MAKALELER

İzdob Şekeronya

2019.10.19 00:00
| | |
2326

Bütün masalları severdim ama birinin yerine hiçbirini koyamazdım.

Bütün masalları severdim ama birinin yerine hiçbirini koyamazdım. O da pastadan evlerin olduğu Hansel ve Gratel masalı idi. Çikolatadan bir evde yaşarsam dilediğim zaman dilediğim kadar çikolata yiyebilirdim. 

İşte Şekoranya müzikalinin dekor tasarımı benim gibi düşünen çocuklar için en baştan görsel bir şölen sunuyor olmalı… Sanırım bütün çocukların böyle bir dileği var ki dekor açılır açılmaz salondan minik ellerin alkışları yükseldi. Özenli, seyir iştahı açıcı bir dekor olmuş.
 
Kostüm tasarımları da tıpkı dekor gibi muhteşemdi. Horoz, Köpek, Kurt, Zeytin, Fırıldak… Makyajlar ise kostümleri tamamlayıcı nitelikte olmuştu. 
Müzik-hareket ve söz örgüsü çocukların algı dünyalarına özgü bir doğallıkta başarılıydı.
 
Müzikal, çocuklara bilinen masallardaki durumlara ve karakterlere başka bir gözle de bakılabileceğini öğretiyor. Sabit ve değişmez değil hiçbir şey. Ayrıca hayvan sevgisini öğretiyor. Köpeği oynayan oyuncunun çocukların arasında dolaşarak hayvan sevgisini içten bir dille anlatması çok güzeldi. Her canlının bir dili olduğunu, dinlemeyi bilirsek hayvanlar da dahil tüm canlıları anlayabileceğimizi anlatıyordu oradaki şarkısında Köpek. 

Tombik’in Kırmızı Başlıklı Kız’ın kekini yemesi farklı bir masa atmosferinin başlatıcısı oluyor. Aynı zamanda Zeytin ve Tombik’in de Şekeronya’da yani masal ülkesinde, masalın içine girebildiklerinin de bir kanıtı olmuş.  Kırmızı Başlıklı Kız’ın o gün büyükannesine gitmekten vazgeçebilmesi masal kişilerinin yaşayan kişilere dönüşmesini sağlamış.  Masalda büyükanneyi mideye indiren Kurt’un oyunda sevecen bir karakter olarak çocukların karşısına çıkması, çocukların korkularını atmalarını sağlarken, yetişkinlere de önyargıların kırılabilirliğini göstermesi bakımından etkileyiciydi. 

Balerinlerin çiçek ve ABC ile yaptıkları gösterileri oldukça işlevseldi. 

Masal ülkesi Şekoranya’ya giriş biletinin kitaplar olması, böyle eğlenceli bir oyunla kitap sevgisinin aşılanması çok güzeldi. Ki aşının tuttuğunu da oyundan çıkan minik seyircilerden birinin konuşmasından anladım: “Baba bi kez daha izlemeye gelelim…”

Böyle güzel çocuk müzikallerinin artması dileği ile… Emeği geçen herkese teşekkürler…

İyi seyirler…

Anahtar Kelimeler: şekeronya, izdob0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir