Haber

İstanbul Devlet Tiyatrosunda - 20 - 25 Aralık

İstanbul Devlet Tiyatrosunda - 20 - 25 Aralık

2016.12.20 00:00
| |
0
|
2407


İstanbul Devlet Tiyatrosu 20-25 Aralık haftasında 6 yetişkin oyunuyla seyirci karşısına çıkıyor.


İSTANBUL DEVLET TİYATROSU’NDA BU HAFTA ( 20 Aralık - 25 Aralık 2016 )

 

20-25 Aralık 2016 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar şöyle; Ellerimin Arasındaki Hayat, Profesyonel, Erkek Parkı, Jennifer’ın Düğünü/Osman Gazi, #Cehennem, ve Huzur.


Ellerimin Arasındaki Hayat Cevahir Salon 1'de
 Şiddetin ve ölümün dünyaya egemen olduğu bir dönemde, yaşatmaya dair bir oyun olan Ellerimin Arasındaki Hayat Devlet Tiyatrolarında seyirci ile buluşuyor. Yaşamın içerisinde, insanların bilerek ya da bilmeyerek parçası haline geldiği, öldürme üzerine kurulu sistemi, trajik bir olay üzerinden gözler önüne seren oyunda seyirci vicdani bir sorgulamaya yöneliyor. Dünyaca ünlü İngiliz aktör ve yazar Peter Ustinov’uneserini  yönetmen Cevdet Arıcılar Ahmet Güngör Ençer çevirisiyle sahneye taşıyor.

Sertel Çetiner’in dekor tasarımını yaptığı “Ellerimin Arasındaki Hayat” adlı oyunda kullanılan aynalar seyircinin kendisiyle yüzleşmesini sağlıyor. Kurgulanan dünyaya seyirciyi dâhil eden Enver Başar’ın ışık tasarımı ise özellikle dekorda kullanılan morg metaforunu destekliyor. Medina Yavuz Almaç’ın kostüm tasarımını yaptığı oyunda, ışığından dekoruna, müziğinden tekstine bütün unsurlar organik bir bütünlük içerisinde seyirciye sunuluyor.

Oyunda; NışanŞirinyan, Cevdet Arıcılar, Sonay Eren, Ahenk Demir, Seda Yıldız, Kaya Akarsu, Tunç Günbay, Emine Şule Gezgöç, Şamil Kafkas, Hüseyin Sevimli, Zuhal Acar, Burçak Arslan, Seda Oğuz, Merve Durgun, Simge Konrat, Barış Arıcılar, Tayfun Cingiler, Mertcan Ertürk rol alıyor. Dans düzenini Yeşim Alıç’ın yaptığı oyunun besteleri ise Burcu Durukan’a ait.  Ellerimin Arasındaki Hayat 23-25 Aralık tarihleri arasında  Cevahir Salon 1'de izlenebilecek.

 


Profesyonel Cevahir Salon 2'de
Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal-politik yaşamı, bir entelektüelin yaşamöyküsü içinde, karakomedi türünde ve ironik bir üslupla anlan oyunu DuşanKovaçeviç yazdı, Bilge Emin, Başar Sabuncu çevirdi ve Işıl Kasapoğlu da yönetti.  40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin süprizlerle dolu soluk soluğa izlenecek hikayesinde Dekor Tasarımında  NurettinÖzkönü, Giysi Tasarımında Gülümser Erigür, Işık Tasarımı Önder Arık imzası var. Oyunda,  Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli, Cenap Oğuz rol alıyor. Bu zevkli oyun,  20-25 Aralık 2016 tarihleri arasında Cevahir Salon 2'de seyirciyle buluşuyor.

 


Erkek Parkı Küçük Sahne'de
Erkek Parkı izleyicileriyle buluşmaya devam ediyor. Sevilen oyun Küçük Sahne'de 20-25 Aralık tarihlerinde gösterimlerine devam ediyor.  KristofMagnusson'un kaleme aldığı, Sibel Arslan Yeşilay'ın çevirisini yaptığı oyunu Saydam Yeniay yönetirken, dekor tasarımı Behlüldane Tor, kostüm tasarımı Mihriban Oran, ışık tasarımı Önder Arık üstlendi. Oyunda Senem Cevher yönetmen yardımcısı, Günay Ertekin ise dramaturg olarak görev aldı. İlkay Akdağlı, Süleyman Atanısev, Burak Karaman ve Ali Çelik’in rol adlığı eğlenceli oyunun kısaca konusu şöyle:


"Üç arkadaş, bir alışveriş merkezinin kazan dairesinde her cumartesi buluşarak kafa dağıtmaya çalışır. Çok geçmeden aralarına bir acil güvenlik elemanı da katılınca bulundukları yer, tam bir erkek mahzenine dönüşür. Dört evli erkeğin eşlerini, eşlerinin alışveriş tutkularını ve onlardan nasıl sıkıldıklarını dillendirdikleri bu korunaklı mekanda bir süre sonra erkek dünyasının da ne menem bir şey olduğunu gözler önüne sermeyi başarırlar. Pizza, bira ve futbol tutkularının keyfini sürerlerken, erkeksi hırsları yüzünden işler karışır."

 


Huzur Stüdyo Sahne’de
Tiyatro sanatçısı Kenan Işık'ın, yazar Ahmet Hamdi Tanpınar'ın aynı adlı romanından uyarladığı Huzur, gösterimlerine devam ediyor.  Üsküdar Tekel Stüdyo Sahnesi'nde 4 Ekim 2016'da prömiyeryapan oyunun Yönetmeni M.Nurullah Tuncer. Oyunda, Nimet İyigün Nalbant, Selen Nur Sarıyar, Ozan Özcan, Burak Çağlar, Göze Şenol, Yusuf Can Sancaklı, Kıvanç Kürkçü, Necmettin Amaç, Gökhan Türkal, Burcu Bahar Aydın, Rana Büyükyılmaz, Tolga Kortunay, Damla Ece Dereli, Kubilay Karslıoğlu, Hakan Elmasoğlu ve Orkun Gülşen rol alıyor. Ozan Demir ve Hasan Kiriş'in sokak çalgıcılarını canlandırdığı oyunun Dekor Tasarımını Behlüldane Tor, Kostüm Tasarımını Şirin Dağtekin, Müziğini Orhan Enes Kuzu, Koreografi İlyas Odman, Işık Tasarımını Önder Arık  üstleniyor, oyunun Sahne Amiri ise Emre Emin Aravi. 


Uluslararası 5. Geleneksel Tetova Tiyatrosu Festivali'nde M. Nurullah Tuncer'in en iyi yönetmen ödülünü kazandığı ve  Damla Ece Dereli'nin de en iyi kadın oyuncu ödülünü kucakladığı bu çarpıcı oyunda, İkinci Dünya Savaşının çıkmasına saatler kala hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkan ve  ilaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında, geçirdiği son bir senenin olaylarının canlandığı Mümtaz'ın huzuru arayışı konu ediliyor.  Huzur, 21, 23,24ve 25 Aralık'ta Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde izlenebilir.

 


Jennifer'ın Düğünü/Osman Gazi Küçükçekmece Sahnesi'nde
Jennifer'ın Düğünü/Osman Gazi  tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. İskender Pala'nın yazdığı, Hidayet Erdinç'in yönettiği oyun, Küçükçekmece Sahnesi'nde izlenebilecek.  Müziklerini Can Atilla, dekor tasarımını Şirin Dağtekin Yenen, kostüm tasarımını Nalan Alaylı, ışık tasarımını Yakup Çartık, koreografisini ise Yeşim Alıç üstleniyor. Oyunda, Nihal Tercan, Erdoğan Aydemir, Göker Ersivri, Bahar Yanılmaz, Can Sözeri, Fatih Altınağaç, Eray Cezayirlioğlu, Metehan Kuru, Emre Akarsu, Can Baykan, Begüm Şen, Özge Sivrikaya, Murat Turhan, Ozan Uz, Zekayi Metin, Hakan Güngör , Emre Avşar, Mehmet Konu, Özden Dindar, Mehtap Gündoğdu, Merve Akaydın, İpek Şen, Burçin Yıldırım, Fatih Kahraman, Rezzak Aklar, Murat Ceylan, Arif Mustafa Güney, Bulut Mesci rol alıyor.


Kayı Boyu'nun beyi Osman'ın hem kayın pederi, hem piri olan Şeyh Edebalı, yakın zamanda kurulacak ve devamında neredeyse yedi yüz yıl cihana hükmeden bir imparatorluğa dönüşecek olan Osmanlı Devleti'ne Osman Bey eliyle nefes ve can vermiştir. Böylece imparatorluğun maddi ve manevi temelleri sağlam bir şekilde atılmış, dışarıdan gelecek tüm tehlikeler bu iman, inanç ve zeka ile bertaraf edilebilmiştir. Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Bilecik Tekfuru Digenis, Yarhisar Tekfuru Dukas’ın kızı Jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen Osman Bey, pusu kurulup öldürülecektir. Düğün gecesi için Bizans’ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. İnegöl Tekfuru Nikola ve General Muzalo’nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır. Oyun, 23-25 Aralık tarihleri arasında Küçükçekmece Sahnesi'nde sahnelenecek.

 


#Cehennem Üsküdar Tekel Sahnesi'nde
Jennifer Haley yazdığı, Gülay Gür'ün çevirdiği  #Cehennem, Üsküdar Tekel Sahnesi'nde.    Düşüncelerimizi kodlayan, yaşamı gerçeklikten koparan ve şiddet dürtüsünü tetikleyen sanal dünyanın gelecekte duygularımızı da ele geçirme boyutlarını konu alan oyunu, Metin Belgin yönetirken, Dekor Tasarımını  Hakan Dündar, Giysi Tasarımını Ceren Karahan, Işık Tasarımını ise Yakup Çartık gerçekleştirdi. Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken oyunda karakterlere Metin Belgin, Simay Tuna, Ahmet Somers, Bahadır Buyruk, Aslı Sarınç can veriyor. Bu çarpıcı oyun, 20,22 ve 24 Aralık'ta Üsküdar Tekel Sahnesi'nde izlenebilir.

Anahtar Kelimeler: istanbul devlet tiyatrosu, istdt

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir