtiğimiz karanlık günleri aydınlatıyor. 

Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, ilk kez prömiyerini yapan ‘Bir Umut Aranıyor’ adlı oyunla seyircilerine derdini ilk günden net biçimde anlatmayı başardı. 2-12 Aralık 2016 tarihleri arasında onlarca oyun umudunu kaybetmemek isteyenlere çıkış kapıları sunup, farklı tiyatro deneyimleri sunuyor. Özellikle bu sene festivalde ilk kez prömiyer yapan oyunlardaki artışı dikkate aldığımızda, festivalin tiyatro toplulukları için önemini daha net kavrayabiliriz. Türkiye’de ve dünyada ses getirmiş ve ses getirecek projelerle devam eden festivali kaçırmayın. Taksav’a böylesi zor günlerde yaptıklarından dolayı ne kadar teşekkür etsek az kalır! 

Yaşam Kaya / yasam.kaya@gmail.com 

Etiketler: Bir Umut Aranıyor 5. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali TAKSAV 5. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali Gürol Tonbul  yaşam kaya 

Anahtar Kelimeler: izmir tiyatro festivali0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir