MAKALELER

İkinci Bölüm - İstanbul Devlet Tiyatrosu

2016.04.07 00:00
| | |
3424

1927 doğumlu ABD’li usta oyun yazarı Neil Simon’ ın 1977 yılında kaleme aldığı, orijinal adı "Chapter Two - Yeni Baştan” adlı oyunu İstanbul Devlet Tiyatro...

 

Tadında Bir Birliktelik Tadında Bir Aşk : İkinci Bölüm
 

 1927 doğumlu ABD’li usta oyun yazarı Neil Simon’ ın 1977 yılında kaleme aldığı, orijinal adı "Chapter Two - Yeni Baştan” adlı oyunu İstanbul Devlet Tiyatroları ‘İkinci Bölüm’ adıyla sahnelere uyarladı. Hidayet Erdinç rejisi ile İstanbul Devlet Tiyatroları’ nın bu seneki ‘en iyi’ oyunlarından olan gösteri, birbirinden kaliteli oyuncu kadrosuyla göz dolduruyor. Selen Korad Birkiye' nin dramturjisini yaptığı oyunun doğal, saf görüntüsü iki ayrı insanın tesadüfen karşılaşmaları üzerine kurgulu. Uzun zamandır sahnelerde özlediğimiz 'aşk' konulu tiyatro metnine artık kavuşmuş gözüküyoruz. 

 

Olağanüstü bir aşkla karısına bağlanmış, ama karısının ölümü ile adeta yıkılmış bir yazarla, hayatını kabusa çeviren evlilikten çıkan bir aktrisin hayatının kesişmesini konu edinen 'İkinci Bölüm'; sıradışı karşılaşma konusundan başlayarak iki ayrı insanın aşkla olan yakınlaşmasını derinden irdeliyor. George Schneider çok sevdiği ve derin bağlılık duyduğu eşinin ölümü ile yıkılmış, bunalıma girmiştir. George' un kardeşi Leo ise abisinin bu durumuna fena halde üzülür, o'na 'cinsel' anlamda rahatlık sunmak adına çevresindeki kadınları abisiyle tanıştırmak ister. George günlük işlerini yaparken kardeşi Leo' nun çalışma masasına bıraktığı bir telefon numarasını görür, o anda işiyle ilgili yapması gereken telefon görüşmesi için masadaki numarayı acelece arar. Deneyimli yazarın aradığı kişi ise ünlü aktris Jennie Mason olunca ikili arasındaki görüşme trafiği bambaşka boyutlara ulaşır. Geçmişini unutmak isteyen iki olgun insanın yanında Leo da mutsuz giden evliliği yüzünden Jennie' nin arkadaşı Faye Medvvick ile yakınlaşma içindedir. 

 

Konuyu daha fazla anlatarak içinizdeki heyecanı yok etmek istemem. Yönetmen Hidayet Erdinç oyundaki kadını fazlaca haklı bulan bakış açısını koruyarak yazarın metnine sağdık kalmış. Bu çok iyi bir durum. Sonuçta Neil Simon' ın ikinci eşi Marsha Mason'i düşünerek oyunu yazdığını biliyoruz. Aslında oyunda George, Neil; Jennie ise Marsha'dır. Sonuçta yaşanmışlık üzerinden giden metnin muhteşem doğallığı gerçek yaşamdan aldığı enerjiyle ilgili. Yönetmen sade tuttuğu diyaloglarla insanları boğmadan sadece belli başlı sahneleri ön plana çıkarıp Pessenger' ın 'Let Her Go' şarkısını da olayların içine ekleyip muhteşem bir oyun yaratabilmiş. Özellikle Birkiye' nin metin üzerinde güncel değişikliklere gitmesi çok doğru bir tespit. Yetişkinlerin ev telefonu alışkınlığını koruma fikri, Simon' ın metnindeki o yılları bizlere hissettiriyor. 

 

 

Ayşen İnci' nin canlandırdığı Jennie Mason rolü konunun mihenk taşı. George Schneider rolündeki Şahin Çelik' in durağan sahneleri, Ayşen İnci' nin konuya dahil oluşundan sonra tamamen değişiyor. Mutsuz bir evlilikten çıkan karakterini çok doğru psikolojik analizlerle yorumlayan İnci, George' un eski karısına özlem duyduğunu söylediği bölümde sahnede devleşerek 'aşk' kavramına son noktayı koyuyor. İnsanı cezbeden oyuncu güzelliği sahnede ışıl ışıl parlarken, konunun yan unsuru olan karakterleri de beslemiş. Leo'da Lebin Gökhan' ın esprilerle dolu gösterdiği yüksek enerji ile Faye Medvvcik'te Veda Yurtsever İpek' in 'doğru insanı aray meraklı' rol yorumu gösterinin başarısını katlandırmış. Şahin Çelik' in beden ve ses bütünlüğü ise George için biçilmiş kaftan! 

 

 

'İkinci Bölüm' gösterimlerine devam ediyor. Ethem İzzet Özbora' nın çarpıcı dekor tasarımını unutmadan söyleyeyim ki, sahneye baktığınız anda olayların içine rahatlıkla girdiğinizi göreceksiniz. Başarılı ve de uyumlu kadrosuyla gösteri sizleri bekliyor. 

Yaşam Kaya / yasam.kaya@gmail.com 

 

 

Anahtar Kelimeler: neil simon, ikinci bölüm, istdt, istanbul devlet tiyatrosu, ayşen inci0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir