MAKALELER

Hayatın Renklerini Keşfeden Kadın VE Anne Olarak Güneş Sezai Akmen'e Seslanişim Var!

2018.05.14 00:00
| | |
1877

Bugün (13.Mayıs.2018) Anneler Günü ! ‘’Tanrım ,bana değiştirmek istediklerim için güç !değiştiremeyeceklerim için ise lütfen sabır ver !

Annem Güneş Sezai Akmen anısına…

HAYATIN RENKLERİNİ KEŞFEDEN   KADIN VE ANNE   OLARAK  GÜNEŞ SEZAİ AKMEN’E  SESLENİŞİM VAR!

Anneler Günü‘  KUTLU OLSUN..


Bugün (13.Mayıs.2018) Anneler Günü ! ‘’Tanrım ,bana değiştirmek istediklerim için güç !değiştiremeyeceklerim için ise lütfen sabır ver ! diyerek birden iç sesimin yükseldiğini hissettim.Ve değişik duygularla uyandığım da ‘Anneler Günü’ haftasında ve   özellikle bu sabah yine dudaklarımın arasında mırıldandığım tek sözcük ‘Anneciğim’ oldu.Yaşamı  boyunca  annemin öğrettiği  güzellikleri hatırlamak   bu sabah için yine bana  büyük destek   ve anne hediyesi  olarak  yüreğime ve ön bilincime   hızla  yüklenmiştir.

Öncelikler ve olgunluk
Anneciğim ‘Sevmeyi, merhameti, paylaşmayı, cesareti, affetmeyi, yardımı ,   hoş görüyü ,inançları’  ilklerin arasında  öncelikli  olarak  daima değerlendirirken ‘çalışmayı,hak edilen başarıyı, nezaketi ve doğru kullanılan gücü’ ise  yaşamın vazgeçilmez  teşekkürleri olarak algılamamı daima öğütlemiştir.


Olgunluk çağıma kadar tüm bu değerlerin önemini bana fark ettiren anneciğimle  olmayı başarabildiysem ve bu yaşa kadar da tüm bu eşlikcilerimle sayesinde yürümek için  keyifliysem, sevinçliysem,yararlı işlere imza atabilmeye, özenli olmayı kendisinden öğrenmeyi vazgeçilmezim yapmışsam aynı zamanda  anne öğretilerinin  yaşımla ilgili değişikliklerinde  de katkılarıyla ortaya çıkan  fark  ise açıkça annemin   öğretilerinin  doğruluğunu  iyice ortaya çıkarmıştır.


Savrulma ve paydos !
Saldırılarda savrulma kaygısını ötelemeyi öğrenmişsem, geçmişten çok gelecek hayatımda önemli olmaya başlamışsa , izlediğim tiyatro,sinema,konser vb. durumlarda duruşum ile çokça yazı yazma,toplantıya katılma çoğulculuğu yerine seçici olmamda da  tercih hakkımı kullanmışlığım gibi  birçok şeyde nitelikli  paydos! Çağrısı olarak kendimi gösterme eylemi nefes alışım gibi doğal hale gelmişse anneciğim,  yüce varlığının bitmek tükenmek bilmeyen desteğinin gücünde tüm bunlar bende asal olmuş ve  sayen de gizilleşmiştir.


Özgürlüğümde saklı olanlar…
Anneciğim benim özgürlüğümün oluşmasında da verdiğin destek gibi sevgi hanemde oluşan isimler için de ,  iç hesaplaşmamın titizliğini de hep önemsemiş olduğunu hissettiğim anlar şimdi bana affetmeyi ama unutmamayı  da getirmiştir.


Ağızdan dolma, kulaktan kapma,yarım yamalak,çeyrek aydın olma üstünlüğünü taşıyan kişilerin tehlikelerinden hep sakınmam konusunda uyarılarının önemi , anneciğimin orta yerde kalan cambazların tehlikeli oyunlarından beni uzaklaştırma anlamında takkesi düşüp keli görününceye kadar geçen süreyi yara almadan geçirmem anlamında hassasiyetle sorunların üzerinde durması hususu ise annemin  hep gündemini taze  tutmuştur.  


Anneciğim hep genç kaldın! 
Demokritos’un dediği gibi ‘İhtiyarlıyorum ama öğreniyorum’ sözü annem için  yaşam yolunda ışık olmuş, öğrenmek ,öğrenebilmek için bitip tükenmeyen gayretin ve  yüzünden eksik olmayan gülümsemesi  ile gençlik onu  hiç terk edemediği gibi hep genç kalmayı bir taraftan öğretirken öbür taraftan öğrenerek en zoru başardığını bilmiş ama bunu yaparken de karamsarlıktan uzak keyif ve kahkaha ile arkadaşlık ettiği sohbetlerimiz en güzel örnekler olarak hala tazeliğini koruyarak bana kalmıştır.


İçindeki renkler ve Özgün yapıt
Anneciğimin anlattıkları  dünyayı değiştirmek yerine içimizdeki renkler ve önemi üzerinde durarak yaşam yolculuğunda muhteşem tecrübelerle  edinilmiş,  farklılık arz eden renklerin uyumu veya uyumsuzluğu üzerine yapılmış  araştırma niteliği taşıyan’ Hayat Renkleri ‘başlığında  toplanabilecek   olağan üstü özelliklerle donatılmış önce insan sonra  bir kadın,bir anne ve anneanne olarak incelenmeye değer özgün bir yapıt olmuştur bence Güneş Sezai Akmen.!


Mücadeleci Kimlik ve Dernek çalışmaları,..
Türk Kadınlar Birliğin de başlayan STK  çalışmaları 1983 yılında Türkiye Yardım Sevenler Derneği ile devam etmiştir.Türkiye Yardım Sevenler Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi,Yürütme Kurulu Üyesi ve uzun yıllar  Basın Yayın Kol Başkanlığı görevini üstlenmiş.Sayısız öğrenciye burs vermiş ve çokça yardım yapmayı çeşitli şekillerde destek vererek gerçekleştirmiştir.Mücadeleci kimliği ile dernek çalışmalarına katkıda bulunmuş özellikle Proje Kol Başkanlığı tarafından Mamak da yapılan Dünya Bankası Kadın İş Edindirme Projesine dokuz ay süre ile maddi ,manevi desteğini her proje de olduğu gibi esirgememiştir.TYSD’de önce onursal madalya daha sonra da 25 yıl aktif genel merkez yönetim kurulu üyesi olarak yıla dayalı  altın fiyonk madalya ödülünü de almaya hak kazanmıştır.Üç dönem önce kendi isteği ile aktif yönetim kurulu üyeliğini ilgili derneğin  genel kurulun da  bırakmış.İki yılda bir gerçekleşen genel kurulun tüzük gereği doğal delegesi olarak seçimlere 2018 yılına kadar severek ,isteyerek katılmıştır.
Duyarlı kişiliği ,mütevaziliği ve nezaketi ile yakın çevresinin hayranlığını kazanmış olan annem Güneş Sezai Akmen  bana ve yakın çevresine daima rol model olmuş,Atatürk ilkelerine bağlılığı ile laik Türk kadınına haklı ve başarılı bir örnek olarak hafızalarda çoktan yerini almıştır.


Her ölüm erken ölümdür..

Çok sorunsuz ve çok güzel yaşanan yıllarının  ardından çok ani gelen safra kesesi taşına dayalı ‘Sarılık’ teşhisinin getirdiği bir hafta içinde yapılan tedavilerin  maalesef yetersizliği sonucu benden en yakın arkadaşımı ,annemi ve hayatımın her sayfasında imzası bulunan ustam Güneş’imi yıldızların yanına uğurlamam en büyük yönetmenin emri ile 2017 yılının Haziran’ında olmuştur.


Ruhsal bağışıklık anlamında bu yoğun acıyı metabolize edecek şiddetli hem de çok şiddetli travmayı onarabilecek durum henüz şahsımda söz konusu olamamış ve 02.06.2017 tarihinde gerçekleşen olayın ardından onbir (11) ay geçmesine rağmen onarım işlemleri çok yavaş hatta şahsımın isteği dışında gündemden düşememiştir.
Acının yaşanma ,karşılanma,yoğrulma biçimi ruhsal haritama kadar gitmiş olmasına rağmen tek yapabildiğim  şey  acımı sımsıkı içimde tutmak olmuştur.


İstenmeyen misafir !
Söylenenlerin ve tavsiye edilenlerin aksine acımız hakkında acı, hüznümüzle ilgili kederi kapı dışarı atmaya çalıştığımızda her duygu,ötekileşen herkes –herşey için var olmaya devam edeceği aslında bizlerce unutulmuştur.İşte bu yüzden tutuşan keder kıvılcımları insanı yakar ama pişmez çünkü keder istenmeyen misafir olmuştur.Kederi reddetme  veya kovma çabası yerine  onu kısık ateşte pişirmek ve zamana bırakmayı tercih etmek insanı arı keder pişirir diğeri ise yakar düşüncesi ile geçmişle buluşturmuştur.


Annem ve ben…
Annemin acısı da ufaklık ve kocamanlık ötesi, acısı ile kurduğum yüksek duyguların hastalıksız ama birazda annem üzerinden bilgelikle ilişkilendirebileceğimiz zorbalık olmayan sevgiye dayalı hayranlık, bağımlılık,arkadaşlık,dostluk katmanlarında  erişilmezlik içinde  olmuştur.
Acıyı kısık ateşte çözme  ve hak edileni yaşama çabası içinde ruhumuzu sabırla pişirme , özümleme ve acının altını yakmadan annem Güneş Sezai Akmen’in anısını  kızı olarak  yaşam karşısında görevlerini tam anlamıyla yerine getirmiş olmasını gün be gün bayağılaşan dünyamızda doğru tanımlayarak bilgeliğini taçlandırmak bundan böyle vazgeçilmezim  olmuş ve  üst görevlerim arasına girmiştir.


İzin almadan
İlk kez annemden izin almadan yapacağım vazgeçilmezlerim ve  yine ilk kez sözde ayrı kutladığımız bu özel gün için annem Güneş Sezai Akmen’in ellerinden biraz gözlerim nemli ,biraz yüreğimin durulmayan esintileri içinde  saygı ve sevgi ile öpüyorum. Kutlu olsun , kutlu olsun anneciğim….

Füsun AKMEN BALKAYA
14.Mayıs.2018/Anneler Günü-Başkent Ankara.

Anahtar Kelimeler: Güneş Sezai Akmen0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir