Haber

İstasyon Nazım Hikmet'te

İstasyon Nazım Hikmet'te

2016.12.20 00:00
| |
0
|
2222

Sizce Nasıl?

Bu nedenle İSTASYON oyunu Dünya Prömyerini Ankara da Düşkapanı Kültür Merkezin de yapıldığını söylüyorlar.


     Yönetmenliğini Turgay Ön’ün yaptığı yine bir Nazım Hikmet RAN’ın Sovyetler Birliğin de yaşarken yazdığı İSTASYON isimli oyunuyla seyirci karşısına çıkan Özgür Sahne İSTASYON oyununun prömyerin i 12/06/2016 pazar günü Düşkapanı Sanat Merkezin de yaptı.

Özgür Sahne İSTASYON oyununu araştırmalar sonucun da daha önce oynanmadığını, Sovyetler Birliğin de yazılmasına rağmen Sovyetler Birliğin de oynandığına dair bir kayıta raslamadıklarını belirtiyorlar.

Bu nedenle İSTASYON oyunu Dünya Prömyerini Ankara da Düşkapanı Kültür Merkezin de yapıldığını söylüyorlar.

Nazım Hikmet’in diğer oyunların da olduğu gibi kendine özgü tiyatro yazımına ve uslubuna uygun olarak sahnelenen oyun yine Nazım Hikmet’in 2010 yılın da yine Özgür Sahne’nin oynadığı YOLCU isimli oyunu mekan ve oyun kişileri açısından ilk bakışta benzerlikler taşıyor bu nedenle de karıştırılabilir. Ancak dikkat edildiğin de epeyce farklı oldukları görülecektir. YOLCU oyunu dört kişilik oyuncu kadrosuyla tek mekanda geçen bir oyundur. İSTASYON oyunu ise onbeş kişilik oyuncu kadrosuyla birkaç değişik mekan da ve değişik zamanlar da geçen bir oyundur.

 

 

Dağ başın da unutulmuş trenin bile geçmediği, aylardır telgraf makinasının çalışmadığı hiç bir yerle haberleşilemeyen küçük bir istasyon.

Burada maaş almadan, karın tokluğuna çalışan ve gidecek yeri olmayan savaştan yaralı kurtulmuş, farklı yerlerden gelmiş insanların mecburen bir arada yaşadıklarını izliyoruz.
Bu kişilerin arasın da onların hizmetlerini gören (yapan) bir kişi var Türk esiri asker Osman Nazım Hikmet Osman karakterin de Türkiye özlemini, Türk insanının yardım severliğini ve cesaretini, sevdikleri için ölebileceğini Osman karakteriyle anlatmıştır.

Oyunun sonraki sahnelerin de Bolşeviklerin devrimiyle bir çok şeyin değiştiğini ve bu unutulmuş istasyon da yaşamak zorunda olan insanların yaşamlarının birbirlerine davranış ve konuşmalrının ve dünyaya bakışlarının da değiştiğini izliyoruz.

     Onbeş kişilik gönüllülerden oluşan kalabalık bir oyuncu kadrosu olan ve uzun süre devam eden provalardan sonra İSTASYON oyunu sahneye çıkmıştır.
Nazım Hikmet’in İSTASYON oyununu izlerken gönüllü ve çoğunluğunun ilk defa bu oyunla sahneye çıktığını düşünerek izlersek heycanın çok olduğu ve zaman zaman oyun da aksamalar olduğu bunlara rağmen izlenebilir bir oyun olduğunu görüyoruz.

Bir kaç oyun sonra daha da oturacak ve güzelleşecek bir oyun  

İSTASYON oyununun uzun soluklu olması ve uzun yıllar oynanması dilğiyle.
İyi seyirler
İSTASYON

      Geçen sezon dünya prömyerini Ankara da yapan Özgür Sahne’nin oynadığı Nazım Hikmet’in İSTASYON Oyunu bu sezon da 10/11/2016 tarihin de ilk gösterisiyle Ankara Sanat Tiyatrosun da seyirciyle buluştu.

İSTASYON Oyunu seyirciyi etkiliyor. Seyirci oyunu izlerken sadece eğlenceli vakit geçirmiyor, dağ başın da unutulmuş istasyon da yaşayan insanların dramını gidemedikleri ve beraber yaşamaya mecbur oldukları ve zaman zaman birbirleriyle kavga ettiklerini bazen de birlikte güldüklerini, eğlendiklerini görüyor hüzünleniyor.

Oyun bittiğin de izleyenlerin çıkarken sadece eğlenmek değil oyundaki dönüşüm ve değişimlerin izleyicideki etkisiyle düşündüklerini farkediyoruz.

Nazım Hikmet Türkiye de yaşadığı dönem de zamanın hükümet yetkilileri tarafından suçlanmış ve uzun yıllar cezaevinde kalmıştır. Yurtdışın da uzun yıllar ülkesinden koparılmış sürgün hayatı yaşamıştır. Türkiye’yi ve anadolu insanlarını çok sevmiş ve kendisine yapılan haksızlıklara rağmen sevgisi hiç azalmamış aksine sevgisi ve özlemi sürekli artmıştır. Bu sevgi ve özlemini şiirlerin de, yazıların da ve yazdığı oyunların da açıkca görüyoruz.  

Sonraki bir oyunun da Aralık ayın da Nazım Hikmet Kültür Merkezin de oynanacağını öğrendik.
Çok seyirciye ulaşması dileklerimle.

Celalettin AKSOY 

Anahtar Kelimeler: istasyon, nazım hikmet ran, nazım hikmet

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir