Haber

İstanbul Devlet Tiyatroları'nda (08–13 Kasım)

İstanbul Devlet Tiyatroları'nda (08–13 Kasım)

2016.11.06 00:00
| |
0
|
3033


Kayı Boyu'nun beyi Osman'ın hem kayın pederi, hem piri olan Şeyh Edebalı, yakın zamanda kurulacak...

O Y U N L A R I M I Z

JENNİFER'İN DÜĞÜNÜ / OSMAN GAZİ
(8-9-10-11-12-13 Kasım Cevahir 1)

Kayı Boyu'nun beyi Osman'ın hem kayın pederi, hem piri olan Şeyh Edebalı, yakın zamanda kurulacak ve devamında neredeyse yedi yüz yıl cihana hükmeden bir imparatorluğa dönüşecek olan Osmanlı Devleti'ne Osman Bey eliyle nefes ve can vermiştir. Böylece imparatorluğun maddi ve manevi temelleri sağlam bir şekilde atılmış, dışarıdan gelecek tüm tehlikeler bu iman, inanç ve zeka ile bertaraf edilebilmiştir. 

Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Bilecik Tekfuru Digenis, Yarhisar Tekfuru Dukas’ın kızı Jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen Osman Bey, pusu kurulup öldürülecektir. Düğün gecesi için Bizans’ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. İnegöl Tekfuru Nikola ve General Muzalo’nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır. 

Düğüne davet için elçi olarak gönderilen Mihail dayanamaz ve eski dostu Osman’a kurulan tuzağı anlatır. 

Osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar. Kadın kılığına sokarak düğüne getirdiği askerleri sayesinde pusuyu bertaraf eder. Aynı anda hem Bilecik Kalesinde, hem düğün alanında başlayan savaş Osman Bey'in zaferiyle sonuçlanır. 

Yazan: İskender PALA Yönetmen: Hidayet ERDİNÇ

Oyuncular: Fatih KAHRAMAN,Göker ERSİVRİ,Rezzak AKLAR,Serhan AKÜLKER,Nilay GÖK,                                     

Bahar YANILMAZ,Erdoğan AYDEMİR,Nihal TERCAN,Ömer İVEDİ,Ozan UZ,Emre AVŞAR,Murat TURHAN,Zekayi METİN, Mehmet KONU,Murat CEYLAN,Cenk DİNÇSOY,Metehan KURU,Eray CEZAYİRLİOĞLU,Can BAYKAN,Can SÖZERİ,Emre AKARSU,Mehtap GÜNDOĞDU,Özge SİVRİKAYA,

Pınar GÜLKAPAN,Özden DİNDAR,Merve AKAYDIN,İpek ŞEN,Burçin YILDIRIM,Burak Sefa ÇALIŞ,Gökhan YILMAZ,Arif Mustafa GÜNEY,Bulut MESCİ,Zeynep ENDER,Sinem KOŞAR


İKİNCİ BÖLÜM
(8-9-10-11-12-13 Kasım Cevahir 2)

Karısını kaybetmenin acısını üzerinden atmaya çalışan bir erkek ve yeni boşanmış bir kadın. Hayatlarının ikinci bölümünde hak ettikleri aşkı bulabilecekler mi? Peki ya yıllardır evli, ama evliliğinden tatmin olmayan diğerleri...?

Yazan: Neil Simon Çeviren: Cemil Büyükutku Yöneten: Hidayet Erdinç

Oyuncular: Ayşen İnci, Şahin Çelik, M.Lebip Gökhan, Veda Yurtsever İpek

İKİNCİ DERECEDEN İŞSİZLİK YANIĞI 
(8-9-10-11-12-13 Kasım Küçük Sahne)

Bir Cumhurbaşkanı, Başbakan’ın kafasına anayasa fırlatırsa, tesadüf bu ya, siz de o gün askerden dönmüş bir üniversite mezunu olarak iş aramaya başlasanız nasıl bir sürecin içinde bulurdunuz kendinizi? Güzide memleketimizin insan kaynakları uzmanlarının “modern metotlarla” hazırladığı başvuru-eleme-cevap bekleme badirelerini aşmaya çalışmak bir yandan, eşe dosta, aileye karşı işsiz konumunda olmak öte yandan, kendi başvuru kriterlerinizi tabana vurdurmak ters kroşeden gelirken nasıl olur da sağlıklı, ilkeli, tuttuğunu koparan birvatan evladı olarak kalırsınız? Ya da kalabilir misiniz? Durum bu kadar tuhafken doğal olarak yaşananlar da absürd olacaktır. Hem keyifli, hem de canınızı yakacak bir kara komedi.

Yazan: Ali Cüneyd Kılcıoğlu Yöneten: Elif Erdal

Oyuncu: Berkay Tulumbacı

TERSİNE DÜNYA
(11-12-13 Kasım Küçükçekmece Kültür Merkezi)

Tüm mahalleliye yaka silktiren Bitirim leyla yine bir gece yarısı naralar atarak mahalleye girer. Neye uğradığını bilemeyen mahalle halkı öfkeyle uyanır ve ortalık karışır. Olaya mahalle bekçileri el koyar. Bu kez yakayı kurtaramayan Bitirim Leyla, mahalle bekçisine hakaretten içeri atılır. Bitirim Leyla içerideyken, namuslu bir ev erkeği olan kocasını ve delikanlı oğlunun namussuz kadınların eline düşmesini dert eder. Cezaevinden çıkıp merakla mahalleye dönen Bitirim'in başına bakalım neler gelecek... Orhan Kemal'in aynı adlı romanından sahneye uyarlanan Oyunda kadın-erkek kimlikleri tersine çevrilerek sistemin çarpıklıkları ortaya konuyor.

Yazan: Orhan Kemal Uyarlayan: Mustafa Gültekin Yöneten: Elif Erdal

Oyuncular: Özlem GÜVELİ TÜRKER,Ozan UÇAR,Hülya ÇELİK KALEBAYIR,Fikret URUCU,Zeliha GÜNEY,

Serap EYÜBOĞLU,Fatma ÖNEY,Gılman KAHYAOĞLU,Seval GÖKÇE, Ayla Baki YÜCESOY,Nurhayat BOZ,

Melek GÖKÇER, Jale ÇİÇEK, Suna SELEN,Yıltan KAHRAMAN,Gökçe AKTAŞ, Deniz GÜRZUMAR,

Lalizer KEMALOĞLU, Tilbe TAŞLI, Eda ŞAHİN, Merve Çağla KURU, Hakan DÜLGER,Vehbi AKINTÜRK,

Erdem SAZAK, Meriç AKAY,Ezgi BAYKAL, Füruzan ÇOKOL, Hazal ALTINTAŞ,Alparslan AYDIN,Handan

ÖLÇENER, Dinçer SİMSAR


HAMLET
(9-11-12 Kasım Üsküdar Tekel Sahnesi)

Oyun içinde ustaca oyun yöneten, sergileyen, yaşayan; soytarıyla soytarı, saraylıyla saraylı, en akıllı kadar akıllı, kusursuz bir deli olabilecek kadar oyunculukla yoğrulmuş, öte yandan da bir oyuncunun nasıl olup da kılık, kimlik ve varlık değiştirdiğini kendi kendine soran kişi, Hamlet...

Hamlet’in üslubu gibi, kişiliği de sürekli değişim halindedir ve bu kez de sahnedeki tek başınalığıyla olayların hem içinde hem dışında, olayları hem yaşayan, hem anlatan kişi olarak çıkar karşımıza.

William Shakespeare’in en çok oynanan oyunlarının başında gelen Hamlet, aynı zamanda en çok konuşulan, en çok yazılan, en çok yorumlanan klasik bir eser ve her çağda irdelenen zorlu bir karakter olma özelliğini de sürdürmektedir.

Yazar: William Shakespeare Çevirmen: Sabahattin Eyüboğlu Yönetmen: Işıl Kasapoğlu

Oyuncu: Bülent Emin Yarar

HUZUR
(8-10-12-13 Kasım Üsküdar Stüdyo Sahnesi)

İkinci dünya savaşının çıkmasına saatler kala Mümtaz, hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkar. İlaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında geçirdiği son bir senenin olayları, bu olaylara etki eden tüm kişiler, hayatını şekillendiren her şey zihninde yeniden, aynı şiddetle canlanır. Sevdiği kadın Nuran, intiharıyla Nuran’la ilişkilerinin bitmesini fitilini ateşleyen Suat, ailesini kaybettikten sonra kendisini himayesine alan, amcaoğlu İhsan ve eşi Macide, eski musiki, edebiyat, İstanbul… Mümtaz düşle gerçek arasında gidip gelirken aşkı, hayatı ve ölümü yeniden sorgulamaya başlar. Yanı başındaki savaş tehdidi altında, çağının aydını olarak Mümtaz, bir yandan bireysel sıkıntılarıyla toplumsal sorumluluklarının arasında sıkışmıştır huzur, Mümtaz’ın huzuru arama hikayesidir.

YAZAN: A. Hamdi TANPINAR OYUNLAŞTIRAN: Y. Kenan IŞIK YÖNETEN: M. Nurullah TUNCER

Oyuncular: Nimet İyigün NALBANT,Selen Nur SARIYAR,Ozan Hikmet ÖZCAN,Burak ÇAĞLAR,

Melis TUZCUOĞLU, Yusuf Can SANCAKLI, Kıvanç KÜRKCÜ, Enver Necmettin AMAÇ, Gökhan TÜRKAL

Burcu Bahar AYDIN, Rana BÜYÜKYILMAZ, Tolga KORTUNAY, Damla Ece DERELİ, Kubilay KARSLIOĞLU

Hakan ELMASOĞLU, Orkun GÜLŞEN, R. Ozan DEMİR, Hasan KİRİŞ, Can Feza GÜNDÜZ

Anahtar Kelimeler: istdt, istanbul devlet tiyatrosu, jennefirin düğünü, huzur, hamlet, ikinci bölüm

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir