Festival

Hayal Perdesi Oyuncuları'na Dünya Basınından Çok Büyük Övgü

Hayal Perdesi Oyuncuları'na Dünya Basınından Çok Büyük Övgü

2016.09.12 00:00
| |
0
|
3029


Hayal Perdesi, uluslararası basın ve sanat otoriteleri tarafından yayınlanan eleştirilerde adından övgüyle söz ettirmeye devam ediyor.

Hayal Perdesi, 'İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz' ve 'Üç Kızkardeş' oyunlarıyla dünyanın en önemli sahne sanatları festivalleri Fransa Avignon Off ve Edinburg Fringe Festivalleri'nde dünyayla buluştu.
 
Hayal Perdesi, uluslararası basın ve sanat otoriteleri tarafından yayınlanan eleştirilerde adından övgüyle söz ettirmeye devam ediyor.
 
Genel Sanat Yönetmenliği'ni Selin İşcan'ın yürüttüğü Tiyatro Hayal Perdesi'nin bu yıl Avrupa'da 40 oyun sahneledi.
 
'İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’ ün kadrosunda; Reha Özcan, Ayşe Lebriz Berkem, Selin İşcan, Tuba Karabey, Selin Tekman, Nihat Alptekin; Üç Kız Kardeş’in kadrosunda , Özge Özder, Selin İşcan ve Tuba Karabey yer alıyor.
 
Hayal Perdesi ve İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı olan Üç Kızkardeş oyununun Fransa prömiyeri 50. Avignon Off Festivali kapsamında 7 Temmuz'da Theatre Tremplin'de gerçekleşti. 17 Temmuz'a kadar burada sahnelenen oyun hakkında dünyaca ünlü Fransız eleştirmen Gilles Costaz  oyunla ilgili olarak; "Rus bir metin, Türk bir ekip ve Makedon bir yönetmen: Kozmopolit ama aynı zamanda tipik bir İstanbul ekibi oyunu olan "Üç Kız Kardeş", Tiyatro Hayal Perdesi ekibi oyuncuları tarafından bir saat içinde oynanıyor ama sizlere o alıştığımız Stanislavski tarzı uzun saatler süren oyunlar kadar heyecan yaşatıyor. Bu üç genç ve büyük yorumcuyla ( Selin İşcan, Özge Özder, Tuba Karabey) ile birlikte Aleksandar Popovski, mutsuzluk teması üstünden, nadir bir mutluluk sunan, fakir, vahşi ve becerikli bir tiyatro yapmış" diye yazdı.
 
Avignon'da Üç Kızkardeş oyununun ardından Hayal Perdesi, "İmparatorluk Kuranlar ve Şümürz" adlı yapımıyla festival programına devam etti. Kültür Bakanlığı, Beşiktaş Belediyesi ve Western Union'ın katkılarıyla 20-30 Temmuz tarihleri arasında sahnelenen oyun, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.
 
 
İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya Basınından Övgüler
 
Ünlü eleştirmenlerden gelen beğeniler ve The List dergisinde 'Haftanın En İyiler Listesi' nde birinci sırada yer almasının ardından Hayal Perdesi'ne basının ilgisi gün geçtikçe daha da arttı, oyuncular adından büyük beğeni ve takdir ile  söz ettirdi.
 
Son olarak Scotsman, The List,  The Stage, The Skinny’den 4 yıldız alan “İmparatorluk Kuranlar” ile Hayal Perdesi uluslararası arenadaki başarısıyla sanat otoritelerininin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Özellikle “İmparatorluk Kuranlar” da konunun izleyiciye aktarılıştaki ustalığı, oyuncuların ifade biçimlerinin etkileyiciliğinden övgüler ile bahseden İngiliz basını, Hayal Perdesi'ni Türkiye için yeni bir kreatif soluk olarak değerlendirdi.
 
‘’Avrupa sınırlarını aşan cazibe’’
 
Edinburgh'un önemli dergilerinden The Skinny'nin tiyatro editörü Rachel Bowles
kaleme aldığı eleştiri yazısında “Türk tiyatro topluluğu  “Hayal Perdesi”, Türkiye için yaratıcı performanslar konusundaki boşluğu doldurmak için çok önemli bir konumda olmasının yanı sıra, Boris Vian’ın absürd ve büyüleyici eseri olan “İmparatorluk Kuranlar” oyununu büyük bir ustalıkla sergilemesiyle, Avrupa’da pek çok ödülü silip süpürmüştür. Popüler bir Milano tiyatro gazetesi, Avrupa sınırlarını aşan yapımın cazibesini yakalayarak yapımı Avrupalı siyasetçilerin başarısız olduğu alanda “güzel” bir zafer olarak tanımladı.” satırları dikkat çekti.
 
Avignon’da France Blue ve RcF ile Edinburgh’taki radyolara konuk olan oyuncuların radyo ve gazete röportajları yayınlanmaya devam ediyor.
 
Ayrıca dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından The Times, The Stage, The List yayınladıkları haberlerde Türkiye'den iki yıldır Edinburgh Festivali'ne katılan tek Türk Tiyatrosu Hayal Perdesi’nden; Türk oyunculardan övgüyle sözettiler. Alman Frankfurter Rundschau ise haftasonu ekinde 'İmparatorluk Kuranlar' ile Hayal Perdesi'ni kapağına taşıdı.
 
Milano’da 'Uluslar arası Ödül' ‘’İnternational Prize’’ adaylığı devam eden 'İmparatorluk Kuranlar' kasım ayında ödül törenine katılacak.
 
 
Hayal Perdesi Hakkında

Hayal Perdesi Beyoğlu sahnesi, ulusal ve uluslararası toplulukların yaratıcı performanslarına yeni, alternatif bir alan yaratma amacıyla, 2013'te Hayal Kahvesi bünyesinde kuruldu.

 

Hayal Perdesi, performansların niteliğine göre değişen sahne ve seyir düzeniyle 40 ile 150 kişi arasında seyirci kapasitesine sahip. Hayal Perdesi Beyoğlu, bugüne kadar pek çok alternatif tiyatronun oyunlarına ev sahipliği yaptı. Sanat Yönetmeni Selin İşcan ve Yönetmen Aleksandar Popovski önderliğinde ilk yapım İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, Nilüfer Belediyesi Tiyatro’nun katkılarıyla 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde 'ilk' prömiyerini yaptı. İmparatorluk Kuranlar Türkiye dışında şimdiye kadar Makedonya, Kıbrıs, Fransa, İtalya, Almanya ve İskoçya'da sahnelendi. Türkiye'de 3 ödülü olan oyun, Milano'da II Teatro Nudo Terresa Pomodoro 'Uluslararası Ödül' e aday gösterildi. Hayal Perdesi ikinci yapımı Üç Kız Kardeş İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı olarak 20.İstanbul Tiyatro Festivali'nde prömiyerini yaptıktan sonra Avignon Off Festivali'nde 07 -17 Temmuz tarihlerinde Fransa'da festival izleyicisiyle buluştu. Topluluk bundan sonraki projelerini de kültürler ve uluslararası bağlar kurarak hayata geçirmeyi hedefliyor.

 

 

Anahtar Kelimeler: hayal perdesi, tiyatro

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir