Haber

İstanbul Devlet Tiyatrosuda Bu Hafta (15-20 Ekim.2019)

İstanbul Devlet Tiyatrosuda Bu Hafta (15-20 Ekim.2019)

2019.10.14 00:00
| |
0
|
1865


1990-2014 yılları arasında ülkesinde yaşanan olumsuzluklardan kaçıp diğer Avrupa ülkelerinde yaşamını sürdürmeye çalışan genç bir insanın

İstanbul Devlet Tiyatrosunda bu hafta Kosovalı Peer Gynt, Bayrak, Kaçış 3: Kıyamete Çağrı, Bir Nefes Dede Korkut, Düdüklüde Kıymalı Bamya ve yoğun ilgi üzerine bir kez daha turneye gelen Ankara Devlet Tiyatrosu oyunu Reis Bey temsil edilecek. Haftanın çocuk oyunu ise Turta Girmemiş Orman.  

Oyunlarına dair detaylı bilgiler şöyle:

Kosovalı Peer Gynt, Cevahir Salon 1’de


1990-2014 yılları arasında ülkesinde yaşanan olumsuzluklardan kaçıp diğer Avrupa ülkelerinde yaşamını sürdürmeye çalışan genç bir insanın dramatik serüvenini gerçekçi-şiirsel bir dille anlatan oyunda Erşan Utku Ölmez, Hakan Şahin, Fatma Öney, Yener Sezgin, Volkan Işılay, Duhan Şahin, Yusuf Can Sancaklı, Nurhayat Boz, Ozan Dağara, Nazime Birben Akbulut,  Duygu Aydoğmuş ve Zekayi Metin rol alıyor.

Yazan: Yeton Neziray
Çeviren: Senem Cevher
Yöneten: Saydam Yeniay
Dekor Tasarımı: Behlüldane Tor
Kostüm Tasarımı: Mihriban Oran
Işık Tasarımı: İ. Önder Arık
Müzik: Türkü Deyiş Çınar
Koreografi: Alpaslan Karaduman
Dramaturg: Yeşim Gökçe

Oyun 15-27 Ekim tarihleri arasında Cevahir Salon 1’de izlenebilir.  

Bayrak, Mecidiyeköy Büyük Sahne’de

Bayrak oyunu cinayetle son bulan bir ihanetin bir aileyi nasıl çöküşe sürüklediğini anlatırken ilişkiler üzerinden aile kavramı, iletişimsizlik ve şiddet olgularını sürprizli bir kurgu ve içerikle sorguluyor. Ali İpin, Gönen Aykaç, Can Şıkyıldız, Zeynep Kızıltan, Murat Sarı, Can Albayrak ve Emir Üstündağ’ın rol aldığı oyun 19 Ekim Cumartesi gününe kadar Mecidiyeköy Büyük Sahne’de izlenebilir.

Yazar: Berkun Oya

Yöneten: Kubilay Karslıoğlu
Dekor Tasarımı: Behlüldane Tor
Kostüm Tasarımı: Selin Ölçen
Işık Tasarımı: Akın Yılmaz
Müzik: Murat Gedikli
Koreografi: Çağdaş Agun
Dramaturg: Günay Ertekin

Kaçış 3: Kıyamete Çağrı, Üsküdar Tekel Sahnesinde


Ergenlik çağındaki bir çocuğa aşırı ilgi göstermekle, kişisel özgürlük tanımanın ortası nasıl bulunur? Çocuklarınızın hayatına ne kadar müdahale edebilirsiniz? Sanal dünyada bambaşka karakterlere bürünerek yaptıkları şeylerden sonra onları ne kadar tanıyabilirsiniz? Kontrolü kaybettikten sonra işin sonu nereye varabilir? Haley’nin, İnternet üzerindeki video oyunlarına bağımlı gençlerin ilgisiz anne babaları için uyarı niteliğinde mesajlar barındıran oyunu, sanal gerçeklik ile gerçek hayat arasında zamanla incelen çizgiyi alacakaranlık gerilimiyle sunuyor bizlere. Oyundaki karakterlere Ahmet Mark Somers, Rüyam Perihan Dirin, Aslı Büşra Sarınç ve Enis Daniş hayat veriyor.

Yazan: Jennifer Haley
Çeviren: Eda Söylerkaya
Rejisör: Metin Belgin
Dekor Tasarımı: Hakan Dündar
Kostüm Tasarımı: Gülhan Kırçova
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Görsel Efekt Tasarımı: Erkan Cerit

Kaçış 3: Kıyamete Çağrı oyunu 19 Ekim Cumartesi gününe kadar Üsküdar Tekel Sahnesinde izlenebilir.

Bir Nefes Dede Korkut, Üsküdar Stüdyo Sahne’de


Geçmişten bugüne birlikte yaşamın bilincini aktaran Dede Korkut hikayeleri Gökçe Kurt Elitez’in yorumunda  seyirciye  müzik, dans ve hikaye anlatıcılığı unsurlarıyla görsel ve işitsel bir şölen yaşatıyor. Gökçe Kurt Elitez, Ziya Serkan Doğan, Fuat Yıldız, Bahri Çakır’ın rol aldığı anlatı 15-20 Ekim tarihleri arasında Üsküdar Stüdyo Sahne’de izlenebilir.

Yazan: Anonim
Yöneten: Gökçe Kurt Elitez
Dekor & Kostüm Tasarımı: Dilek Kaplan
Işık Tasarımı: Önder Ay
Müzik: Fuat Yıldız, Bahri Çakır
Koreograf: Alpaslan Karaduman
Dramaturgi: Canan Kırımsoy

Düdüklüde Kıymalı Bamya, Küçükçekmece CKSM’de


Düdüklüde Kıymalı Bamya, yaygınlaşan dedikodu ve eğitimsiz toplum kültürünü eleştirirken, bunlara karşı olanların ötekileştirilmesini sorguluyor. Sabah kahveleri, fal tutkuları ve içi boş anlamsız sohbetleriyle küçük burjuva kadınlarının duyarsızlıklarına komik bir bakış sergiliyor. Oyundaki karakterlere Sevinç Niş, Ayla Baki Yücesoy, Emin Maltepe, Ece Koroğlu, İpek Gülbir, Demet Ergün, Türkü Deyiş Çınar ve Rami Çakır hayat veriyor.

Oyun 17-20 Ekim tarihleri arasında Küçükçekmece CKSM’de izlenebilir.

Yazan: Memet Baydur
Yöneten: Serap Eyüboğlu
Dekor Tasarımı: Sertel Çetiner
Kostüm Tasarımı: Serpil Tezcan
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Müzik : Türkü Deyiş Çınar
Dramaturgi: Şafak Eruyar

Reis Bey, Zeytinburnu Sahnesinde

Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı Reis Bey yoğun ilgi ve istek üzerine bu sezon da İstanbul’da turne temsilleri gerçekleştiriyor. Görevinden hiç taviz vermeyen, yasalara son derece bağlı, kanun makinesi, taş kalpli bir ağır ceza reisinin vicdan muhasebesinin anlatıldığı oyunda karakterlere Osman Nuri Ercan, Çetin Azer Aras, Zafer Güllü, Selma Bayraktargil, Şemsettin Zırhlı, Sedat Keçeci, Sevgi Tanrıverdi, Meliha Savaş, Savaş Tamer, Uğur Bakır, Cihan Korkmaz,  Mehmet Tahir Sertakan, Erdi Erciyas, Kadir Anıl Adıgüzel, Özlem Millici, Cem Haydar Bardakçı, Damla Paksoy, Eda Ateş, Güven Türkmen, Kenan Yılmazer, Mithat Abacı, Burgaç Döğüşçü, Eser Anıl Eroğul, Yunus Beydoğan, Doruk Öztürk, Serdar Erpence, Yunus Beydoğan, Melek Yağmur Güler, Yudum Eryat hayat veriyor.

Reis Bey 18-19-20 Ekim tarihlerinde Zeytinburnu Sahnesinde izlenebilir.

 

Turta Girmemiş Orman, Mecidiyeköy Büyük Sahne’de (Çocuk Oyunu)


Turta Girmemiş Orman’ın yamacındaki dağın lezzetli çileklerini yemesi yasaklanan ejderha ve arkadaşı Devcan’ın maceralarını anlatan oyun İstanbul Devlet Tiyatrosunun yeni sahnesi Mecidiyeköy Büyük Sahne’de 4 yaş üzeri izleyicilerini bekliyor olacak. 

Yazanlar: Dila Er & Gözde Kısa 
Yöneten: Elif Erdal
Dekor Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen
Kostüm Tasarımı: Medina Yavuz Almaç
Işık Tasarımı: Akın Yılmaz
Müzik: Deniz Gürzumar
Koreografi: İzmir Tenim
Dramaturg: Günay Ertekin
Turta Girmemiş Orman 20 Ekim Pazar günü saat 13.00’de temsil edilecek.

Anahtar Kelimeler: istanbul devlet tiyatrosu, kosovalı peer gynt

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir