Festival

İstanbul Devlet Tiyatrosu Makedonya'dan 2 ödül ile dönüyor

İstanbul Devlet Tiyatrosu Makedonya'dan 2 ödül ile dönüyor

2016.10.25 00:00
| |
0
|
2077


Makedonyanın Tetova şehrinde düzenlenmiş olan Uluslararası beşinci Geleneksel Tetova Tiyatrosu Festivali...


 Makedonyanın Tetova şehrinde düzenlenmiş olan Uluslararası beşinci Geleneksel Tetova Tiyatrosu Festivali 14 -19 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenledi. Bu kültürel etkinlikte ulusal dramaya ve drama yazarlarına öncelik verilmesi karar verilmişti...


Makedonyanın Tetova şehrinde düzenlenmiş olan Uluslararası beşinci Geleneksel Tetova Tiyatrosu Festivali 14 -19 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenledi.

Bu kültürel etkinlikte ulusal dramaya ve drama yazarlarına öncelik verilmesi karar verilmişti.

Festival seçici (seleksyon) Kurulu sayın Bayruş Myaku seçimi ile festivalde yer almış olan katılımcı ülkeler Makedonya, Türkiye, Arnavutluk, Kosova ve Isviçreydi.
14 Ekim - Festival açılışını Kosova Devlet Tiyatrosu, Mehmet Kraya yazarlığında ve Fadil Hüsay yönetmenliğinde olan ,,Grafitet,, oyunuyla gerçekleştirdi.
15 Ekim - Festivalin ikinci akşamında Forever produksiyonuyla iş birliğinde olan Isviçrenin Schlachtahus Bern Tiyatrosu, Yeton Neziray yazarlığında ve Johannes Mager yönetmenliğinde olan  ,, Kosovo for Dummies,, oyunuyla yer aldı.

16 Ekim – Festivalin üçüncü akşamında Üskübün Arnavut Tiyatrosu , Murat Can Kıbıroğlu yazarlığında ve Ali Volkan Çetinkaya yönetmenliğinde olan ,, Sarı Köpek,, oyunuyla yer aldı.

17 Ekim – Festivalin dordüncü akşamında Makedonya Prilep şehrinin Voydan Çernodrinski Tiyatrosu, Kole Angelovski yazarlığında ve yönetmenliğinde olan ,, Prömierimiz cumartesi günü,, oyunuyla yer aldı.

18 Ekim – Festivalin beşinci akşamında Arnavutluk Tiran şehrinin ,, Deneysel Kuytim Spahivogli Tiyatrosu,, Stefan Çapaliku yazarlığında ve Altin Başa yönetmenliğinde olan ,, Made in Albania,, oyunuyla yer aldı.

19 Ekim – Festivalin altıncı akşamında Türkiyenin Istanbul Devlet Tıyatrosu , Ahmet Hamdi Tanpınar yazarlığında, Kenan Işık adaptasyonu ve Nurullah Tuncer yönetmenliğinde olan ,,Huzur,, oyunuyla yer aldı.

Sergilenmiş olan oyunlar profesyonel bır jüri tarafından izlenip En iyi oyun, En iyi gösteri, En iyi yönetmen, En iyi erkek oyuncu ve En iyi kadın oyuncu olarak değerlendirildi.

 


Ödül almış olan katılımcı ülkeler 

-    En iyi gösteri ödülünü Arnavutluk – Tiran "Made in Albania" oyunuyla aldı

-    En iyi yönetmen ödülü Sayın M. Nurullah Tuncer, Istanbul Devlet Tiyatrosu "Huzur" oyunu.

-    En iyi yazar ödülü Sayın Stefan Çapaliku, Tiran "Made in Albania".

-    En iyi erkek oyuncu ödülü  Sayın Çun Layçi , Kosova, Grafitet,

-    En iyi kadin oyuncu Sayın Damla Ece Dereli, Istanbul Devlet Tıtyarosu, Huzur,, oyunu.


Biz Tetova Tiyatrosu olarak sizleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyduk.

Anahtar Kelimeler: istdt, istanbul devlet tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir